Thursday ,09 December 2021
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 320)

Прв тим

Којашевиќ и Мијушковиќ настапија за Ц.Гора во големата победа на гости во Данска 0-1

kiks-660x330

Претходно во овој репрезентативен термин за одигрување мечеви црнагорците беа убедливи и со  5:0 го совладаа Казахстан, потоа имаа тешко гостување  во кое ја  победија Данска со 0:1. Овој меч се играше во   Копенхаген, со  оваа победа селекција дојде до  првото место на табелата во  групата. Двајцата вардарци кои се дел од оваа селекција забележаа настап на овој дуел. ... Read More »

ЧЕСТИТКИ! Вардарците Николов, Велковски, Алексовски и Петковски со У-21 обезбедија ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО

Полните трибини на “Филип втори“

Пред повеќе од 25 000 присутни  на арената  „Филип Втори“  го прославија  големиот успех на младата репрезентација на Македонија и пласманот на Европското првенство 2017 во Полска. Дел од селекцијата беа четири црвено црни фудбалери. Вардарците Николов Бобан , Велковски Дарко и голманот  Алексовски ги одиграа историските 90 минути со Шкотска. Младиот Петковски  Петковски беше на клупата. Сите тие црвено-црни момци ... Read More »

90 Минути за Спировски против Италија

spirovski

Сениорската репрезентација на Македонија во рамки на квалификациите за Светското првенство во Русија кое ќе се одигра 2018 година  вчера на Арената Филип втори одигра перфектен меч против големиот великан, репрезентацијата на Италија. Иако во текот на натпреварот имавме контрола и водство во мечот со четирикратниот светски шампион , сепак, на крај повторно беше кобна таа 90+ минута, односно крајот ... Read More »

Вардар во среда на 19-ти октомври ќе го игра реванш мечот од Купот со Влазерими

gh-660x330

Реваншите од осминфиналето во Купот на Република Македонија во фудбал беа првенствено закажани за на 12-ти октомври во среда. Сепак дел од нив добија друг термин одкако на 11 октомври се закажа мечот на младата македонска фудбалска селекција . Дел од мечевите за екипите кој немаат играчи со репрезентативни повици ќе се одиграат на дванаести, а другите мечеви недела подоцна ... Read More »

Одлична партија на Којашевиќ за Црна Гора

Фудбалската репрезентација на Црна Гора продолжува со добрите игри во новите квалификации. Црногорците вчера на домашен терен го победија Казакстан со убедливи 5-0 (1-0). Еден од главните играчи на овој натпревар беше токму нашиот крилен играч, Дамир Којашевиќ. Којашевиќ по одличната партија против Романија, денеска беше стартер и ги одигра сите 90 минути. Во убедливата победа, нашиот играч успеа да ... Read More »

Вардар ја совлада Академија Пандев

obregon-fkvardar

ФК Вардар минимално триумфираше на денешниот натпревар против лидерот во втората лига, тимот на Академија Пандев од Струмица. Нашиот тим на денешниот дуел настапи со овој тим: ВАРДАР: Пачовски, Брдаровски, Глишиќ, Новак, Грнчаров, Глигоров, Фелипе, Грозданоски, Блажевски, Дим ков, Обрегон. Уште играа: Велкоски, Стојчевски, Даци, Најдовски. Нашиот тим на овој дуел настапи со неколку играчи кои се од младинскиот погон на Вардар. ... Read More »

(Необјавувано видео) Динамо Букурешт- Вардар меч од Купот на УЕФА, 1985 год.

ffffffffffffff-660x330-660x3301-660x330-660x330

Црвено-црните 1961 по освojување на трофејот во купот на Маршалот ја преставуваа тогашна СФР Југославија во фудбалска Eвропа, а втората шанса ја добиа по дури 24 години. Вардар се враќа на меѓународната сцена, освојувајќи го петото место во првенството на СФРЈ. Вардар во сезоната 1984/84 заврши со 37 бодови, еден зад Ц. Звезда, а два зад Партизан, остварувајќи скор од ... Read More »

Вардар се најде во ТОП-200 на вечната листа на УЕФА за Л.Ш.

УЕФА објави листа на најдобрите 500 клубови во Европа  кои имале забележителни резултати во Лигата на шампионите, заедно со квалификациите во ова натпреварување. Се работи за додување Европската куќа на фудбалот се од формирањето во 1955 година како Куп на Европските Шампиони па до денешната Л.Ш. Од македонските клубови на оваа објавена листа далеку  најдобро е пласиран нашиот љубимец, македонскиот  шампион ... Read More »

Влахо: Во Македонија ниту еден друг клуб нема вакви услови, но познавајќи ги приликите и во соседните држави, можам да кажам дека ова е во моментов најдобар тренинг центар со најдобри услови

vardarfans-vlaho

Најнов гостин, во најновата епизода од емисијата Вардар ТВ е помошникот тренер во стручниот штаб на Вардарци Александар Влахо. Влахо даде свое размислување за тренинг кампот на Вардар и тн. Погледнете го целиот разговор со Влахо во Вардар ТВ. Read More »

Спировски настапи за “А“, Личина за У-19 Македонската селекција

licina-660x330

Вчера македонскиот репрезентативец и член на црвено-црните  Стефан Спировски, настапи во  второто полувреме за А-селецијата  на натпреварот со Израел . Тој влезе во 46 минута поточно на стартот од вториот дел. Тој  успеаа да  биде асистент на единствениот гол на средбата во 62. минута кога нашата селекција   намали 1-2 резултат со кој заврши дуелот. Другиот вардарец во првиот тим кој беше прекомандуван од селекцијата ... Read More »