Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 311)

Прв тим

Вардарци денес заминуваат за Струмица, во мисијата наречена “Малме“

vardarfans-fk-vardar

Денес фудбалскиот клуб Вардар заминува за Струмица, каде во вторник ќе го одигра реванш натпреварот од второто квалификациско коло во ЛШ, против екипата на Малме. Во следниве два дена, црвено-црните ќе се подготвуваат на стадионот “Младост„ во Струмица, каде ќе се обидат на крајот да излезат како победник во двомечот со шампионот на Шведска. По првиот натпревар, резултатот е активен ... Read More »

Украинска судиска тројка за реваншот во Струмица, против Малме

vardarfans-sudija

УЕФА ја делегираше судиската тројка за реванш натпреварот од второто квалификациско коло во ЛШ, помеѓу екипите на Вардар и Малме. Анатолиј Жабченко од Украина ќе биде главен судија, додека негови помошници ќе бидат Александр Војток и Сергеј Бекер, исто така од Украина. По првиот натпревар одигран во Шведска, мечот заврши со нерешен резултат 1:1. Вардаци имаа коректно судија на приот меч, ... Read More »

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим

stjepan-bobek-i-munjoz-partizan-real-660x330

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим: “Сум бил тренер на повеќе југословенски и странски тимови, но престојот во Македонија, во Скопје, во Вардар нема никогаш да го заборавам. Дојдов во Вардар во незгоден час. Клубот три години играше во Втората лига, а тоа не го заслужуваше по традицијата и реномето. Местото му беше секогаш во првата ... Read More »

Одбраната на Малме како “швајцарско сирење“ , Сириус му даде 3 гола на “Сведбанк арена“

Fotboll, Allsvenskan, Malmš FF - AFC Eskilstuna

Малме влезе во негативна серија, по ремито со Вардар 1-1, денес  шведскиот првак уште еднаш не победи на домашен терен. Тие  одиграјќи  3-3 против Сириус на дуел од домашната лига на нивниот стадион „Сведбанк арена“. Тие тргнаа добро,   имаа водство од 3-1, но во финишот им падна концетрацијата и дозволија да примат дури два гола, за конечни 3-3 на тој ... Read More »

Најдобриот играч на Малме, Маркус Розенберг би можел да настапи на реваншот во Струмица

vardarfans-rosenberg

Најдобриот играч и напаѓач на Малме, Маркус Розенберг би можел да се врати на теренот, за реванш натпреварот против Вардар, кој на 18-ти јули ќе се одигра во Струмица. Поранешниот репрезентативец на Шведска и играч на неколку екипи како Ајакс, Расин до Сантандер, Халмштад, Вердер и ВБА се повреди на први јули, на дуелот меѓу Малме и Ескилстуна и на стартот ... Read More »

Историја! Сократ Мојсов еден од најдобрите вардарови играчи од шеесеттите години на минатиот век

sokrat-mojsov-660x330

СОКРАТ МОЈСОВ- Препознатлив по головите кои ги постигнуваше со глава и неговата способност да погоди од невозможни позиции, Сократ Мојсов несомнено е еден од најдобрите вардарови играчи од шеесеттите години на минатиот век. Роден е на 1 март 1942 година во населеното место Сетина во егејскиот дел на Македонија. Во дресот на Вардар настапува цели 12 сезони во периодот од 1959 ... Read More »

Билетите почнаа забрзано да се продаваат, Комити се на јужна трибина-Б1 блок, продажните места се следни

task-photo-decc3013-5b01-46b0-8402-ca4a4b0f23b2-660x325

Од поодамна  стартуваше продажбата на билети за натпреварот Вардар – Малме. Билетите се по цена од 500 денари и се продаваат во неколку градови во Македонија. Покрај во Скопје, билети можат да се набават и во осум други градови како и онлајн преку Тикет Плус. Продажбата се до четвртокот одиеше слабо, бидејќи сите чекаа каков ќе биде исходот од првиот натпревар. ... Read More »

Вардар е во предност! За Малме нема одмор, денес игра меч од домашно првенство

vardarfans-malme

Добар факт за нас е што по мечот со нас во средата Малме неможе овој викенд да го искористи како Вардар и да одмора за дуелот во вторник. Шведската лига е одамна во тек па така Малме мора денес да одигра натпревар од 15.коло во домашниот шампионат. Тие играат безмалку силен дуел, дерби на нив им гостува треттопласираната екипа во ... Read More »

Историја! Ѓорѓи Цинцевски-Џинка најдобриот стрелец на Вардар во првата сезона 1947/48, и еден од топ-5 стрелците на сите времиња

cinka1

ЃОРЃИ ЦИНЦИЕВСКИ – е еден од најистакнатите играчи меѓу првата генерација вардарови фудбалери кои започнуваат да ја пишуваат историјата на новоформираниот Ф.К Вардар во далечната но славна 1947 година. Познат под прекарот Џинка, Цинциевски е најдобриот стрелец во премиерната сезона на клубот 1947/1948 со постигнати голови на 13 првенствени средби. Приматот на прв голгетер број меѓу неговите соиграчи го потврдува уште три ... Read More »

Гачевски: Ова е најдобриот резултат на Вардар во еден прв натпревар од ЛШ – Балотели: Жалам за пропуштените шанси во првиот дел, но дадов се од себе да се запишам во листата на стрелци

vardarfans-izjavi

Црвено-црните имаат активен резултат од првиот натпревар против Малме, во рамките на 2-квалификациско коло од лигата на шампионите. Овој резултат му дава голема надеж на нашиот фудбалски шампион, дека може на реваншот во Струмица да се излезе како победникот во двомечот против Малме. На првиот дуел, одличен на голот беше, Гачевски кој одбрани неколку тешки удари на противникот и не ... Read More »