Saturday ,21 July 2018
Последни:
Home > Author Archives: Звонко Ивановски (page 4)

Author Archives: Звонко Ивановски

Четворица ракометари од Вардар во најдобриот тим на ЕКС-ЈУ просторот за изминатата сезона

vardarfans-naslovna

Традиционално секоја година, специјализираниот ракометен портал „Балкан Хендбол“, врши избор на најдобар играч на ЕКС-ЈУ просторот, како и на најдобриот тим за изминатата сезона. Во гласањето на фановите, во изборот се најдоа дури четири играчи од Вардар. За најдобар голман е прогласен Арпад Штербик, позицијата лево крило е препорачана за Тимур Дибиров. Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов е најдобар пикер, додека ... Read More »

Нови договори во РК Вардар за Стоилов, Шишкарев, Поповски и Ѓорѓески

vardarfans-stoilov

Нови договори во ракометниот клуб на Вардар. Капитенот на црвено-црните, Стојанче Стоилов и десното крило, Данил Шишкарев ја продолжија верноста со клубот на уште две сезони, додека Мартин Поповски и голманот Даниел Ѓорѓески ќе останат во Вардар, уште најмалку една сезона. Задржувањето на домашните играчи кои ги задоволуваат нашите критериуми секогаш е приоритет за Вардар. Клубот веќе работи на подготовките ... Read More »

Андреа Лекиќ најдобра ракометарка на ЕКС-ЈУ просторот за изминатава сезона, идеалниот тим го сочинуваат играчи од Вардар

vardarfans-lekic

Андреа Лекиќ е прогласена за најдобра ракометарк на ЕКС-ЈУ просторот за сезоната 2017/18. Ова е вкупно петто вакво признание за ракометарката која пет сезони беше дел од црвено-црните. Истава награда ја доби и во 2010, 2011, 2014, 2017 и сега во 2018 година. Интересно идеалната постава на балканот ја сочинуваат ракометарки, кои изминатава сезона беа дел од Вардар: Лево крило ... Read More »

Кој ќе биде списокот на екипите учесници во новата сезона на СЕХА, кружат шпекулации, варијанти и дилеми за новиот состав на ова натпреварување

vardarfans-seha-liga

Каков ќе биде составот на СЕХА-лигата ќе биде познато за најмногу седум дена, кога челните луѓе во ова натпреварување треба да излезат со официјален став околу екипите учесници, кои во новата сезона ќе бидат дел од ова натпреварување. Едно е сигурно дека во новата сезона нема да ги гледаме екипите на Горење Велење и Динамо Панчево. Како втор претставник од ... Read More »

Поранешни вардарци, погодија за своите екипи, во рамките на 1.квалификациско коло од Лигата на Европа

vardarfans-spirovski

Изминативе два дена се одигра првото квалификациско коло од Лигата на Европа. Вардар имаа лош натпревар против Пјуник и загубија минимално со резултат 1:0, сепак останува поправен за црвено-црните на реваншот на арената “Филип Втори“ кој е закажан за на 19-ти јули. Двајца поранешни играчи на вардарци успеаа да се запишат во листата на стрелци, настапувајќи за своите екипи, во ... Read More »

Томче Трајановски и Вардар “раскинаа’, тренерот кој важеше за еден од најуспешните во младинската школа и официјално од денес е нов предводник на Пелистер

vardarfans-trajanovski

Довчерашниот тренер во младинските категории на ФК Вардар, Томче Трајановски и официјално не е повеќе дел од клубот и тој својата тренерска кариера ќе ја продолжи во екипата на Пелистер, која во новата сезона ќе се натпреварува во втората македонска лига. Легенда на „црвено-црните“ која што во своите 10 години професионална играчка кариера го носеше дресот на Вардар, дел од онаа шампионска ... Read More »

Бабунски: Се надевам дека во Скопје ќе се покажаме во подобро издание

vardarfans-pres-2

Вардар не успеа со поволен резултат да се врати од гостувањето во Ереван, на првиот дуел од 1. квалификациско коло против екипата на Пјуник. Црвено-црните за недела дена на арената “Филип Втори“ ќе имаат задача да ја анулираат оваа негатива, ако сакаат да се пласираа во следната рунда. После завршување на натпреварот, шефот на стручниот штаб на Вардар, Бобан Бабунски ... Read More »

Херанц го доби потребниот сертификат, за настап на официјални натпревари во Вардар

heranc-fkv-vardar

Најновото засилување во редовите на Вардар, Николас Хозе Херанц,  го доби потребниот сертификат за настапи во црвено-црниот дрес на официјални натпревари. Аргентинецот потпиша пред неколку денови, беше пријавен за натпреварите во Лигата на Европа, но поради временската разлика со Аргентина, се чекаше на пристигнувањето на сертификатот од страна на фудбалската Асоцијација на Аргентина. Истиот пристигна во текот на вчерашниот ден, и Херанц ... Read More »

Кој беше најдобар голман на Ф4 турнирот во СЕХА, гласајте за Арпад Штербик

vardarfans-sterbik

Кој голман беше најдобар на последниот завршен турнир во СЕХА-лигата, кој се одигра во С.Ц. Јане Сандански. Прашање кое стои на официјалната страна на СЕХА-лигата. Веќе поранешниот голман на Вардар, Арпад Штербик е во конкуренција на Лесјак ( Целје), Кастелиќ ( ППД Загреб) и Пешиќ ( Брест Мешков). Инаку само за потсетување, црвено-црните го одбранија трофејот во ова нантпреварување, а ... Read More »

На денешен ден, пред две години, Вардар беше домаќин на Динамо Загреб

vardarfans-48-660x330

На денешен ден пред две години, екипата на ФК Вардар на арената “Филип Втори“ одигра натпревар од 2. квалификациско коло во Лигата на Шампионите против екипата на Динамо Загреб. Тој дуел му припадна на шампионот на Хрватска, кој славеше среќно со резултат 1:2, а стрелец на единствениот гол за црвено-црните беше Ховханес Хамбарџумјан. Големи шанси за постигнување гол имаа Петковски и ... Read More »