Sunday ,14 April 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 34)

Uncategorized

Среќен 19.роденден Васевска Златица

Денес својот 19.роденден  го прославува талентираната ракометарка на женскиот ракометен клуб Вардар,  Васевска Златица. Станува збор за полетна и креативна девојка,  која полека го изборува своето место во тимот, таа беше дел од екипата која дојде до две сребра оваа сезона. Златица е голем потенцијал, останува времето пред нас да покаже дали истиот може да го преточи во квалитет на теренот, идната ... Read More »

Пред 4 години Балотели го сруши Копенхаген, Вардар славеше пред преполниот градски стадион

Во овој период кога се подготвуваме за првиот настап во 2.лига во историјата на мак.фудбалор, да се потсетиме на една светла епизода на ФК Вардар. На денешен ден пред точно 4 години, Вардар успеа на градскиот стадион да го победи тимот на Копенхаген. Овој дуел беше во рамките на 3.коло од квалификациите во Лигата на Шампионите. Првиот меч се одигра во ... Read More »

Куглање: Вардар одбраната на титулата ќе ја започне на 11.септември

kugla

Извршниот одбор донесе одлука за започнување на Македонската кугларска лига на почетокот на септември. Вардар ќе ја брани титулата, прва во својата историја. Во продолжение соопштението за ова и неколку други одлуки на федерацијата: Членовите на Извршниот одбор на КФМ се состанаа  и донесоа неколку заклучоци: 1. МКЛ би започнала на 11.09.2021, двокружен систем 2. Женските екипи се одвојуваат од ... Read More »

СРЕЌЕН 74.РОДЕНДЕН ФК ВАРДАР! TИТАНУ ПОВТОРНО ЌЕ БИДЕШ НА ВРВОТ, ПОВТОРНО ЌЕ БИДЕШ ГОРДОСТ…

fk-vardar

На денешен ден (22.јули) далечната 1947 се роди нешто што е предодредено да трае вечно, денес се роди ФК Вардар пред 74.години. Вардар е љубов на генерации и генерации скопјани, македонци кои се поистоветуваа со светите црвено – црни бои. Овој роденден го дочекуваме во 2.лигашката конкуренција, но со многу надеж. ФК Вардар е најтрофејниот македонски фудбалски клуб, почетоците на клубот во ... Read More »

PK Вардар врши упис на пионери, момци од ген.2006/07

За новата сезона екипата на Вардар 1961 ќе формира екипа на момчиња родени 2006/07 година, кои ќе бидат дел од младинските категории на тимот и ќе тренираат заедно со македонската ракометна легенда, Пепи Манасков. Пријавувањето на заинтересираните ќе трае до 15 август 2021 година. Неколку денови подоцна ќе биде извршена и селекцијата што ќе продолжи да тренира и да биде ... Read More »

ЖРК Вардар доби лесен противник по мерка, РК Приштина прв предизвик во ракометна европа

Денес, четири македонски тимови ги добија своите ривали во второто коло од Европскиот Куп во женска конкуренција. Црвено-црните дами добиа ривал по мерка, тие беа носители во оваа ждрепка. Tимот на ЖРК Вардар мина лесно во ждрепката и ќе се соочи со составот на РК  Приштина од Косово. Нема далечно патување плус лесен ривал во однос на другите можни противници. ... Read More »

Почина легендарниот српски тренер и поранешен фудбалер на Вардар, Милан Живадиновиќ

9999999999999999999999999999999999999999

На 77-годишна возраст почина поранешниот југословенски селектор и српска тренерска легенда, Милан Живадиновиќ. Живадиновиќ беше тренер на Црвена звезда и на екипи како Будуќност, ОФК Београд, Приштина, Раднички Ниш, Сутјеска, Рад, Нови Сад, Спартак, турскиот Сакаријаспор и во кувајтскиот Ал Шабаб. Во 1998 година беше селектор на репрезентацијата на поранешна СР Југославија, а беше предводник и на селекциите на Ирак, ... Read More »

Исланд последен ривал на шампионатот, пет вардарки го играат овој дуел за 5.место

218577802_124630973171409_8814432136565442996_n

Денес, младинската репрезентација на Mакедонија во женска конкуренција  во Јане Сандански ќе го игра својот последен дуел на  ЕХФ шампионатот  кој се игра во Скопје.  Црвено-жолтата селекција  за противик ќе ја има селекцијата на  Исланд  ова е дуел за 5. место. Дуелот на избраничките на Савевски и исланѓанките ќе започне во 13-00 часот. Во составот на Македонија повторно ќе играат ... Read More »

Висока победа над Косово, Трајкоска прва двоцифена мак.голманка

219209648_10219908370961851_8203009484859950876_n

Пирова победа на Македонија на ЕХФ Шампионатот во Скопје, ние го совладавме Косово, но бидејќи Ф.Острови беа вчера подобри од Холандија, тие две селекции идат во полуфиналето. Црвено-жолтата селекција по крајот на групната фаза успеа да го освои 3. место во Групата Б и да се влезе во битка од 5. до 8. место. На вчерашниот дуел во Спортскиот центар Јане ... Read More »

Пет вардарки во составот против Холандија, Седлоска на местото на Пешиќ

2

Денес во рамките на треттото коло во групната фаза на ЕХФ Шампионатот за младинки во Скопје, Македонија ќе има тешка задача и ќе игра со лидерот во групата. Наш ривал е силната селекција на Холандија, натпреварот се игра со почеток во 20:30 часот во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје. Познат е составот, во него се пет вардарки, се враќа ... Read More »