Thursday ,19 April 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 88)

Младински лиги

Одлична сезона за втората екипа на Жрк Вардар, која го освои третото место во супер-лигата и станаа шампиони во младинската лига

vardarfans vtor tim

Вториот тим на Жрк Вардар предводен од Симе Симовски изминатава сезона се натпреваруваше во две конкуренции. Посебен акцент беше ставен на натпреварите во супер-лигата , каде на крајот овие девојки го освоија третото место. Сезоната беша напорна и беше тешко да се игра на два фронта. Ако се земе во обзир и настапот во ЕХФ купот каде бевме елиминирани од ... Read More »

Николовска, Вељаноска, Мицевска, Георгиевска и Божиноска ја одбележаа сезоната во младите категории на Жрк Вардар

vardarfans mladi

Анастасија Николовска, Јована Мицевска, Моника Георгиевска, Александра Вељаноска и Ива Божиноска се ракометарките кои ја одбележаа сезоната во младинските категории на клубот. Ова се имињата кои имаа можност да настапуваат за кадетките и младинките на Вардар, но и уште што е позначајно сите дебитираа и за првата екипа, предводена од Кастратовиќ и Питлик. Беа стандардни во составот на кадетките, кои ... Read More »

Наташа Нолевска: Сигурна сум дека ќе ја подигаме формата како времето поминува, за да во Шпанија го дадеме најдоброто од нас

vardarfans nolevska

Нема одмор за младинската ракометна репрезентација до 19 години, која напорно се подготвува за предизвикот кој им следува во периодот од 23 јули-2 август. Тоа е европското првенство за младинки кое ќе се игра во Шпанија, во градот Валенсија. Викендов нашите надежи одиграа два подготвителни мечеви во Габрово, со младинската селекција на Бугарија. На двата натпревари нашите девојки забележаа минимални ... Read More »

Ангела Петровска: Со нетрпение го чекаме моментот кога ќе тргнеме за Шпанија

vardarfans angela

Младинската ракометна репрезентација до 19 години напорно се подготвува за предизвикот што им престои, а тоа е Европското првенство во Шпанија. Избраничките на селекторот Симе Симовски веќе речиси две недели активно тренираат, со цел поспремни да го дочекаат ова натпреварување. -Моментално подготовките за престојното Европско првенство течат одлично. Помеѓу нас се сплоти извонредна хемија, така што со нетрпение го чекаме ... Read More »

КВАЛИТЕТНАТА РАБОТА НА ШКОЛАТА НА ВАРДАР ВО ИЛИНДЕН ВРОДИ СО ПЛОД-8 ИГРАЧИ РЕГРУТИРАНИ ВО ПИОНЕРИ

vardarfans 11

Веќе се покажува дека големиот проект со ракометните школи низ земјава кој влегоа во големото црвено-црно семејсво ги дава првите резултати. Така на неодамнешната селекција за регрутирање на играчи во пионерските категории ракометната школа на Вардар која фунционира во скопската населба Илинден успеја да и бидат регрутирани 8 нивни члена . Школата која фунционира веќе деценија наназад и која влезе ... Read More »

Конкурс за Ракометна Академија Вардар за 2015/2016

vardarfans qqqqqqqqqqqqqqqqqq

Со цел да се зајакне и да ги поттикне работата на Академијата во рамките на својот проект за млади, ракометниот клуб Вардар објавува конкурс за избор на новите регионални единици на Ракометна Академија низ целата Македонија за сезоната 2015/2016.     Рокот за доставување на пријавите е до 22 јуни 2015 година.   Критериумите кои заинтересираните (физички или правни лица) ... Read More »

Вардарки доминираат на списокот на селекторот Симовски, за подготовките за ЕП во Шпанија

DAD_7249

Откако успешно го поминаа квалификацискиот турнир, кој се играше во С.Р.Ц. Кале и го освоија првото место, младинската ракометна репрезентација од денес започнува со подготовки. Првиот собир е закажан попладне со почеток од 17:30 часот, во малата сала во Јане Сандански. Подготовките се за престојното Европско првенство, кое ќе се игра во Шпанија во периодот од 23 јули до 2 ... Read More »

Нина Ладева: Освоеното трето место во Супер-лигата е одличен успех и добра основа за понатамошно надградување на екипата

DAD_7198

Заврши уште една ракометна сезона во младинска конкуренција и супер лигата. Вториот тим на Жрк Вардар предводен од тренерот Симе Симовски се натпреваруваше во двете конкуренции. Нивниот голман, Нина Ладева ги собира впечатоците од изминатата сезона, која за нив беше доста успешна. -Според мене изминатата сезона за Жрк Вардар беше многу успешна. Супериорно го освоивме младинското првенство, со максимален учинок ... Read More »

РК И ЖРК Вардар ќе вршат избор за пополнување на пионерските категории

vardarfans deca

Нашиот најголем бренд Вардар секогаш бил и ќе биде расадник на млади таленти. Во младите категории се води сериозна политика за вистински тренажен процес и професионален пристап се со цел создавање на иди спортски ѕвезди. Ракометните секции ќе ги пополнуваат пионерските редови по тој повод имаа соопштение кое гласи : Ракометната академија на Вардар во наредните неколку седмици ќе врши селекција ... Read More »

Втората екипа на Жрк Вардар се Шампионки во младинската лига

vardarfans trofej

Доминацијата на црвено-црните во женскиот ракомет ја потврдија и вториот тим на овој клуб, откако денеска и официјално го подигнаа трофејот за најдобра екипа во младинската лига. Избраничките на Симе Симовски имаа максимален учинок на 16 победи од исто толку дуели. Оваа екипа бележи одлични резултати оваа сезона, која се натпреварува и во Скопско Супер-лигата каде најверојатно ќе го заземе ... Read More »