Saturday ,13 August 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 292)

Прв тим

Петковски за Вардар Фанс: Среќен сум што постигнав гол, на мојот 50-ти натпревар во дресот на Вардар

pece

Нашиот фудбалски шампион го доби дербито со екипата на Пелистер, во рамките на претпоследното коло од првата Македонска фудбалска лига. Иако од поодамна го решивме прашањето околу новиот шампион на Македонија, црвено-црните не пропуштаат ништо на случајноста и забележаа нов триумф, овој пат на гостувањето во Битола. Резултат на дербито беше 2:3, а Вардар имаше предност од 0:2 и по ... Read More »

Титулата на ФК Вардар ќе им се додели во Ѓорче, каде ќе бидеме домаќини на мечот со Силекс

fkv

Фудбалскиот клуб Вардар извести дека  натпреварот од последното, 36.коло во  првата македонска фудбалска лига против Силекс ќе го одигра на стадионот во Ѓорче Петров. Ние ќе бидиеме домаќини на овој алтернативен терен   бидејќи има неможност истиот да биде одигран на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје поради подготовката за Суперкупот на Европа. Како што беше и претходно познато на ... Read More »

(Видео) Вардар повторно победи во Битола

fkv-pel

Вардар и без половина прв тим немаше поголеми потешкотии да стигне до победата против битолски Пелистер. Шампионот на Македонија се врати од Битола со три бода. На Вардарци им преостанува уште натпреварот во среда на домашен терен против Силекс на кој ќе им биде доделен новиот шампионски пехар. Видео од головите во Битола: Read More »

Вардар и без половина тим е пресилен за битолчани, во среда славиме титула!

fkv-dzigauri-pel

Вардар и без половина прв тим немаше поголеми потешкотии да стигне до победата против битолски Пелистер. Шампионот на Македонија се враќа од Битола со три бода, овој пат издвојува победа со резултат 2:3 (0:2). На Вардарци им преостанува уште натпреварот во среда на домашен терен против Силекс на кој ќе им биде доделен новиот шампионски пехар. Вардар по првиот дел ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар победник на Купот на маршал Тито

12189-na-deneshen-den-vardarovo-slavje-vo-belgrad-osvoen-kupot-na-sfrj

Во сезоната 1960/61 Вардар испиша убава страница во својата историја. Вардарци го освоија Купот на маршал Тито во Белград, во финалето совладан беше тимот на Вартекс со резултат 2:1. Резултатот беше отворен во 50 минута, Владо Николовски беше стрелец на првиот погодок. Потоа три минути подоцна и Илиевски погоди за веќе предност од 2:0. До крајот на мечот тимот на Вартекс успеа само да намали ... Read More »

(Видео линк) За натпреварот во Битола

Денеска во Битола се игра вечното дерби. Вардар во Битола ќе настапи без посебен резултатски императив, овој натпревар е во рамките на предпоследното коло од ПМФЛ. Вардар овој меч ќе го одигра без неколку стандардни првотимци. Натпреварот започнува во 16-30 часот. Видео линк за овој натпревар:  http://tv.ffm.mk/ Read More »

И Којашевиќ нема да настапи во Битола

По Барсегјан и Балотели, следен кој доби одмор од тренерот Седлоски е играчот со број 10 во редовите на Вардар, Дамир Којашевиќ. Црногорецот исто така доби заслужен одмор од тренерот, па така и он нема да биде во коомбинација за дуелите со Пелистер утре и на последниот меч сезонава против Силекс. Којашевиќ веќе е во Црна Гора каде се подготвува ... Read More »

ТВ екипа од Келн дојде да прави репортажа со Дарко Панчев

pancev-vardarfans-gogov-fkvardar

Денеска на терените на Академијата на Вардар во Градски парк, присуствуваше ТВ екипа од Келн – Германија. Главна цел на ова нивно доаѓање беше новиот спортски директор на ФК Вардар, Дарко Панчев златната копачка на Европа. Панчев говореше за златната копачка, потоа за новата функција во Вардар како и Академијата. Да потсетиме дека Панчев еден период  и настапуваше во Германија. ... Read More »

Мечкаровски главен судија на дерби мечот со Пелистер

vardarfans meckarovski glaven sudija

Македонското фудбалско дерби  помеѓу домаќинот Пелистер и нашиот ФК Вардар ќе се игра  во недела, 28-ми мај со почеток  во 16:30 часот  во Битола. Денес одредена е судиската тројка која ќе го суди овој натпревар во рамки на претпоследното 35.коло од сезонава. Главен судија на дербито ќе биде Димитар Мечкаровски, за негови асистенти одредени се: Дејан Неделкоски и Гоце Петрески. ... Read More »

Којашевиќ и Барсегјан добија покани за репрезентациите за меѓусебниот меч на Ц.Гора и Ерменија

bersegjan

Двајцата интернационалци во редовите на фудбалскиот клуб Вардар, Дамир Којашевиќ  и Тигран Барсегјан добија покани за настап за своите А-селекции за дуелите од квалификациите за Светското првенство во Русија. Интересна факт е дека  10. јуни на стадионот во Подгорица во рамките од квалификациите ќе играат селекциите на Црна Гора и на Ерменија, во чии редови играат црвено-црните момци. Дамир Којашевиќ на ... Read More »