Friday ,19 January 2018
Последни:
Home > Author Archives: Звонко Ивановски (page 3)

Author Archives: Звонко Ивановски

(ВИДЕО) Цепелинот на Лазаров и Талевски, најдобар потег на второто коло на ЕП

vardarfans-cepelin

Македонија продолжува со добрите игри на ЕП во Хрватска, со втора победа, овој пат против селекцијата на Црна Гора. За најдобар потег на колото на ЕП е избран цепелинот на Кирил Лазаров кој асистираше до Талевски, кој го имаше завршниот удар, кој заврши во противничката мрежа. Погледнете го овој цепелин на нашите репрезентативци. Read More »

ПАДНА И ЦРНА ГОРА, МАКЕДОНИЈА НА ЧЕЛО СО ГОНЗАЛЕЗ ПРОДОЛЖУВА ДА “ГАЗИ“ НА ЕП

during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round -  Group C - Germany vs Montenegro in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 13.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Македонија се пласира во следната фаза на ЕП во Хрватска, откако вечерва успева да ја победи и селекцијата на Црна Гора. Избраниците на Раул Гонзалез повторно слават со резултат од 28:29. Македонија добро го започна натпреварот и со головите на Талевски и Лазаров, имаше почетна водство од 0:2. Во иста мера врати Црна Гора со два пследователни голови, за нашата ... Read More »

Ракчевиќ: Црна Гора да победи, а потоа на Македонија и посакувам да игра во финалето на ЕП

mladen-rakcevic4

Играчот кој од 2005-2009 година настапуваше за екипата на РК Вардар, црнагорецот Младен Ракчевиќ во пресрет на вечерашниот натпревар помеѓу Македонија и Црна Гора истакна дека овој дуел за него ќе биде емотивен. Со оглед дека најголем дел од кариерата ја помина во Македонија, во екипите на Вардар и Металург, Ракчевиќ посака вечера да слави неговата репрезентација, но на Македонија ... Read More »

Хрватите со пофални зборови за својот соиграч, Лука Циндриќ кој беше најдобар стрелец во победата против Исланд

vardarfans-cindric

Најдобриот европски ракометар за 2017 година според ЕХФ и на Хрватска, Лука Циндриќ одигра одличен напревар против Исланд, на кој заврши како најдобар стрелец за својата репрезентација со 7 постигнати голови. Лука покажува дека и на ова ЕП ќе биде лидер на Хрватска, откако на последното СП во Франција беше најдобар стрелец на својата селекција. Исланд даде силен отпор во ... Read More »

Составот кој победува не се менува, Гонзалез со истите сили и против Црна Гора

during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round -  Group C - Fyr Macedonia vs Slovenia in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 13.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Вечерва со почеток од 20:30 часот, Македонската ракометна репрезентација го игра вториот натпревар на ЕП во Хрватска. Противник ќе ни биде селекцијата на Црна Гора. Во овој натпревар, Македонија влегува со два освоени бодови, додека Црна Гора ќе атакува на првите бодови. Нашите момци во првото коло ја изненадија брозената селекција од последното СП, тоа е Словенија, која ја совладаа ... Read More »

(ВИДЕО) Голот на Карачиќ против Исланд еден од најубавите во триумфот на Хрватска

999999999999

После повредата на Домагој Дувњак, чиј настап до крајот на првенството е ставен под знак прашалник, сега поголема минутажа во репрезентацијата на Хрватска ќе добива играчот на Вардар, Игор Карачиќ. Така беше и на дуелот со Исланд, на кој Карачиќ беше стартер, а мечот успеа да го заврши со четири постигнат голови. Погледнете го овој соло продор на Игор Карачиќ, ... Read More »

Циндриќ прогласен за играч на натпреварот, на кој Хрватска го победи Исланд

vardarfans-cindric

Ракометната репрезентација на Хрватска успеа да стигне до својата втора последователна победа на ЕП. Хрватска успеа да го совлада Исланд убедливо со резултат од 22:29. Во вториот дел, Хрватска го скрши отпорот на Исланд и успеа да слави со резултат 22:29. Првите два гола на мечот за домашната репрезентација ги постигнаа Степанчиќ и Карачиќ за предност од 1:2, но Исланд ... Read More »

(ВИДЕО) Македонија ја победи бронзената репрезентација од последното СП

during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round -  Group C - Fyr Macedonia vs Slovenia in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 13.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Голема победа за Македонија на стартот од Европското првенство кое се игра во Хрватска. Избраниците на Раул Гонзалес успеаа по голема борба да ја совладаат Словенија, која освои бронзен медал на последното СП во Фрнција. Македонија имаше негатива од 23:24, но успеа да ги постигне последните два гола на натпреварот и на крајот да слави со резултат 25:24. Погледнете ги ... Read More »

Кањелас постигна три гола во победата на Шпанија, на првиот нивни меч на ЕП

Gedeon Guardiola and Ondrej Zdrahala during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round -  Group C - Team Germany arrival, Zagreb, Croatia, 11.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Sasa Pahic Szabo

Репрезентацијата на Шпанија за која настапува Жоан Кањелас стигна до првата победа на ЕП во Хрватска. Тие на воведниот меч ја совладаа селекцијата на Чешка со резултат 32:15. Во текот на целиот натпревар, “фуријата“ имаше водство кое не дозволи да го испушти и на крајот славеше убедлив триумф. На стартот на натпреварот во три наврати имаа предност од два гола ... Read More »

Стоилов: Одбраната го реши натпреварот, првата задача ја исполнивме и одиме чекор по чекор

vardarfans-stoilov

Македонија успеа да направи подвиг на стартот на европското првенство и да ја совлада бронзената од последното СП, селекцијата на Словенија и да ги запише првите бодови на своето конто. Во најголем дел од првото полувреме, Словенија ја имаше предноста, за во финишот Македонија да постигне три последователни голови и да го израмни натпреврот. Серијата продолжи и во вториот дел, ... Read More »