Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 290)

Прв тим

Балотели премина во Ал Гарафа- Катар

6059-brazilecot-dzhonatan-baloteli-narednite-dve-godini-vo-vardar-660x330

Џонатан Балотели повеќе не е  член на фудбалскиот клуб Вардар, како што донесува “Македонски спорт“ се е готово.  Трансферот е направен, и се чека само официјална промоција. Од нашиот клуб сеуште нема официјална потврда на оваа вест, сепак тоа се очекува наскоро. Новиот клубот каде ќе игра бразилецот доаѓа  од Катар и се вика Ал Гарафа.  Според информациите, Вардар добро ќе ... Read More »

Седлоски: Фенербахче е фаворит, но не секогаш победуваат тие во фудбалот

vardarfans-sedloski

Фенербахче е последната пречка за Вардар, кон историскиот успех и пласман во групната фаза од лигата на Европа. Црвено-црните се подготвуваат за овој двомеч, каде ќе се обидат да го елиминираат турскиот гигант и да станат првата екипа од Македонија, која се пласирала во групната фаза од европските натпреварувања. Првиот дуел е закажан за на 17-ти август, на арената “Филип ... Read More »

Препознатливата песна јави се јужна овој пат нема да ја има

fkv-navivaci-juzna-gradski

Денеска од управата на Вардар излегоа со соопштение околу цените на билетите и сместувањето на гостинските навивачи за натпреварот помеѓу екипите на Вардар и Фенербахче. Чудно, на овој натпревар армијата на “црвено – црни” навивачи на Вардар нема да може да биде сместена на јужната трибина. Како што велат од Вардар, “југот” ќе биде резервиран за гостинските навивачи. Оваа информација ... Read More »

Цела јужна за гостински навивачи, цените од 1.000 денари па нагоре

077

ФК Вардар од утре ќе ги пушти во продажба билетите за натпреварот Вардар – Фенербахче кој ќе биде одигран на 17-ти месецов на Градскиот стадион во Скопје. Од ФК Вардар велат: Цената на билетите ќе изнесува 2.000, 2.500 и 3.000 денари.  ВАЖНА НАПОМЕНА: Имателите на Вардар ПАС билети, оние гледачи кои беа пристугни на натпреварите со Копенхаген или Малме во ЛШ, ... Read More »

Историја: Во „златна“ вардарова сезона Јаневски настапи на 31 првенствена средба и четири пати ги тресеше противничките мрежи

p2

ЧЕДОМИР ЈАНЕВСКИ – Еден од најзаслужните фудбалери, благодарение на кои Вардар во сезоната 1986/1987 за прв и единствен пат во својата историја ја освои шампионската титула во првата лига на поранешна Југославија несомнено е и прославениот фудбалски ас Чедомир Јаневски. Популарниот Чеде е роден на 3 јули 1961 година во Скопје. Во споменатата „златна“ вардарова сезона Јаневски настапи на 31 првенствена средба и ... Read More »

Балотели заминува за Катар, вардарци ќе бараат друг напаѓач

vardarfans-baloteli1-660x330

Фудбалскиот клуб Вардар најверојатно останува без услугите на Џонатан Балотели. Фудбалерот од нападот има нов клуб. Според “Македонски спорт“ тој  заминува во Катар каде што ќе треба да ги среди сите детали, и да потпише во некој од тамошните прволигаши. Според информациите, станува збор за добра сума која што Вардар ќе ја заработи од трансферот на својот голгетер. Ова би  значело дека ... Read More »

Тешки дуели ги очекуваат Вардарци, во сабота дерби со Шкендија, па дуел со Фенер

vardarfans-grncarov

Напорна седмица го очекува нашиот фудбалски шампион, кој треба да одигра два силни натпревари. Најпрво во сабота стартува новата сезона во првата македонска фудбалска лига, со дербито помеѓу екипите на Вардар и Шкендија, иако првично овој дуел требаше да се игра во неделата. Сепак ФФМ им излезе во пресрет на двете екипи, кои во четврток (17-ти) ги очекуваат првите мечеви ... Read More »

Фенербахче подобар од Каљари, Валбуена со прекрасен гол

fener

Противникот на Вардар во плејофот од Лигата на Европа, тимот на Фенербахче успешно ја мина последната контрола пред почетокот на новиот шампионат во турската лига. Фенербахче го совлада тимот на Каљари со резултат 1:0 (0:0). Единствениот погодок на оваа средба го постигна француската ѕвезда, Валбуена од слободен удар. На овој пријателски дуел деби во дресот на Фенербахче имаше нашиот репрезентативец Елмас. Read More »

Дербито ќе биде одиграно ден порано

Фудбалската Федерација на Македонија донесе одлука дербито од првото коло помеѓу големите ривали Шкендија и Вардар да се одигра ден порано, па наместо во недела, овој натпревар ќе биде одигран во сабота со почеток во 17 часот на Градскиот стадион во Тетово. Поместувањето на натпреварот за еден ден порано е поради настапите на двете екипи во плејофот од Лигата на ... Read More »

Васил Рингов – повеќе од 10 години во црвено – црниот дрес

ringov-vardarfans-gogov

Во 1977 година дојде во Вардар, ни малку не беше лесно да се облече црвено – црниот дрес. Конкуренцијата во тимот беше голема,  кога го облече дресот на Вардар, не го симна повеќе од 10 години. Играше стандардно на лево крило. Негова специјалност беше: лесен дриблинг, добар центаршут, удар од далечина, а тие на Вардар му донесуваа многу славје, голови и победи. Најголем ... Read More »