Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 29)

Uncategorized

Андреевски покани 5 вардарци, следуваат специфични мерења, и продолжение на подготовките на селекцијата M14

m14s

Денес, 12. јули, вкупно 17. кандидати ги продолжуваат активностите во нашата најмлада селекција. Репрезентацијата „Под 14“ години-мажи која се подготвува за учество на меѓународен турнир во Словенија, планиран за месец август, во Словењ Градец, ќе ги продолжи подготовките со кошаркарите кои беа селектирани од страна на стручниот тим на оваа наша селекција, предводен од селекторот Горан Андреевски. Следејќи ги модерните тредови ... Read More »

(ВИДЕО) „Сара тотал“, Миновска со 10.гола од 10 удара ја потопи БиХ

q-660x330-660x330

Сара Миновска игра тотален ракомет, на мечот со БиХ, капитенот на Македонија У19 го уништи ривалот. Во победата учестуваше со 10.гола од 10.обида. Вардаровото крило имаше 100% ефект, незадржлива, продорна, лукава и храбра. Оваа девојка е пример како со многу работа, труд и посветеност се стига до врвот. Видеото со нејзините погодоци погледнете го ТУКА Read More »

ПОТВРДЕНО! Нуров е во топ-4 ранкингот за Олимпијадата, последните подготовки се во Русија, федерацијата стандардно „спие“

203488475_877797209501259_2447078177422613096_n

Светската боречка организиација го потврди рангирањето за Олимписмките игри во Токио. Важно за нас е како што знаеме рејтингот на Нуров , кој е во фаворитите 4 учесници благодарение на рејтинговите турнири . Така да првите 4 никако на жребувањето не би требало да се сретнат еден со друг , доколку Нуров на жребувањето ги избегне “незгодни борачи” Одикадзе (Грузија) ... Read More »

Ф-4 во СЕХА ќе се игра во Задар од 3 до 5.септември

qqqqqqqqq

Денес, и официјално раководството на СЕХА-лигата потврди дека завршницата, односно Ф-4 турнирот ќе се игра во хрватскиот град Задар од 3 до 5 септември. Во четвртфинале на регионалното натпреварување  Вардар ќе се соочи со хрватскиот шампион за место на собирот на најдобрите четири тима кои ќе атакуваат на титулата. Вардар ќе игра против ППД Загреб на 26 и 31 август ... Read More »

Среќен роденден Георг Поп-Крстев

pop2

Свој роденден прославува играчот на Кугларскиот клуб “Вардар“, младиот куглар Георг Поп-Крстев. Ова момче од веќе четири сезони е дел од нашиот црвено-црн кугларски колектив. Неговата љубов кон Вардар му дава сила и елан, а судбината му „мести“ големи улоги за трофеите. Кога го освојувавме Купот  беше важна алка и поентираше за „златен медал“, сезонава играше повторно фантастично, баш во дербито за пехар тој на ... Read More »

Дервишевиќ го скрати списокот за селекцијата М15, Вардар со 5.играчи

fg-660x330

По одработените селективни тренинзи, селекторот на репрезентацијата „Под 15“ години, Денис Дервишевиќ, го објави новиот, скратен список на кандидати за овој наш национален тим во машка конкуренција. Повиканите кошаркари треба да се појават на првиот тренинг кој е закажан за 5.јули (понеделник) во 11.30 часот, кој ќе биде реализиран во спортската сала на СУГС „8 септември“ во Скопје (поранешно ЕМУЦ). ... Read More »

Вардарци најбројни, дури 7.покани за момците од М14, за настап на меѓународниот турнир „Словенија бол“

0207-u-14-selektivni

По неколкуте одработени тренинзи, познат е скратениот спиок на кандидати за машката селекција „Под 14“, која во во текот на август ќе учествува на меѓународниот турнир „Словенија бол“ во Словењ Градец. Селекторт на овој наш национален тим, Горан Андреевски одбра вкупно 22. Репрезентативни кандидати кои треба да се јават на  првиот тренинг кој е  закажан за 5.јули (понеделник) во 8.30 ... Read More »

Завировски ќе трча 21.км на јулскиот Скопски пекол

petre

 Викендов , поточно во недела на 4 јули на кејот на реката Вардар ќе се одржи маратонска и полумаратонска трка. Нашиот атлетичар Петре Завировски ќе настапи на полумаратонската трка 21.097км. Натпреварувачите ги очекуваат катастрофални амбиентални услови ако се земе во предвид екстремно високите температури на воздухот во овој период на годината во нашата метропола. Ова ќе биде 10 настап за ... Read More »

Две вардарки повикани за селекцијата на Македонија М16

Репрезентацијата „Под 16“ години-жени оваа година ќе учествува на ФИБА „Челенџер“’ турнирот кој од 9. до 14.август ќе се игра во Тбилиси (Грузија) Подготовките на оваа наша селекција се планирани по завршувањето на селективните тренинзи кои се закажани за 1. И 2. јули, во спортската сала ДТВ „Партизан“ во Кавадарци. Селективните тренинзи ќе опфатат две групи. Првата група ќе работи ... Read More »

МВП-то Луканоски и уште 6.играчи на Вардар повикани за селектирање на репрезентацијата М16

fg

Првиот ден од месец јули е наменет и за селективни тренизи за играчи родени 2006 година, односно оние кои се натпреваруваа во М15 лигата на КФСМ. Согласно со предвидениот план, на 1. јули, во салата „Методија Андонов-Ченто“ во населбата Маџари во Скопје, ќе се одржат селективни тренинзи. Потенцијалните 50. кандидати за место во оваа наша национална селекција ќе работат во две ... Read More »