Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 32)

Uncategorized

Одбојка: Ристо Клопчевски се врати во Вардар

risto

Повремениот македонски репрезентативец Ристо Клопчевски е првото засилување на ОК Вардар за наредната натпреварувачка сезона. Средниот блокер кој важи за „дете на Вардар“ минатата сезона ја мина во дресот на Тетовски Универзитет, но летово постигна договор со управата на „црвено-црните“ за кам-бек во матичниот клуб. Со трансферот на Клопчевски „вардарци“ ја потенцираат желбата за составување на квалитетен тим, во кој ... Read More »

Кудуз: Ова беше поинаков дуел

240826288_231596952307560_2717600825720046272_n-660x330

Вардар 1961 забележа  поразот од ППД Загреб (25-22),  но со овој резултат  обезбеди Ф4-турнирот во СЕХА-лигата, Свое видување за дуелот даде бекот Анте Кудуз: Ова беше комплетно различен натпревар од оној во Скопје. Загреб играше за да победи, но ние успеавме да ги оттргнеме од нивната намера. Во неколку наврати тие беа блиску да си ја остварат зацртаната цел, ама ... Read More »

(ВИДЕО) Томовски најдобар поединец, нареди 12.одбрани

240813138_231596065640982_7893600172989970828_n1-660x330

Голманот на црвено-црните, Мартин Томовски дефинитивно е  најдобар играчот на  Вардар 1961 и на  вториот четврт-финален натпревар од СЕХА лигата. Македонскиот репрезентативен голман, мечот го заврши со  одлични 12 интервенции.   Двоцифрениот број на одбрани на нашиот голман на оваа средба може да ги погледнете на следниот ЛИНК! Read More »

Мечот, ППД Загреб-Вардар со пренос на МТВ

Денес, вторник 31.август на програмата е реванш натпреварот од четврт-финалето на СЕХА лигата меѓу ППД Загреб и Вардар. Натпреварот е закажан со почеток   во 20-00 часот во Загреб. Првиот меч заврши со триумф на Вардар, 24-20. Од денешната средба Македонската радио и телевизија ќе врши директен пренос на МТВ-1 и на спортскиот канал, МТВ-3. Read More »

РФМ: Савевски останува на функцијата „Координатор на женски селекции“

Ракометната федерација на Македонија со соопштение официјално потврди дека Савевски останува на клупата на дамите. Во информацијата поставена на официјалниот сајт се вели: Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35, 59 и 60 од Статутот поради итност на донесување на одлука согласно Член 3 точка 11 “Одлука без присуство” од Законот за здружение и ... Read More »

Вардар и ППД Загреб пред публика и во Хрватска

Во вторник, со почеток во 20-00 часот, хрватскиот и македонскиот шампион,  ППД Загреб и PK Вардар 1961  ќе го  играат реваншот од четврт-финалето во СЕХА лигата. На реваншот во  Загреб ќе има поддршка од трибините бидејќи во салата „Сутинска врела“ ќе биде дозволено да има публика, но доколку гледачите поседуваат ЕУ дигитални сертификати. Капацитетот на салата е 1300 гледачи, а со оглед ... Read More »

Чупиќ: Мило ми е што ги видов навивачите во Ј.Сандански

cupik

Хрватскиот ракометар Иван Чупиќ си замина од Вардар пред неколку месеци и потпиша за ППД Загреб, тој вчера  се врати во „Јане Сандански“ од каде што заминува со пораз од 20-24. Чупиќ кажа дека бил среќен што повторно имал средба со навивачите на Вардар во „Јане Сандански“ по голема пауза. Цел натпревар разликата беше еден-два гола, но Вардар ги искористи грешките. ... Read More »

(ВИДЕО) Џигаури и Глигоров го “урнаа“ Фенербахче сред Турција на денешен ден 2017

vardarfans-video11-660x330-660x330

Денешниот ден 2017 година,  ќе биде запишана како историски за Вардар и македонскиот фудбал, со пласман на една екипа во групната фаза од Лигата на Европа. Тоа го направи Вардар кој во двата натпревари успеа да го совлада Фенербахче и да обезбеди историски пласман во Европските натпреварувања. Погледнете како Џигаури и Глигоров го “урнаа“ Фенер, сред Турција на следното ВИДЕО! Read More »

Среќен роденден Марко Мишевски

118307725_10159742550905348_3673587517024859390_n-615x330

Денес својот 22.роденден го прославува играчот на Вардар, Марко Мишевски. Репрезентативецот на Македонија се врати минатата година во Вардар, откако мина неколку месеци во екипата на Гренобл. Нашата редакција му посакува многу здравје, среќа и успеси во црвено-црниот дрес. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН МАРКО ! Read More »

(Видео) Цел меч, финале „Ѓорче Петров Куп“, вардарки „сребрени“

236337379_10220097456808879_5546199680645975791_n

Вчера, тимот на  Ѓорче Петров и Вардар одиграа борбен и неизвесен натпревар во финалето од првиот „Ѓорче Петров Куп“. Победник на турнирот е екипата на Ѓорче Петров која победи  финалето со 28:23 (16:14). Вардарки дојдоа до 2.позиција на овој турнир, на истиот одиграа три средби остварија две победи и впишаа еден пораз. Целосна снимка од финалето одиграно вчера  може да погледнете  на следниот КЛИК! Read More »