Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 39)

Uncategorized

ЖКК Вардар: Индивидуален кошаркарски камп за кошаркарки над 14г.

100099101_2040082332790823_760127993560432640_o

Како што известуваат од Кошаркарскиот клуб Вардар, поточно од женскиот тим наскоро ќе започнат активности. Поради светската пандемија со Корона вирусот од март салата “Кале“ и сите тренинзи беа “под мраз. Конечно доаѓа до значајно олабаување на мерките па се подготовуваат за нови активности. Тие најавуваат индивидуален кошаркарски камп за кошаркарки над 14 години. Тренери на истите ќе бидат, првиот ... Read More »

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи

vardafans

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи. Најпрвин стана носител во играта на ФК Единство, а набргу за неговите квалитети ”дознаа” и од ФК Вардар. Во 1962 година дојде и тој ден, Мете Спасовски се најде во кабината на Вардар, го облече Вардаровиот дрес и настапи на повеќе од 600 натпревари, што првенствени, што пријателски. Неуморен во играта, мајстор ... Read More »

ВАРДАР – Основоположник на женската кошарка

picture5-660x330

Управата на KK Вардар уште од самиот почеток на постоењето на овој клуб става акцент и на работата со женската екипа. По формирањето на машката екипа, во 1947 година е формирана и женската екипа на КК Вардар која во суштина е и единствениот македонски женски кошаркарски колектив се до 1956 година кога се појавува ЖКК Работнички. Во периодот од 1948 ... Read More »

Вардар-Веспрем, денес на програмата на МРТ-3

79283875_10158741024085348_8795958203184578560_o

Во период кога нема спортски настани, денес каналот МРТ-3 ќе прикаже нов меч на вардарци од актуелната сезона. Се работи за дуелот на Вардар против Веспрем, одигран во С.Ц. Јане Сандански. Мечот му припадна на Веспрем, кој славеше со резултат 29:38. Дуелот денес ќе се емитува од 16:05 часот, а истиот може да се проследи и на полноќ. Read More »

Дибиров: Го сакам Вардар, го обожувам Скопје затоа останувам овде

vardarfans-dibirov

Капитенот на „Зборнаја“, крилото  Тимур Дибиров и во иднина ќе биде дел  од европскиот, регионалниот и македонскиот шампион Вардар.  „Староседелцецот“ во редовите на  нашиот миленик се реши да не ја менува средината и да остане верен на Вардар. Тој во изјава за медиумите во Белорусија вели: „Продолжувам  да настапувам во РК Вардар. Јас го сакам овој клуб, го сакам овој град, и ... Read More »

(ВИДЕО) Потсетување како Нуров со пресврт дојде до “бронза” на СП и олимписка “виза”

nurov

Минатата година борач на Вардар направи голем успех, во ова време кога се сопрени сите активности еве ни можност да се потсетиме. Борбата за бронзениот медал на нашиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров (-97 кг) против Алишер Јергали од Казахстан на Светското првенство во борење во Нур Сулатан, Казахстан, е прогласена за  највозбудливите  на финалниот  ден од СП. Нуров славеше со 8-5. Иако губеше Нуров во последните ... Read More »

На денешен ден 2016: Се отвори објектот на Академијата на ФК Вардар

g2-1

Пред четири години, на 15.мај 2016,  ФК Вардар со свечена цеременија ја отвори Академијата за млади фудбалски надежи зад источната трибина. Нашиот фудбалски клуб е прв во земјава со ваквов простор за идните фудбалери. Истата ја отвори сопственикот на клубот г-н Сергеј Самсоненко,  на отварањето присуствуваа и тогашниот  градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, тренерите во младинските школи и други. Истата ја освети Г.Г Стефан ... Read More »

Среќен 40.роденден Вандаир, легендо вардарова

vardarfans-222-402x330-402x330-402x330-402x330

На денешен ден  пред 40 години во Бразил е роден Вандаир Дош Сантош, еден од бразилците  кој остави траен белег во дресот на ФК Вардар. Вандаир е вардарова легенда и рекордер, тој е  најдобар стрелец во историја на  Вардар на  меѓународните мечеви со 13 постигнати голови.  Среќен роденден Вандаир, легендо вардарова ! Read More »

Светската боречка организација (UWW): Поранешниот вардарец, Шабан Трстена е најмладиот олимписки шампион!

96303660_246110819802944_4209846735024947200_n

Бидејќи борењето во моментов е во мирување заедно со остатокот од светските спортови и барав одвраќање, почнав да се прашувам за Олимпијадата во Токио, кои се одложени за една година, се наведува во текстот на Обединетото светско борење, а преземен од Јапонската федерација за борење. Дали тоа би влијаело на рекордите за најмлад и најстар олимписки шампион во историјата, секој ... Read More »

Идеалите ваши се заклетви наши… 117 години од смртта на Гоце Делчев

59410313_2167258606661746_3661931894443868160_n

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат како Гоце Делчев,  неговиот живот згаснува во  с.Баница на  4 мај 1903. Тој е  македонски револуционер и национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, апостол и срцето на револуционерна Македонија идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно националноослободително движење кон крајот на XIX и почетокот на XX век. Ние како следбеници ... Read More »