Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 299)

Прв тим

Среќен роденден Евгениј Новак

vardarfans novak

Украинскиот интернационалец кој игра на централните позиции во одбраната, Евгениј Новак е роден на 1 февруари 1989 година во Киев, главниот град на Украина. Тој денес во Анталија со остатокот од тимот е на подготовки, таму тој ќе го прослави својот 28-ми роденден. Професионалната кариера ја започнува во најтрофејниот украински клуб Динамо Киев, додека во Премиер Лигата на својата родна земја, има ... Read More »

Вардарци утре на дуел со Дукла Прага

ФК Вардар утре ќе го одигра третиот пријателски натпревар на зимските подготовки во Анталија. Утре нашите момци силите ќе ги одмерат со тимот на Дукла Прага од Чешка. Според сите имиња на противниците овој натпревар се очекува да биде eден од  најлесните за Вардар, ако може така да се нарече. Тимот на Дукла Прага во моментов се наоѓа на единаесеттото место ... Read More »

Одработен утринскиот тренинг (Фото)

„Црвено – црните“ изутринава го одработија првиот свој тренинг за денеска. Вардарци попладнево ќе одработат уште еден тренинг. Тимот се подготвува за новиот „тест“ натпревар кој ќе биде одигран в четврток против тимот на Дукла Прага од Чешка. Во продолжение неколку фотографии од денешниот прв тренинг. Read More »

Историја: Најдоски има одиграно вкупно 134 средби од кои 75 првенствени во „црвено-црниот“ дрес

ИЛИЈА НАЈДОСКИ – Роден е на 26 март 1964 година во славното Крушево, Илија Најдоски со право се вбројува како еден од најдобрите одбранбени фудбалери во историјата на ФК Вардар. Ненадминлив по својата борбеност во играта во одбраната, Најдоски вардаровите бои ги бранеше во периодот од 1984 до 1988 година. Поранешниот македонски репрезентативец има одиграно вкупно 134 средби од кои ... Read More »

Вардарци договорија уште две пријателски средби

ФК Вардар во Анталија договори уште два пријателски натпревари. Најпрвин беше најавено дека ќе бидат одиграни пет пријателски натпревари, но планот се промени, па сега договорени се уште дополнителни две контроли. Новите противници се Хајдук Сплит и Локомотив Пловдив од Бугарија. Ова значи дека Вардар покрај двата одиграни натпревари, ќе одигра и уште дури пет нови. Вардарци на изминатите два натпревари загубија ... Read More »

Среќен роденден Влатко Грозданоски

Денеска роденден прославува нашиот играч Влатко Грозданоски. Влатче со право може да се каже дека е легенда на Фк Вардар со преку 100 натпревари во црвено – црниот дрес. Тој денес полни 34 години и се надеваме дека ќе успее да ја подобри формата и повторно ќе заблеска во нашиот црвен-црн свет дрес. Традиционално, речиси секогаш овој ден бидејќи  Вардар се ... Read More »

Историја: Оџаков за најтрофејниот македонски клуб има одиграно вкупно 224 натпревари на кои постигнал 32 погодоци

ЖАРКО ОЏАКОВ – Еден од најдобрите вардарови играчи за врска на средината од теренот, роден е на 11 ноември 1955 година во Скопје. За тимот на Вардар дебитира во сезоната 1973/1974 настапувајќи во „црвено-црниот“ дрес низ девет првенствени циклуси се до 1982 година.  Пред да замине во Австралија, Оџаков за најтрофејниот македонски клуб има одиграно вкупно 224 натпревари на кои ... Read More »

Вардарци вчера добија слободен ден, денес имаат само еден тренинг, од утре повторно “дупла доза“

Клубот во овие зимски денови на момците од фудбалскиот црвено-црн колектив им обезбеди подготовки повторно како и неколку години наназад во топлата Анталија, Турција.  Таму момците предводени од Седлоски се подготвуваат за пролетниот дел. Тие вчера после една недела исполнета со  тренинзи и контролни  натпревар  добија слободен ден од стручниот штаб . Краткиот одмор тие вчера го “потрошија“, момците  веќе ... Read More »

Историја: Вишњевац во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година го водеше стручниот штаб на Вардар

ВУКАШИН ВИШЊЕВАЦ – Истакнaтиот југословенски стратег во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година го водеше стручниот штаб на Вардар. Под негово водство во дресот со „црвено-црните“ бои во првата лига на Југославија дебитираа играчите кои подоцна ќе ја освојат и шампионската титула во југословенското првенство како Панчев, Сетинов, Јаневски и другите. Вишњевац е роден на 15 јуни ... Read More »

Вардар одигра 1:1 со Амкар (Видео)

Вчера ФК Вардар го одигра и вториот пријателски натпревар во Анталија. Нашите играчи ремизираа 1:1 против рускиот прволигаш, тимот на Амкар. Иако Вардар водеше со голот на Попов и имаше повеќе од играта, сепак, не се радувавме на прв триумф во 2017 година. Видео од најинтересните моменти од овој меч: Read More »