Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > Интервјуа (page 18)

Интервјуа

Далибор Костовски: Нема да застанеме тука, сакаме со двојна круна и без пораз да ја завршиме најуспешната сезона на оваа вардарова генерација

vardarfans-naslovna

Помладите пионери на ФК Вардар со три бодови се вратија од гостувањето во Прилеп, совладувајќи ја минимално екипата на Победа со резултат 0:1. Ова беше вкупно 15 победа во првенството за оваа вардарова генерација, која има само еден нерешен резултат и се уште е без пораз во текот на оваа сезона. Играч на одлука беше напаѓачот на црвено-црните, Азер Омерагиќ ... Read More »

Поп-Крстев: Триумфот над КК ГТЦ беше победа на тимскиот дух на Вардар

pope2

Во последното одиграно  коло од Македонската кугларска лига се сретнавме со  тимот на КК ГТЦ Мусандра, тоа беше дуел на сезоната помеѓу двата тима кои ја посакуваа втората позиција зад шампионот КК Макпетрол. По првите две средби интересно двата тима имаа по една победа, но на теренот на ривалот. По таа логика и можевме да се надеваме на успех бидејќи бевме ... Read More »

Филип Пресилски: “Јуниор“ лигата ни дава голем мотив да се натпреваруваме, да го даваме најдоброто од себе и да победуваме на натпреварите кои ги играме

vardarfans-naslovna

Актуелна е третата сезона на ракометната “Јуниор лига“ во која се натпреваруваат школи од цела Македонија. Овој проект на РК Вардар кој веќе трета година успешно функционира и им ги дава сите предуслови на младите ракометари да ги покажат своите квалитети и знаења, и преку континуираното играње на натпревари да го стекнуваат потребното искуство и постојано да се надоградуваат со ... Read More »

Матеј Андов: Задоволен сум многу од триумфот и секој успех е за нас важен, но за мене посебно е кога сум несовладан на голот

24232704_10210873944986848_1262185919331002743_n

Пионерите на ФК Вардар имаа успешен старт на пролетниот дел од сезоната во првенството на младинските категории. Нашите млади надежи успеаа во дербито да ја совладаат екипата на Пелистер, минимално со резултат 1:0 со голот на Давид Ристовски. Со овој триумф, нашите пионери ги одржаа шансите во борбата за титулата. Херој на мечот беше голманот на Вардар, Матеј Андов, кој ... Read More »

Драги Димитровски: Среќата ги следи храбрите, тоа бевме ние на дуелот со КК ГТЦ, моите момци покажаа како се игра од срце за Вардар

y4

Во саботата  се одигра најважниот дуел за црвено-црните оваа сезона, дербито за “сребрената позиција“,  ривал во истото ни беше  тимот на КК ГТЦ Мусандра.  Таа екипа како нас   по 12.кола имаше по 16 бодови на своето конто. Дојде дербито, сабота, наутро Вардар имаше неколку играчи вон стројот останаа малкумина од кој требаше да се изгради тим за пеколниот меч. На тренерот Димитровски падна ... Read More »

Јаневски: Не треба сега да се фрла со дрва и камења по фудбалерите, туку да биде школа за нив понатаму

14179-janevski-uspehot-e-plod-na-rabota-disciplina-organizacija-660x330

По елиминацијата од Купот на Македонија, тренерот на Вардар, Чедомир Јаневски ги истакна својте впечатоци по натпреварот и играта на својот тим. „Добро се држевме првите 45. минути со овој комбиниран тим кој го изведовме денеска во Тетово. После се случуваа индивидуални грешки, и тука имавме проблеми. Имавме проблем и по страничните позиции. Не можам да замерам, играчите го дадоа максимумот ... Read More »

Гачевски: Не можам да ветам ништо освен дека ќе го дадеме максимумот за да се вратиме на победите

gacevski-novak-fkv

Филип Гачевски голманот на Вардар, во интервју за клубскиот сајт говореше за натпреварот против Силекс кој им престои на Вардарци. Гачевски истакна дека ќе се обидат да ја прекинат црната серија и да се вратат на победничките патеки. „Анализиравме сето она што се случуваше на натпреварот со Работнички, разговаравме за грешките и се трудиме да не ги повториме. Поразите се ... Read More »

Јани Лазов: “Јуниор“ лигата ни помага да се изградиме како личности и да се стекнеме со потребното искуство на теренот

vardarfans-jani

Повеќе од 23 ракометни школи низ цела Македонија и оваа сезона се натпреваруваат во “Јуниор“ лигата и се борат за највисок пласман на крајот од сезоната. Исто така  ја имаат шансата да се докажуваат и да ги надоградувааат своите знаења преку континуираните натпревари во оваа лига. Дел од овој проект е и ракометната школа Карпош од Куманово за која настапува ... Read More »

Цвијиќ: Дојдов во Скопје за да ја освојам Лигата на Шампионите, тоа би било перфектен крај на сезоната, не само за играчите, туку и за навивачите

vardarfans-cvijic

Едно од засилувањата кои пристигнаа на почетокот на оваа сезона во редовите на ЖРК Вардар, беше пикерот Драгана Цвијиќ која дојде од екипата на Будуќност. Таа во интервју за веб сајтот на ЕХФ говореше за доаѓањето во новиот клуб, како и за очекувања со Вардар во Лигата на Шампионите за оваа сезона. Цвијиќ вели дека вардаровите навивачи брзо ја засакале, ... Read More »

Анатолиј Петејчук: Се надевам дека ќе го оправдаме сето она кое го постигнавме до сега, тренерот Тодоровски има голема заслуга за успехот

vardarfans-naslovna

Најпријатното изненадување во пролетниот дел од сезоната во првенството на младинските фудбалски категории, се сигурно помладите пионери, или генерацијата родени 2002 година. Оваа екипа која ја предводи Сашо Тодоровски го заврши есенскиот дел од сезоната, убедливо на првото место на табелата, забележувајќи 13 победи и само еден нерешен резултат, кој се случи уште во второто коло, кога на гостинскиот терен ... Read More »