Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > Author Archives: Д.Гогов (page 520)

Author Archives: Д.Гогов

Вардар го прегази Влазними

clip_image002

Вардар триумфално мина низ Струга прегазувајќи го третолигашот Влазними со 9:1 Црвено – Црните на овој 1/16 финален меч, настапија во изменет состав со неколку промени во тимот,но тоа беше само еден стимул повеќе за играчите со помала минутажа во ова првенство,да покажат дека ќе бидат голема конкуренција на своите колеги во тимот. Голејадата ја започна херојот од Штип,Петковски во ... Read More »

Слатка победа на Вардар во Штип

clip_image002

Во рамките на III коло од ПФМЛ во Штип се одигра дуелот помеѓу Вардар и стариот должник на Вардарци од минатата сезона екипата на Брегалница од Штип. Стартот на натпреварот започна мирно,со блага иницијатива на Вардар,по една катастрофална грешка на капитенот на Вардар Таневски,штипјани поведоа со 1:0 со голот на Велковски.Црвено – Црните брзо израмнија со голот на Хамбарџумјан. Со ... Read More »

Вардар ја прегази Шкендија

1308artak

Во дербито на II коло Вардар убедливо ја доби тетовска Шкендија со 3:0.Пред повеќе од 2.500 гледачи на Арената Филип II Македонски,Вардар покажа дека ќе биде главен фаворит за освојување на трофејот оваа година,во директен дуел со најголемиот претендент за титулата. Првите 30 минути од средбата се одвиваа главно на средината на теренот,со блага иницијатива на Вардар,одбраната на Шкендија капитулираше ... Read More »

Вардар подобар од Пелистер во дербито на Македонија

peliser vardar

Ждребот сакаше уште во првото коло најголемите ривали во Македонскиот фудбал Вардар и Пелистер да ги одмерат силите во Битола. Пред повеќе од 6.000 гледачи,во одлична атносвера која ја првеја најголемите навивачи групи во Македонија,Комити и Чкембари. За нашиот најтрофеен клуб на оваа средна настапија и новите играчи Хамбарчумјан,Глигоров,Глишиќ,Грнчаров (фалаше Дашјан кој немаше сеуште сертификата за игра) Натпреварот започна мирно,со игра ... Read More »

Вечното дерби уште на стартот од ПМФЛ

clip_image002

 Старт како од соништата,ждребот сакаше најлутите ривали во нашата земја,вечните Вардар и Пелистер силите да ги одмерат уште во првото коло и тоа во Битола. Денес во просториите на ФФМ беа извлечени двојките за новата натпреварувачка сезона,па така уште на стартот,нашиот Вардар ќе има тешка задача,на секогаш незгодниот стадион под Тумбе Кафе.Натпреварот е закажан за 03.08 (недела) Густиот и тешок ... Read More »

Андреј Ричков за Вардарфанс:Бевме доминантни цел натпревар

10822654_902620536415064_1233141632_n

Нема подобар почеток на сезоната од тоа кога во првото коло ќе го победиш вечниот ривал Пелистер и тоа на гостински терен во Битола.Младинците на Фк Вардар (У 18) кој ги предводи легендата на Вардар Љупчо Марковски-Калц ја започнаа новата фудбалска сезона со слатка победа против Пелистер на гости со резултат 0:2 (0:1) Стрелци на головите за Вардар беа Есмин ... Read More »

Рк Вардар во група со Веспрем и Рајн-Некер Ловен

vardarfans rk zamina za vesprem

  Откако преку вајлд карта Рк Вардар обезбеди директно учество во групната фаза на ЛШ,денеска беше извлечен во групите за истото натпреварување.Ждрепката сакаше Вардар да се натпреварува во група заедно со Веспрем(Унгарија),Чековски Медведи(Русија),Целје Пивоварна Лашко(Словенија),Рајн-Некер Ловен(Германија) и Монпеље(Франција). Според реномираниот портал“ Хандбал Планет“ оваа група ќе биде ,група на смрта, во која ќе гледаме големи и неизвесни дуели на секој ... Read More »

Андреа Лекиќ прогласена за најдобра Екс-Ју ракометарка на во сезоната 2013/2014

vardarfans-lejno-i-lekic

Членот на Жрк Вардар СЦБТ и Српската ракометна репрезентација Андреа Лекиќ со вкупно 46 гласови е избрана за најдобра ракометарка на Балканот за изминатата сезона. Изборот е направен според гласовите на ракометните новинари од шест земји и фановите на ракометниот порталот Балкан –Хандбал.Ова е веќе трета ваква награда за Андреа ,што се однесува до изборот на споменатиот портал,претходно и во ... Read More »

Вардаровите деца го освоија “Караорман Куп 2014“

караорман куп

Младите надежи на Фк Вардар генерација 2003/2004 предводени од Филип Арсовски се победници на Караорман Куп 2014 кој се од 27-29 ти јуни се играше во Струга на стадионот на Фк Караорман.Самиот факт што на шест натпревари примија еден гол,а постигнаа 15 погодици говори за нивната надмоќност и супериорност на теренот. Во група заедно со Вардар се најдоа уште четири ... Read More »