Thursday ,04 June 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 135)

Младински лиги

Распоред на натпреварите, во првото коло на ракометните младински екипи на Вардар

1907928_800786519968196_7498067805272951472_n

Викендов и официјално ќе започне новата сезона во првенството на младинските ракометни категории на Рк Вардар и Жрк Вардар. Кадетките на Жрк Вардар во новата натпреварувачка сезона ќе учествуваат со две екипи. Тоа се Вардар и Вардар јуниор, кои ќе ги предводи Анжела Платон. Двете екипи своите мечеви од првото коло ќе ги играат во сабота, односно понеделник. -Жрк Вардар ... Read More »

Магдалена Серафимова: После враќањето во Вардар се чувствувам одлично и драго ми е што сум дел од овој тим

vardarfans serafimova

Викендов стартува новата сезона во женската младинска лига. Жрк Вардар, ракометарки родени 1996 ќе се натпреваруваат во оваа лига. Нивни тренер е Билјана Пецевска. Ова е всушност тимот, кој минатата сезона настапуваше како кадетки во првенството. Нова ракометарка е Магдалена Серафимова. Клубот го напуштија Марија Тошеска, Стефанија Фидановска, Анастасија Петровиќ и Гордана Давидкова. Подготовките беа одработени во Скопје и на Копаоник. ... Read More »

Младинките на Жрк Вардар се подготвуваат за стартот на новата сезона

vardarfans mladi

Новата сезона во првенството на младинските категории во женска конкуренција, е предвидено да стартува на 10-ти октомври. Младинките на Жрк Вардар напорно се подготвуваат за предизвиците кои им претстојат во новата натпреварувачка сезона. Тренинзите се одвиваат секој ден, освен недела, во спортскиот центар Јане Сандански и во добро познатата тврдина Кале. Тренер на оваа категорија, која во минатата сезона се ... Read More »

Катерина Ничовска: Мојата желба да бидам врвна ракометарка на Вардар, никогаш нема да згасне.

vardarfans kate

Пионерките на Жрк Вардар во новата сезона ќе влезат со неколку промени во играчкиот кадар. Дури девет ракометарки не се веќе дел од овој тим , а нивното место по заминувањето го исполнија десет нови имиња. Меѓу нив е и Катерина Ничовска, за која ова ќе биде прва сезона во црвено-црниот дрес. Инаку екипата напорно тренира, пред почетокот на новата ... Read More »

Јована Мицевска во наредниов период ќе тренира со вториот тим на Вардар јуниор

vardarfans micevska

Добрите настапи  во изминатата сезона за младинските категории на Вардар, беа добра препорака за тренерот Симе Симовски да ја повика Јована Мицевска да тренира со вториот тим на Жрк Вардар. Оваа млада надеж на Македонскиот ракомет е добро позната за спортската јавност и по нејзините неколку настапи во првиот тим, каде доби шанса да застане на голот покрај една Суслина ... Read More »

Леонида Гичевска од Вардар, избрана за најдобар играч на последните два натпревари на кадетската репрезентација

vardarfans dev

Леонида Гичевска е Вардаровата гордост која не претставува на европското првенство за кадетки, кое во изминатиов период се одржува во Скопје. На последните два дуели на Македонската репрезентација, против селекциите на Шпанија и Германија, Леонида заслужено е прогласена за најдобар поединец кај нашите девојки. На натпреварот со Шпанија постигна три голови и беше втора по ефикасност во составот предводен од ... Read More »

Големи играчки промени во пионерската екипа на Жрк Вардар

vardarfans- hh

Пионерките на Жрк Вардар започнаа со тренинзи за новата сезона, со големи промени во играчкиот кадар. Екипата ја напуштија дури девет ракометарки кои си најдоа нов клуб. Ана Божиноска, Михаела Крстиќ, Ивона Ангелеска, Ана Ристевска, Невена Ацевска, Ивона Арсовска, Анета Тодоровска, Ангела Колева и Златица Бошкоска, не се повеќе дел од овој тим на Вардар. Испразнетото место по нивното заминување ... Read More »

Маја Китановска: Припремите течат во најдобар ред

vardarfans kitanovska

Младинските категории на Жрк Вардар се наоѓаат на десет дневни подготовки во Копаоник. Екипата физички се подготвува за новата сезона, ова место нуди одлични услови за работа. Кадетките минатата сезона го освоија вицешампионското место во својата категорија, младинките беа први во својата конкуренција. Припремите уште од самиот почеток течат во најдобар ред, како што ги има испланирано нашиот тренер Билјана ... Read More »

Кадетките поразени и од Чешка

vardrafans ep

Македонската кадетска репрезентација го доживеа третиот пораз, во исто толку натпревари на ЕП во Скопје. Подобри од нашите девојки овој пат беа селекцијата на Чешка, која забележа убедлива победа. Македонија беше рамноправен противник само во почетните седум минути, потоа противникот ја презема играта за веќе на полувреме да направи голема позитива (12:21). Ништо поразлично не се случуваше во вториот дел, ... Read More »

Мицевска одлична на голот на Македонската кадетска репрезентација на ЕП

vardarfans micevska

Македонската кадетска репрезентација го доживеа вториот пораз на Европското првенство за девојки до 17 години, кое во наредниов период ќе се игра во Скопје. Подобри од нашата селекција беа Словенките. Во второто полувреме се доближивме на предноста на противникот благодарение на одличните одбрани на Јована Мицевска. За 20 минути поминати на теренот, успеа да забележи 8 успешни интервенции. Дефинитивно нејзините ... Read More »