Wednesday ,12 December 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 115)

Младински лиги

(ФОТО) Пионерите на РК Вардар заминаа за Зрењанин-Србија

srbija vardarans-2

Вчера пионерите на Рк Вардар генерација родени 2002/03 година заминаа со клупскиот брендиран автобус за Србија каде ги очекува настап на турнир во градот Зрењанин.  Таму во периодот од 13-15-ти февруари ќе учествуваат на турнир, каде тие  се во група со екипите на Камп Растеме, Спачва, Војводина и Раковица. Првиот меч на програмата е закажан за денес 13.02 (сабота) наутро ... Read More »

Распоред за мечевите овој викенд во “Вардар јуниор лигата”

vardarfans junior-31

И овој викенд на програмата се  натпреварите од “Вардар јуниор лигата’’. Во малата сала во С.Ц „Јане Сандански” во мешана конкуренција своите дуели ќе ги одиграат најмалите учесници во лигата. Момчиња и девојчиња родени во периодот од 2006 до 2009 година ќе се натпреваруваат во рамките од третото коло. Пред тоа во истата сала ќе се играат и мечевите од 3 ... Read More »

Христијан Милошески: “ Јуниор“ лигата претставува можност да бидеме дел од младинските екипи на Вардар

vardarfans miloseski

Изминатиов период активна е “Вардар Јуниор“ лигата, во која ќе се натпреваруваат ракометните академии кои се дел од клубот. Учествуваат екипи од вкупно 20 различни ракометни школи низ цела Македонија. Ракометниот клуб го следеше примерот од фудбалскиот, каде започна да фунционира слична ваква лига за младите и перспективни дечиња. Целта е да се прошири Вардар лигата низ целата земја и ... Read More »

Одреден составот на пионерите на Рк Вардар, кој ќе се обиде да освои еден од медалите на турнирот во Србија

vardrafans sostav

Пионерите на Рк Вардар генерација родени 2002/03 година во периодот од 13-15-ти февруари ќе учествуваат на турнир во Зрењанин- Србија. Тие се во група со екипите на Камп Растеме, Спачва, Војводина и Раковица. Првиот меч на програмата е закажан за 13.02 (сабота) наутро во 8:00 часот, против екипата на Војводина. Тренерот на оваа генерација Андријана Будимир веќе го одреди составот, ... Read More »

Пионерските екипи на Жрк и РК Вардар на турнир во Србија

vardarfans turnir vo srbija

Младите ракометарчиња на црвено-црните  родени 2002/2003 викендов ќе учествуваат на меѓународен турнир во Зрењанин-Србија. На истиот ќе земат учество двете екипи на Вардар и момчиња и девојчиња. Во машка конкуренција  генерацијата “2002“ под водство на тренерот Андријана Будимир ќе се натпреварува во група со следните противници: Камп Растеме, Спачва, Војводина и Раковица, а пак  во другата група се Партизан, Ц.Ѕвезда, Камп Црвенка, ... Read More »

Опш. Кисела Вода ја победи Академија 1 во машкиот дел на “Јуниор“ лигата

vardarfans junior liga

Машкиот дел од натпреварите во Јуниор лигата беше одигран во спортскиот ракометен центар Кале. На дуелот помеѓу екипите на Академија 1 и Опш. Кисела Вода во генерација родени 2002/03 година подобра беше екипата на Опш. Кисела Вода. Конечниот резултат гласеше 16:24, иако Академија 1 не заслужи ваков висок пораз со оглед дека во најголем дел од натпреварот беше резултатски неизвесен. ... Read More »

Распоред на мечевите овој викенд во “Вардар јуниор лигата”

vardrafans-bisinov-26

Овој викенд, поточно во  сабота на  6 февруари  се закажани натпреварите  од петтото коло во  “Вардар јуниор лигата“ во машка и женска конкуренција, кои ќе се одиграат во две сали во С.р.ц. Кале и С.Ц “Јане Сандански“. Во сабота свој натпревари ќе имаат  генерациијата 2000/2001 во женска и генерацијата 2002/2003 во машка конкуренција. Покрај овие дуели во сабота  ќе се ... Read More »

Победи за екипите на РК Преспа-Вардар и Академија 3 во натпреварите од Јуниор лигата,

vardarfans junior liga

Победи за екипите на РК Преспа-Вардар и Академија 3 во натпреварите од Јуниор лигата, одиграни во спортскиот ракометен центар Кале. Натпревар во генерација родени 2002/03 во машка конкуренција помеѓу екипите на Рк Преспа Вардар и Опш. Кисела Вода му припадна на Рк Преспа. Со серија од 6:0 на стартот на мечот Рк Преспа ја најави победата на денешниот дуел. До ... Read More »