Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 37)

Uncategorized

(ФОТО) Нуров го освои првото место на турнирот „Сасари Сити“ во Италија

201425727_173477564748157_8638548770755262013_n

Вардарецот, Могамедгаџи Нуров го освои првото место на Меѓународниот турнир во борење, Сасари Сити на Сардинија, Италија, во категоријата до 97 килограми. Нуров ги совлада противниците од Канада и Италија со по 10-0, односно технички туш. Македонскиот претставник се подготвува за настап на Олимпијадата во Токио, вардарецот прв од земјава обезбеди „виза“ за Олимписките игри. Read More »

Среќен роденден капитену, Деловска Симона

delo-660x330

Денес својот 29.роденден го пославува  капитенот на ЖКК Вардар, крилниот играч Симона Деловска. Таа е   капитен на  нашиот тим,   кошаркарка со лидерски капацитет,  тимски играч кој го краси голема  кошаркарска интелигенција и вештина. Девојка која е посветена на светите црвено-црни бои во целист. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН КАПИТЕНУ!!! Read More »

КК Вардар М15 денес брка пехар, распоред за дуелите на Ф-4

202323316_186187813510733_8464703912010061462_n-660x330

Овој викенд ќе ги добиеме државните прваци во уште две младински лиги. Онаа главната во женска конкуренција, односно во М18 лигата, како и победникот во М15 лигата во машкиот сегмент. Четирите најдобри екипи во М18 лигата, Шкупи, Струга 2009, Крива Паланка и Бадел 1862 ќе се соберат во СРЦ „Кале“, каде од 15. часот почнуваат полуфиналните пресметки. Во првата ќе ... Read More »

КК Вардар М15 обезбеди пласман на Ф-4

202323316_186187813510733_8464703912010061462_n

Екипите на Дино Баскет, Вардар, МЗТ Скопје Аеродром и Партизан Водно Санс обезбедија место на финалниот турнир во машка конкуренција. Четвртфиналните пресметки ги донесоа и четирите екипи финалисти во М15 лигата. Во големата „четворка“ по уште поголема борба се пласираа две екипи кои имаа директен пласман во втората елиминациска фаза: Дино Баскет од Кочани и Вардар, и уште две кои ... Read More »

Среќен роденден Илиќ Андреа

f77-660x330

Денес   својот 20-ти роденден го прославува Илиќ Андреа голманот на ЖРК Вардар. Станува збор за талентиран голман кој беше дел од тимот кој одигра сезона за помнење во сениорската конкуренција каде игравме во Куп финалето и завршивме „сребрени„ во женската Супер лига. Таа е носител е на признанието „најдобар голман“ во Купот кој се одигра изминатиот месец. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН AНДРЕА! Read More »

КК Вардар М15 на „мегдан “ со Навико Академија ФМП во баражот

1406-m-15

Последна од лигите со рестарт во младинската конкуренција, е онаа во М15. Согласно со промените во системот за натпреварување, натпреварите опфаќаат две елиминациски кола со вкупно 13. екипи-учесници. Во првата елиминациска фаза, овој викенд, десет пријавени екипи се бореа за место во четвртфиналето каде директен пласман обезбедија три екипи: Дино Баскет, Куманово 2009 и Вардар. Во вториот круг од натпреварите ... Read More »

ЖКК Вардар М16, денес игра на финалниот Ф-4 турнир во битка за пехар

logo-mladinski-ligi-2

По возбудувањата во машка конкуренција кои беа овој викенд,  денес, на 15. јуни (вторник) продолжуваат и оние во женскиот малдински сегмент. На програмата е финалниот турнир во М16 лигата во женска конкуренција. А во полуфиналето стигнаа четирите најдобри екипи. За титулата државен првак во кадетска конкуренција ќе се борат Крива Паланка и Вардар (натпреварот почнува во 15:00 часот), односно Трокал ... Read More »

КК Вардар М16 совладан во 1/2-финалето од Работнички

1106-vardar-rabotnicki-m-16-0

Екипата на Работнички ќе игра во финалето на М16 лигата во машка конкуренција откако во првиот полуфинален меч на завршниот турнир во Скопје, извојува победа против Вардар со сигурни (97:85). „Црвено-белите“ имаа постојано водство, во целиот тек на ова полуфинале се покажаа како подобар ривал од „домаќинот“ (натпреварот се играше во салата на КК Вардар, екипа која во финишот успеа ... Read More »

Среќен роденден Диневски Антоан-Џинка ( Р.Аикидо Вардар)

dzinka2-660x330

Денес свој роденден прославува, основачот,  двигателот, идејниот творец и главниот мајстор во клубот за Реално Аикидо „ВАРДАР“, мајсториот со црн појас(2ри дан) г-нот Антоан Диневски. Популарниот „Џинка“ имаше визија за обогатување на Спортското Друштво Вардар со уште еден нов член, клубот за Реално аикидо. Повеќе од половина деценија тој успешно го менаџира, раковиди и го етаблираше овој клуб, успеа да анимира голем број членови, ... Read More »

КК Вардар М15 во борба за пехар, рестарт и на оваа конкуренција

logo-mladinski-ligi-2

Последна од лигите кои ќе бидат дел од рестартот во младинската конкуренција, ќе биде онаа во М15.Натпреварите, кои продолжуваат од 13.јуни, ќе опфатат две елиминациски кола со вкупно 13 екипи-учесници. По двата филтри ќе бидат познати и четирите екипи-финалисти кои ќе се борат за титулата државен првак. Во првата елиминациска фаза десет од овие 13.пријавени екипи ќе се борат за ... Read More »