Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 289)

Прв тим

Феноменален пречек со песна- учениците од О.У “Р.Жинзифов“ ги изненадија играчите на ФК Вардар (Видео+Фото)

l0

Денес неколку  вардаровите првотимци денеска беа во посета на Основното училиште Рајко Жинзифов во скопската населба Драчево. Таму момците беа пречекани на прекрасен начин од нивните мали домаќини, кои им одпеа на нивно изненадување неколку навивачки песни и топло ги поздравија нашите момци. Играчите со ова посета ја продолжија кампањата „Црвено-црни училишта“ по повод 70 годишнината од постоењето на клубот. Дечињата ... Read More »

Низ осумте прекрасни сезони минати во дресот на Вардар, Савевски одигра повеќе од 250 натпревари за најдобриот македонски фудбалски клуб

1919466_1038437639530893_5076805180269230971_n

ТОНИ САВЕВСКИ – Роден е на 14 јуни 1963 година во Битола, еден од најдобрите играчи за врска кои некогаш го носеле дресот на Вардар. За „црвено-црните“ од Скопје, Савевски дебитира во сезоната 1980/1981 и останува во клубот се до 1988 година. Најголемиот успех го постигнува во натпреварувачката 1986/1987 кога вардарци завршуваат на врвот на табелата во југословенскиот фудбалски шампионат. ... Read More »

Хамбарџумјан и Барсегјан со репрезентативни повици

barsegjan

Селекторот на фудбалската репрезентација на Ерменија Артур Петросјан, вчера го соопшти списокот на кои играчи ќе смета за престојниот квалификациски натпревар против селекцијата на Казахстан кој ќе биде одигран во Ереван на 26 овој месец. На оваа листа на селекторот на Ерменија се најдоа и двајца играчи од Вардар. Хофханес Хамбарџумјан и Тигран Барсегјан добија репрезентативен повик. Ова е уште еден голем доказ ... Read More »

Грнчаров ќе мора да паузира

aleksandar-vasoski-grne-624x445

Капитенот на Вардар, Бобан Грнчаров заработи повреда на натпреварот во неделата против Победа каде беше принуден теренот да го напушти уште во 62 минута од мечот. Првичните информации велат дека поради таа повреда нашиот играч ќе пропушти еден или два првенствени натпревари, против Брегалница и можеби Македонија Ѓ.П. По оваа повреда, проблемите за тренерот Седлоски продолжуваат, по враќањето од Анталија ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар забележа пораз в гости кај ФК Победа

10586-vardar-so-prviot-poraz-vo-vtoriot-del-od-sezonata

Вардар се врати  од Охрид со наведната глава, вардарци  загубија од Победа со резултат 2:1. Чуден развој на настаните имаше овој натпревар, се до средината на вториот дел нашиот тим ја контролираше играта, но потоа следуваше голем пад и два гола на Победа за целосен пресврт и победа. Нашите момци настапија со следниов состав: 90. Гачевски, 6. Грнчаров (од 62 мин. ... Read More »

Вардар се „лизна“ во Охрид, пораз од Победа (2-1)

fkv

Вардар се враќа од Охрид со наведната глава. Попладнево нашите играчи иако водеа на полувреме, сепак на крајот загубија од Победа со резултат 2:1. Чуден развој на настаните имаше овој натпревар, се до средината на вториот дел нашиот тим ја контролираше играта, но потоа следуваше голем пад и два гола на Победа за целосен пресврт и победа. Вардарци заслужено водеа ... Read More »

(Видео стрим) Победа – Вардар

vardarfans-fkv-gogov

Попладнево во Охрид силите ќе ги одмерат тимовите на Победа и Вардар. Ова ќе биде натпревар во рамките на 21 коло во ПМФЛ. Вардарци се лидери на првенствената табела со 47 освоени бодови, додека пак нашиот денешен противник се наоѓа на 8 место на табелата со 16 освоени бодови. Овој натпревар ќе можете да го проследите низ директен видео стрим ... Read More »

Вардар замина по три бода во Охрид

vardarfans-gogov-fkv

Попладнево во Охрид силите ќе ги одмерат тимовите на Победа и Вардар. Ова ќе биде натпревар во рамките на 21 коло во ПМФЛ. Вардарци се лидери на првенствената табела со 47 освоени бодови, додека пак нашиот денешен противник се наоѓа на 8 место на табелата со 16 освоени бодови. Овие два тима оваа сезона се сретнаа на два наврати, и ... Read More »

Марјан Гоцевски ќе суди во Охрид

vardarfans-fkv-gogov

ФФМ попладнево ги одреди судиите за новото коло во ПМФЛ кое е на програмата викендов. На најинтересниот натпревар во Охрид помеѓу екипите на Победа и Вардар, ќе суди Марјан Гоцевски од Струмица. Натпреварот се игра в недела во 14 часот. Read More »

Историја: Во својата богата тренерска кариера Бобек го предводеше стручниот штаб на ФК Вардар цели три сезони

bobek-vardar

СТЈЕПАН БОБЕК – Легендарниот хрватски стручњак е роден на 3 декември во далечната 1923 година во Загреб. Во својата богата тренерска кариера го предводеше стручниот штаб на Ф.К Вардар цели три сезони во периодот од 1 јули 1978 до 30 јуни 1981 година.  Токму под негово водство, вардаровиот тим по тригодишниот пост во втората југословенска лига конечно успеа да се ... Read More »