Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 310)

Прв тим

Историја: Своето деби во вардаровите редови Јовановски го имаше во сезоната 1974/1975

14184386_1225669407474381_3632482760327202600_n

ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ – Роден е на 22 март 1956 година во Скопје, еден од тројцата вардарови рекордери според бројот на одиграните натпревари во „црвено-црниот“ дрес. За првиот тим на Вардар има одиграно вкупно 486 (271) првенствени натпревари надополнети со 16 прецизни удари во противничките мрежи. Своето деби во вардаровите редови Јовановски го имаше во сезоната 1974/1975. На клубските бои им останува ... Read More »

Здравствениот билтен во Вардар одличен, противникот се соочува со проблеми

fkv-sloga

ФК Вардар в недела ќе го одигра првиот официјален натпревар во 2017 година, вардарци ќе ја пречекаат чаирска Слога. Пред овој прв пролетен натпревар, Вардар нема скоро никакви проблеми со повредени играчи во ростерот. Сите играчи се подготвени да дадат 100% од себе на овој важен натпревар за нашиот тим. Тимот од Чаир пак, се соочува со проблеми пред овој ... Read More »

Историја: Дојчиновски за тимот на Вардар настапувал пет сезони во периодот од 1962 до 1967 година

15965850_1398188590222461_3938650074367273511_n

КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ – Прославениот великан на македонскиот фудбал, Кирил Дојчиновски е роден на 14 октомври 1943 година во Скопје. За тимот на Вардар настапува пет сезони во периодот од 1962 до 1967 година. Притоа во дресот со „црвено-црните“ бои има одиграно вкупно 218 натпревари и настапено на 132 првенствени средби. Легендарниот Дојчиновски исто така во три наврати беше и шеф ... Read More »

Вардар-Слога со пренос на Сител, недела во 14 часот, мечот се игра без публика

8416-shkupi-vardar-00-vo-zhivo

Конечно завршува зимската пауза во македонскиот прволигашки фудбал, и тоа уште викендов тргнува втората етапа од првенството. На програмата е првото пролетно коло или 19.коло во сезоната 2016/2017 година. Црвено-црните играат во првиот меч дома на “Телеком арената“ со скопскиот ривал екипата на ФК Слога од населбата Чаир. Мечот е закажан со почеток во 14-00 часот. Од истиот ќе може ... Read More »

(ВИДЕО) Блажевски: Оваа сезона имаме шанси за “двојна круна“, во Европа сакам да минеме две кола

sile

Во прилог за Вардар ТВ непосредно пред заминувањето  од Анталија кон Скопје, играчот на црвено-црните  Дејан Блажевски даде интервју.  Во исто тој  раскажа детали околу тринеделните подготовки  и амбициите и очекувањата од шампионот за престојниот пролетен дел. Во продолжение погледнете го видеото. Read More »

Историја: Симоски во Вардар дојде во 1983 година од редовите на ФК Тетекс

15589940_1345047428869911_8952398677855961227_n

МИЛКО СИМОСКИ – Во Вардар дојде во 1983 година од редовите на Ф.К Тетекс и се задржува се до последната сезона од поранешната југословенска лига во 1992 година. За тој период забележа преку 200 настапи за клубот. Дел од шампионската генерација на Вардар, но без забележителен ефект во истата сезона. Иако деснак, еден од најкомплетните леви бекови кои играле во ... Read More »

Вардарци продолжуваат со тренинзи

ФК Вардар им се врати на тренинзите по два дена одмор. Денеска вардарци ќе одработат тренинг во својот комплекс по пауза од нешто повеќе од 20 дена. Вардарци од денеска ќе се подготвуваат за натпреварите во Првата македонска фудбалска лига и Купот. Следува “пеколен” распоред за шампионот на Македонија. Нашиот тим ќе одигра три тешки натпревари уште на стартот. Најпрвин, ... Read More »

(ВИДЕО) Голот на Глишиќ најубав во Анталија

vardarfans-glisic

ФК Вардар во Анталија постигна вкупно осум погодоци на седум пријателски натпревари. Од овие осум погодоци два беа вистински ремек-дела, оние на Којашевиќ и Глишиќ. Според “Вардар Фанс”, голот на Глишиќ беше најубав на зимските подготовки. Глишиќ на дуелот против Дукла Прага постигна спектакуларен погодок кој ретко се гледа на терените. Погледнете го уште еднаш овој спектакуларен погодок на Дарко ... Read More »

Историја: Името на Џипунов е со неизбришливи букви запишано во шампионските походи при освојувањето на првите две првенствени титули во трофејната историја на Вардар

dzipunov

ЈОВЧЕ ЏИПУНОВ – Името на Јовче Џипунов е со неизбришливи букви запишано во шампионските походи при освојувањето на првите две првенствени титули во трофејната историја на Вардар.Борбениот Џипунов најпрвин беше дел од „златната“ вардарова генерација која во сезоната 1986/1987 го освои првото место на табелата меѓу југословенската фудбалска елита. Потоа играше и во тимот на Вардар кој ја освои двојната ... Read More »

Вардарци веќе се во Скопје, два дена ќе паузираат пред продолжетокот на подготовките

77

Црвено-црната фудбалска експедиција веќе е во Скопје. Нашите  фудбалери заедно со стручниот штаб и техничкиот персонал кои беа  дел од подготовките на ФК Вардар во Анталија вчера  се вратија во Скопје. Тие слетаа вчера на аеродромот Александар Велики во Скопје. Во рамки на зимските подоготовки нашиот тим во Анталија-Турција мина речиси три недели. Таму тие имаа  одлични услови за работа. Тимот ... Read More »