Monday ,20 January 2020
Последни:
Home > Author Archives: Звонко Ивановски (page 6)

Author Archives: Звонко Ивановски

Македонија подобра од Црна Гора, Стоилов стрелец на два гола

81590493_2403491693088320_3441492049436606464_o

Македонската ракометна репрезентација со триумф го заврши подготвитениот период, пред настапот на ЕП. Во еден неизвесен меч, избраниците на Данило Брестовац ја победија селекцијата на Црна Гора, минимално со резултат 25:24. Се играше израмнет дуел, на кој и двете репрезентации се менуваа во предност, но на крајот Македонија беше поуспешна. На полувреме, противникот имаше негатива од еден гол (12:13). Ниту ... Read More »

Алушовски: Голема чест е да бидете тренер на Европскиот Шампион, се надевам дека Вардар ќе се врати на победничките патеки

alushovski-vardar-565

Како што е познато, актуелниот Шампион на Европа во новата година ќе започне со нов тренер. Се работи за поранешниот играч на клубот и капитен, тоа е Стевче Алушовски кој ја доби довербата да биде главен тренер на црвено-црните, заменувајќи го Едуард Кокшаров кој беше привремено решение на клупата на Вардар. За официјалната страна на ЕХФ, Алушовски говореше за новиот ... Read More »

Дибиров најефикасен во составот на Русија, која со два порази го заврши подготвителниот период пред стартот на ЕП

vardarfans-rusija

Ракометната репрезентација на Русија во која ќе гледаме најмногу играчи од редовите на Вардар, ги одиграа и последните два контролни натпревари пред стартот на ЕП. Избраниците на Кокшаров со порази ги завршија мечевите против селекциите на Португалија и Шпанија. Најефикасен и на двата дуели во составот на „зборнаја“ беше Тимур Дибиров. Најпрво, русите претрпеа пораз од репрезентацијата на Португалија, која ... Read More »

Алушовски ќе прозива на 13-ти јануари, вардарци во преполовен состав ќе ги започнат подготовките за пролетниот дел

79240071_10158740664145348_5363016991252676608_o

Европскиот ракометен Шампион првиот собир во новата година ќе го има на 13-ти јануари. Тоа ќе биде и првата прозивка на новиот стратег на клупата на црвено-црните, тоа е Стевче Алушовски кој ја доби довербата да ја води екипата во наредниот период. Со оглед дека голем број од играчите ќе бидат дел од Европското првенство, Алушовски, ќе работи со играчите ... Read More »

Дејан Милосављев е прогласен за најдобар ракометар на Србија во 2019 година

vardarfans-milosavlev

Ракометниот сојуз на Србија ги прогласи најдобрите за 2019 година. Голманот кој својот блесок го достигна во Вардар, Дејан Милосављев, го понесе признанието за најдобар ракометар на Србија во изминатата година во која со Вардар ја освои Лигата на Шампионите. Милосављев кој од Партизан премина во Вардар, имаше значајна улога во освојување на втората Европска титула за црвено-црните. Тој оваа ... Read More »

(ВИДЕО) Лука Стојковски, големата голманска надеж на Вардар

78603345_2503833859889239_2858692256116768768_o

Голманската надеж на фудбалскиот клуб Вардар, Лука Стојковски, е дел од генерацијата 2003 на Вардар која заврши на второто место во есенскиот дел од сезоната. Лука имаше забележано настапи за кадетскиот и младинскиот состав на клубот, а се работи и за репрезентативец на Македонија, поточно во селекцијата до 17 години. Погледнете голмански интервенции на Лука Стојковски Read More »

Матеј Трајановски: Националниот дрес е желба на секој млад играч, се надевам дека со вардаровите пионери ќе станеме Шампиони на Македонија

vardarfans-naslovna

Генерацијата ракометари на Вардар родени 2004/05 година ја играат својата втора сезона во рамките на пионерската ракометна лига. Момците кои се предводени од легендата на македонскиот ракомет, Зоран Петковски, оваа сезона се натпреваруваат во групата 3 од пионерската лига. На убедлив начин го завршивме првиот дел од сезоната, освојувајќи максимален број на освоени бодови на девет одиграни натпревари. Дел од ... Read More »

Русија ја победи Полска, вардаровите играчи постигнаа шест голови

2mh0fztj

Ракометната репрезентација на Русија за која настапуваат пет играчи од редовите на Вардар, е дел од турнир во Шпанија, каде се подготвува за настапот на ЕП. Русите кои се предводени од Едуард Кокшаров го добија дуелот против селекцијата на Полска, триумфирајќи со резултат 25:30. Русија подобро го започна мечот кога поведе со 1:3, но Полска не дозволи овој меч да ... Read More »

Стоилов постигна четири голови, во поразот на Македонија од Словенија

81153583_2782485655106435_4953366893210632192_o

Македонската ракометна репрезентрација доживеа пораз на подготвителниот период пред стартот на Европското првенство. Избраниците на Данило Брестовац во Словен Градец беа поразени од селекцијата на Словенија. Овој натпревар беше деби на клупата и за новиот селектор на Словенија, Љубомир Врањеш, кој започна со победа. Противникот имаше предност речиси во текот на целиот натпревар и на крајот заслужено победи. Македонија во ... Read More »

(ВИДЕО) Антонио Мирков, еден од талентираните играчи на генерација 2003

3213

Генерацијата 2003 на ФК Вардар располага со квалитетни играчи, кои даваат надеж дека еден ден можат да стигнат до првиот тим на Вардар. Еден од нив е секако Антонио Мирков, играч кој игра по крилните позиции, доста опасен за противничките одбрани. Мирков во есенскиот дел беше втор најдобар стрелец за пионерите на Вардар, а се најде на четвртото место во ... Read More »