Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 36)

Uncategorized

Куглање: „Бронза“ за црвено-црните во Купот на РМ

5

Преземено од официјалната страница на Кугларската федерација: За прв пат во кугларската историја, во Битола беше одиграно кугларското финале на Купот на Македонија. Победник Макпетрол, Пелистер втор, Вардар трет, ГТЦ четврт. По завршувањето на Купот беа доделени пeхари, медали и плакети. Признанијата ги додели Игор Михајловски, потпретседател на КФСМ. Најдобар играч во МАКЕДОНСКАТА КУГЛАРСКА ЛИГА сезона 2020/21 – српскиот репрезентативец ... Read More »

Младинките стартуваат против БиХ на ЕХФ шампионатот во Македонија

ssssssssssssssssssss

Македонија ќе биде домаќин на ЕХФ шампионатот во младинска конкуренција за ракометарки до 19 години. ЕХФ шампионатот ќе стартува на 10 јули и својот крај ќе го има на 18 јули. Вкупно ќе учествуваат 9 репрезентации кои ќе бидат поделени во две групи. Во првата група ќе има место за четири, додека втората ќе ја сочинуваат пет репрезентации. Велика Британија ... Read More »

Шест вардарци дел од селективните тренинзи на македонската селекција М14

0109-selektivni-2005

На 28. и 29. јуни во СРЦ „Кале“ ќе бидат реализирани тренинзите по кои ќе се формира селекцијата во оваа возрасна категорија. Потврдата за учество на традиционалниот меѓународен турнир „Словенија бол“, услови и да се формира селекцијата на кошаркари „Под 14“ години која ова лето, во текот на месец-август, ќе земе учество на собирот во Словењ Градец. Подготовките на оваа ... Read More »

Кошарка: Селекторот Василев го повика вардарецот Марин Петков за М18

aaaaaaaaaaaaa

По селективните тренинзи кои беа реализирани во текот н изминатите денови, селекторот на нашата селекција на играчи „Под 18“ години, Никола Василев, го направи списокот на играчи на кои ќе смета во периодот на подготовките, и секако настапот на ФИБА „Челенџерот“ во Скопје. Василев запиша вкупно 18. имиња, кои од утре ќе ги стартуваат подготовките за летните евро-предизвици. Првиот работен ... Read More »

Видео од дуелот за “бронза“ кој го добија вардарки против кадетките на Металург

200659719_10219748647888874_6173284282705041159_n

Вчера го совладавме тимот на, ЖРК Металург во дуелот за „бронза“ на завршниот Ф-4 турнир во Прилеп. Кадетките на ЖРК Вардар во дуелот за 3.место го совладаа високо ривалот од Автокоманда, со резултат 21-15 (12-06). Видео од овој целиот натпревар, односно „малото финале“ кај кадетките може да погледнете на следниот ЛИНК! Read More »

„Лавици“ против  Металург, момците на „мегдан“ со Струга , познати ривалите за „бронза“ за кадетските екипи

mali-660x330-660x330

Утрово, на двата кадетски Ф-4 завршни турнири во полуфиналињата на машката и женската кадетска екипа „Вардар“ за жал забележа пораз па ќе играме за “бронза“. Девојките беа поразени прв пат по 1002.дена од Стружанка со минимални 14:15, момците изгубија со пресврт од Младост 1977 со резултат 13:15. Наша мала предност е што игравме во првите дуели, противниците играа во терминот ... Read More »

Кадетите на Вардар ќе играат за „бронза“ , имавме предност на 4.мин до крај, но Младост направи пресврт (Видео)

vardarfans-naslovna6-660x330

Момците на Зоран Петковски-Зенга, кадетите на РК Вардар  ќе играат за „бронза“ на завршниот Ф-4 турнир кој се игра во салата “МЛАЗ„ во Богданци. Денес го имаа полуфиналето во “рака“ водеа на полувреме со РК Младост 1977, буквално на четири ипол минути до крајот на  2.дел беа во водство, но лошиот финиш донесе пораз со 13-15 (8-6). Младост поведе на ... Read More »

(Фотогалерија) „Лавиците“ обезбедија Ф-4 во кадетската лига

6

На вториот натпреварувачки ден на квалиф.турнир, кадетките на ЖРК Вардар остварија победи над Ѓорче Петров и Аеродром. Со истите и триумфот ден претходно со Јехона обезбедија пласман на утрешниот Ф-4. Во продолжение Вардар фанс како неуморен поддржувач на вардаровите млади екипи ви носи фотогалерија од 100-тина слики. ВАРДАР-ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ВАРДАР-АЕРОДРОМ   Read More »

КК Вардар М14 освои „сребро“ на Ф-4 турнирот

m14

Во финалето на М14 лигата, Партизан Водно Санс му се реваншираше на Вардар за поразот во „повисоката“ лига, славеше со (92:83). Екипите кои се бореа за шампионската титула во М15 лигата, Вардар и Партизан Водно Санс се сретнаа и во една година „пониската“, М14. Црвено-црните момци освои „сребро“ на оваа завршница. Екипата на Партизан Водно Санс е победник во натпреварите ... Read More »

Кадетите на РК Вардар обезбедија Ф-4 (ВИДЕО)

dar_9445_resize-660x330

Денес во рамки на 3.коло од групата-Г, кадетите на РК Вардар 1961 обезбедија важна победа на дербито со Бутел. Момците на Зенга го совладаа ривалот со 15-14 и веќе се пласираа на Ф-4 во кадетската лига. Денес имаме уште еден дуел, но истиот не го менува нашиот сигурен пласман на Ф-4. Противникот поведе на почетокот со еден гол (0-1), ние ... Read More »