Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 447)

Прв тим

(ФОТО) Хуманитарна посета на вардарци на Домот „25 Мај“

d7

Денес нашиот фудбалски и женскиот ракометен црвено-црн колектив беа во новогодишна посета од хуманитарен карактер кај дечињата сместени во Домот „25 Мај“. Нашите играчи на децата во институцијата  за лица со воспитно-социјални проблеми поделиа пригодни подароци. Децата им приредија топлото добредојде на вардаровиот фудбалер Благоја Љамчевски кој беше  заедно со неколкуте ракометарки на  Вардар. Вардарци на дечињата им поделија новогодишни пакетчиња и дресови со ... Read More »

Погледнете ја табелата на сите одиграни мечеви на ФК Вардар во Првата Македонска и Првата Југословенска

vardarfans-1961

ФК Вардар е најголемиот македонски клубски спортски бренд кој засебе има голема историја уште од далечната 1947 година. Ова се две табели за лигите во кој настапувал и успехот во истите . На првата може да се види успехот од формирањето па до денес на Македонската Прва фудбалска лига каде Вардар е најдоминантен во сите статистички категории. ТАБЕЛА МПФЛ ОД ... Read More »

Фудбалерите и ракометарките на Вардар ќе делат пакетчиња во “25-ти Мај“

89

Утре нова хуманитарна акција на големото црвено – црно семејство. Овојпат пакетчиња заедно со Дедо Мраз ќе делат вардаровите фудбалери и ракометарките на Вардар. По претходната хуманитарна акција (види) ова е втора акција годинава во овој предновогодишен период. Дел од ракометарките на Вардар и дел од фудбалерите на Вардар утре (вторник, 29.12.2015) ќе ја посетат Јавната установа за грижување деца ... Read More »

(ФОТО) ”златниот” ФК Вардар во Анталија

fkvardar-antalija

Во сезоната 2011/2012 на полусезоната во ПМФЛ момците на ФК Вардар заминаа на зимски подготовки во Анталија. Оваа генерација беше од големо значење за црвено – црните бои. Момците на ФК Вардар ја освоија титулата во ПМФЛ пред Металург. Оваа генерација на Вардар имаше дури 76 освоени бодови, со само еден пораз. Најефикасен во нашиот тим, а и прв стрелец ... Read More »

ЛИКО: За Вардар би играл и без пари, ми фали Скопје и Комити. Се би дал да се вратам во Вардар

liko

Бразилскиот фудбалски интернационалец Серафим Пауло Кандидо или како што сите кратко го знаевме Лико беше дел од ФК Вардар една година. Бразилецот дојде во Вардар од европска лига поточно од Португалија-2. Лико беше дел од црвено-црниот состав кој по деценија пад, конечно станавме шампиони, спонзорирани од Град Скопје. Таа година владееше вистинска “ренесанса“ во Скопје, а Лико беше еден од ... Read More »

(РЕТРО ФОТО+ВИДЕО) Шампионската 1987 : табела,сите резултати,стрелци,листа на фудбалери кој настапија…

Стојат (од лево): Лазаров, Станојковиќ, Јаневски, Џипунов, Канатларовски, Грошев и Најдовски. Доле (од лево): Симоновски, Савевски, Петров, Панчев и Бабунски.

Нема што многу да се кажува за значењето на славната 1987 година за Вардар , Скопје и Македонија таа сезона е со златни букви запишана во црвено – црната историја . Таа година Вардар беше на врвот на тогашната ЈУ- лига пред гигантите од т.н “голема четворка“ , пред Валеж , Осиек , Ријека и другите кој завршија на пониски места ... Read More »

(ВИДЕО) Вардаровата листа топ-10 најубави погодоци сезонава

Црвено-црниот фудбалски колектив  во есенската полусезона погоди   48  пати, а од нив 40 гола беа во Првата лига, Вардар  и  најефикасен тим во шампионатот, заедно со ривалот Шкеднија. На зимска пауза заминавме со осетливи пет бода предност и  како есенски првак. Ова е изборот на  најубавите десет погодоци на нашите фудбалери во оваа есенска полусезона. Фелипе (Шкендија – Вардар 1-3) ... Read More »

Среќен роденден Лико и Бојовиќ!

liko-bojovic-vardar

Денеска роденден прославуваaт екс играчите на ФК Вардар Раденко Бојовиќ и Пауло Кандидо Лико. Бојовиќ и Лико помина одличнa сезонa во црвено – црниот дрес, каде ја освоија  титулата со Вардар заедно. Сега Бојовиќ игра за ФК Љубанци, каде што премина токму од нашиот тим,  a Лико настапуваше во  Малта каде му заврши договорот и сега е “слободен агент“ и својот роденден ... Read More »

(РЕТРО ФОТО+ВИДЕО) Сите куп титули на ФК Вардар

Ф.К. Вардар кој настапи во финалето:
Стојат (од лево кон десно): Дацевски, Георгиевски, Анѓушев, Вучидолов, Трајчевски и БожиновскиДоле (од лево кон десно): Илиевски, Николовски, Велковски, Дончевски и Шулиничевски

ФК Вардар е најтрофејниот македонски фудбалски колектив со најголем број титули во првенството и купот на Македонија и со по еден трофеј во купот и во првенството во поранешната држава во една многу посериозна фудбалска лига . Денес ви носиме преглед на сите освоени куп трофеи фотографии од составите кои ги освоие и резултати во купот на нашиот миленик ФК ... Read More »

Рекордерите низ историјата на Вардар, Дончевски најдобар стрелец, Димитровски највеќе настапи…

vardarfans donco

Ви преставуваме мало парче  од славната историја на ФК Вардар. Таа е долгата 68 години, истата ја одбележаа многу тренери, фудбалери, лица на раководините места кој оставија свој печат. Видете ги  сите рекордери во црвено-црниот клуб. Најдобрите стрелци, највеќе мечеви во светиот дрес , најуспешниот тренер … Најмногу постигнати голови: Андон Дончевски  (217 голови) Најдобар просек на ефикасност: Дарко Панчев 207 мечеви/132 гола(0,65 гол. по меч.) Најмногу првенствени ... Read More »