Sunday ,08 December 2019
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 230)

Прв тим

Вардар нема пораз на домашен терен од Силекс од 2009 година

vardarfans-fkv-gogov

В недела со почеток во 13 часот Вардар ќе го одигра и последниот натпревар од првата македонска фудбалска лига за овој дел од сезоната. Нашите играчи в недела ќе се обидат да стигнат до уште една победа, односно да ја затворат оваа полусезона со шест бодови предност пред најголемиот конкурент за титулата Шкендија, или можеби и повеќе доколку Шкендија киксне ... Read More »

Вардар во недела го пречекува Силекс како “есенски шампион“, Ѓорѓевски Далибор одреден за главен судија

dalibor-sudija

Во недела, на домашен терен на Национална арена “Филип втори“  ќе одиграме првенствен натпревар со  кратовски Силекс. Ова е меч во рамки на 18.коло, кое воедно е и последно од оваа полусезона во првата лига. Тоа е ден кога ќе се прослави “есенската титула„ бидејќи во ова последно коло влегуваме со “плус шест“ во однос на главниот конкурент тетовска ФК ... Read More »

КОМИТИ ЗАПАД-ДА ПРОСЛАВИМЕ ЕСЕНСКА ТИТУЛА ! На мечот со Силекс влез слободен

15267716_1154040281316922_8719878315500852229_n

 Недела е ден кога ќе се прослави “есенската титула„ на фудбалскиот клуб Вардар.  Играме дома со кратовски Силекс во рамки на 18.коло, кое воедно е и последно од оваа полусезона во првата лига. Најверните навивачи на Вардар, верните Комити Запад излегоа со информација за овој дуел, во продолжение ви ја носиме истата: ДА ПРОСЛАВИМЕ ЕСЕНСКА ТИТУЛА !!! ФК ВАРДАР – ... Read More »

Младата фудбалска репрезентација ги доби противниците за ЕП, отвараме на 17-ти јуни против “црвената фурија“

vardarfans-zdrepka

По историскиот успех кој го направи младата фудбалска репрезентација со пласманот на ЕП, вечерва ги доби противниците во групата на Европското првенство кое ќе се игра во Полска. Ждрепката сакаше да играме против Португалија, Србија и Шпанија. Мундијалот ќе се игра во периодот од 16-30-ти јуни следната година. Првиот натпревар нашата селекција ќе го одигра на 17-ти јуни против репрезентацијата ... Read More »

Конечно се врати Хамбарџумјан

fkv-hof

Вчера ФК Вардар стигна до многу важна победа. Со голот на Фелипе и официјално Вардар стана старо – нов есенски шампион на Македонија. Иако во тимот недостасуваа казнетите Попов и Којашевиќ, сепак, Вардар дојде до големи три бода од ова тешко гостување. На вчерашниот натпревар конечно заигра и нашиот играч Хамбарџумјан. Ховханес Хамбарџумјан поради повреда отсуствуваше од терените два месеци, но, повредата ... Read More »

(Видео) Како Вардар дојде до трите бода во Битола

vardar-gogov

Вардар се врати од Битола со трите бода. Со оваа победа нашиот тим и официјално стана Есенски шампион на Македонија. Вчера нашите момци го победија домаќинот Пелистер со резултат 0:1. Голот за нашиот тим го постигна Фелипе во десеттата минута од натпреварот. Погледнете го голот и најинтересените шанси од овој натпревар. Read More »

Вардар “есенската титула“ ја потврди во Битола, со триумф над Пелистер

braz

Црвено-црните есенската полусезона дефинитивно ќе ја завршат како првопласирани, откако денес во Битола однесоа победа во македонското фудбалско дерби над ФК Пелистер со резултат 1-0 (1-0). Двата тима мечот го почнаа со следните играчи: ВАРДАР: 90. Гачевски, 6. Грнчаров, 8. Спировски, 14. Велковски, 16. Глигоров, 20. Николов, 21. Новак, 70. Фелипе, 77. Брдаровски, 87. Грозданоски, 89. Боарето. ПЕЛИСТЕР: 1. Пашовски, 3. ... Read More »

(ФОТО) Познат составот на ФК Вардар за македонското дерби со Пелистер

foto

Денес во рамките на 17 коло во првата македонска фудбалска лига ФК Вардар игра меч со Пелистер. Македонското дерби се игра во Битола, со почеток во 13-00 часот. На вардарци им треба бод за да бидат есенски шампиони. Тренерот на црвено-црните се одлучи за следниот состав за мечот со битолчани: Read More »

Единствена приказна од вардаровата историја, како првпат во Екс-Ју лигата се најдоа таткото и синот Мутибариќ заедно во конкуренција за местото на голот

muto

Фудбалскиот клуб Вардар постои речиси 70 години, низ овие 7 декади многумина голмани го бранеле црвено-црниот гол. Сепак меѓу плеадата извонредни чувари на „црвено-црната“ мрежа, во преден план отскокнува името на прославениот и честопати несовладливиот Драган Мутибариќ. Роден на 10 ноември 1946 година, во Сомбор – соседна Србија, Мутибариќ со успех настапува меѓу вардаровите стативи, најпрвин од 1966-тата до 1975-тата, ... Read More »

Видео стримови: Пелистер-Вардар 13-00 часот

7981-grncharov-i-nikolov-vo-bitola-po-tri-boda

 ФК Вардар се врати на победничките патеки во ПМФЛ. Нашите момци го “скршија гипсот” на Ренова во вториот дел со голот на Блажевски доволен за значајни три бода и зголемување на предноста пред Шкендија на шест поени. Денес во предпоследното коло од сезонава гостуваме кај Пелистер, каде ќе ја завериме есенската круна. Мечот се игра денес во Битола, со почеток ... Read More »