Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 41)

Uncategorized

РК Вардар се раздели од Периќ

fb_img_1606315911103

  Тренерот на голманите Дејан Периќ и Вардар 1961 спогодбено го раскинаа договорот. Периќ доби понуда со одлични финансиски услови во Бундеслигата и сакаше да замине, а нашиот клуб не правеше проблеми да го реализира овој трансфер.. Периќ беше дел од втората шампионска титула на Вардар 1961 и последните титули во СЕХА Газпром лигата. Пријателите секогаш остануваат во нашите срца.. ... Read More »

Висока победа против Ѓорче во последното есенско коло за ЖРК Вардар

126900591_10218491823669054_4771249958884855076_o

ЖРК Вардар ја заврши есенската полусезона со победа, денес високо ја совладавме екипата на РК Ѓорче Петров на домашен терен. Девојките на Ристова и Царчев победија со 32.гола повеќе односно со резултат 46:14 (18:8). Вардар тргна офанивно по првата судиска свирка, почнавме да правиме предност на самиот почеток. По 10.минути игра водевме со плус пет, на семафорот беше 7-2 за ... Read More »

Одбојка: „Вардарци“ засилени на пат за Словенија

vardar-odbojka-tajmaut-640x413

Сите одбојкари и членови на стручниот штаб на Вардар се негативни на Covid-19, откако нашиот клуб ги доби резултатите од денешното тестирање кое беше организано во пресрет на европскиот настап против Калцит Камник. Нашата експедиција вечер тргнува на пат за Словенија, каде ќе го игра двомечот против прволигашот од оваа земја, во првото коло од Челинџ-купот на ЦЕВ. Натпреварите меѓи ... Read More »

Одбојка: „Вардарци“ триумфално низ Дебар

debar-vardar-1-640x288

Одбојкарите на Вардар освоија нови бодови во Првата лига откако лесно и убедливо славеа на гостувањето против Дебар со максимални 0-3 во сетови. „Црвено-црните“ не дозволија опуштање во своите редови, па со максимално сериозен пристап стигнаа до заслужена убедлива победа. Доминацијата почна уште во првиот сет, во кој Вардар наметна силно темпо од самиот почеток и триумфираше со 15-25. Особено импресивно ... Read More »

Дамите на Вардар со лесна и убедлива победа над Фит Фан Волеј

vardarki4-640x480

Одбојкарките на Вардар забележаа уште една рутинска победа во домашното првенство, триумфирајќи со 0-3 во сетови на гостувањето против Фит Фан Волеј, меч што се одигра во малата сала од СЦ „Борис Трајковски“. Слично како и на претходниот дуел со Јанта Волеј, нашите одбојкарки не дозволија победата во ниту еден момент да биде доведена во прашање, го контролираа целосно резултатот ... Read More »

Одбојка: „Вардарки“ импресивни на стартот на сезоната

vardarki1-640x480

Одбојкарките на Вардар во голем стил ја стартуваа новата сезона, триумфирајќи со 0-3 во градската пресметка против Јанта Волеј, на мечот што го игравме на гостински терен во салата во Кисела Вода. Првите средби на нашиот тим беа одложени поради коронавирусот, „црвено-црните“ ниту денеска не беа комплетни, но тоа не им пречеше да одиграат перфектен меч и заслужено да стигнат ... Read More »

Две вардарки на списокот за квалификациите за ЕВРО2021

2710-mkd-zenski-grupna

Согласно со календарот на ФИБА, на турнирот во Рига, нашата женска сениорска репрезентација ќе одигра два натпревари Селекторот на нашиот женски сениорски национален тим, Владимир Ѓоровиќ го објави списокот на 24. кошаркарки на кои ќе смета за претстојните натпревари од квалификациите за Евробаскетот 2021 година. На списокот се две девојки од ЖКК Вардар. Согласно со календарот на Светската кошаркарска федерација, ... Read More »

Никогаш заборавен, Тоше!

fgdrs-660x330

Hа овој кобен датум почина најголемиот македонски пејач Тоше Проески. Тага, неверување, плач.. вака беше на овој ден 16.10.2007 година, кога сите шокантно ја дознавме веста за нашиот голем човек. Знаеше да направи вистински хит песни какви што никој македонски пејач не би ги направил ден денеска. Го сакаше и зборуваше за него цела Европа. Почна да се прочујува гласот ... Read More »

Честит 11 октомври, Ден на народното востание

14612507_1129862183775461_211929713941873465_o

Денес е 11 Октомври — државен празник. Денес се празнува „Денот на востанието на Македонија“ или „Денот на народното востание на македонскиот народ”. Востанието на денешен ден е дигнато против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не станала ... Read More »

Вардар го совлада и РК Металург

fb_img_1602272046747

Европскиот првак, РК Вардар го одигра и вториот контролен дуел со тим од Скопје пред продолжетокот  на групната фаза во ЕХФ Лигата на шампионите. Црвено-црните го добија пријателскиот натпревар против Металург во спортскиот центар „Јане Сандански“ со резултат 37-28 (17-13). Гостинот предводен од Автокоманда парираше во првиот дел, ама попушти пред паузата кога Вардар се одели, во вториот дел го ... Read More »