Monday ,05 June 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња (page 70)

Петлиња

Деспотовски е нов предводник на кадетите и младинците на ФК Вардар, познати тренерите кои ќе ги водат младинските екипи во новата сезона

vardarfans-akademija

Од денес со тренинзи стартуваа и младинските екипи во Академијата на ФК Вардар. Први кои означија старт на подготовките, беа пионерите (2003), кадетите (2002) и младинците (2001 година). Има и некои тренерски промени кај оделни генерации на Вардар. Филип Деспотовски ја доби довербата во новата сезона да ги предводи кадетите и младинците на ФК Вардар. Човекот кој минатата сезона дебитираше ... Read More »

Лука Атанасовски: Чест и привилегија е да си дел од оваа генерација на Вардар, која е како едно „семејство“

vardarfans-luka

Генерацијата 2007 на фудбалскиот клуб Вардар и оваа сезона ја покажа својата доминација, освојувајќи ја детската лига на Македонија. Нашите млади надежи и по четврт пат успеаа да станат шампиони на земјава. Во оваа генерација играат доста талентирани играчи, а еден од нив е секако Лука Атанасовски. „Бедем“ во одбраната на оваа генерација, кој дава стабилност на тимот. Располага со ... Read More »

Ненад Дамјаноски: Екипата ја краси колективна игра, борбеност и победнички карактер, голема привилегија е да бидеш капитен на Вардар

vardarfans-naslovna

Академијата на фудбалскиот клуб Вардар располага со голем број на талентирани и квалитетни играчи, за кои во иднина треба се почесто да се слуша. Еден од нив секако е Ненад Дамјаноски, кој е дел од шампионската генерација 2008 на Вардар. Се работи за фудбалски „бисер“ на клубот и несомено голем талент. Капитен на екипата, предводник и еден од најдобрите стрелци ... Read More »

Драган Јанкоски: Победата во финалето ни ја врати самодовербата, се радувам што во новата сезона ќе играме на голем терен

Велат без добра одбрана нема добри резултати. Во следното наше интервју ве запознаваме со играч кој настапува на позицијата стопер. Се работи за млад и надежен играч, кој доаѓа од генерацијата 2006 на Вардар, тоа е Драган Јанкоски. Тој е незаменлив дел од играта на шампионската генерација, играч кој внесува сигурност во одбраната на вардарци. Позиција која е една од ... Read More »

Даниел Исајловски: Ние сме екипа со одличен тимски „дух“ , затоа и освојуваме пехари

cv5

Вардарците од генерација 2007 немаат конкуренција, тие оваа сезона  и четврта последователна година станаа шампиони на Република Македонија. Постојано редат успеси, па само во оваа сезона тие   освоија и три турнири што ги прави една од најтрофејните екипи. Станува збор за тим кој е одлично вкопен во целост, функционирајќи на високо ниво. Велат во фудбалот дека: „Голман е половина тим“, ... Read More »

Генерациите 2007 и 2008 имаа најмногу победи, тие ја поседуваат и најдобрата одбрана, односно напад

70-660x330

Петлињата на Вардар и оваа сезона доминираа на завршниот турнир во детската лига, освојувајќи три, од можни пет трофеи. Вардар стана шампион на Македонија со генерациите родени 2006, 2007 и 2008 година, генерацијата 2009 стигна во најдобрите 16, додека најмладите вардарци од генерација 2010 се пласираа во осумте најдобри екипи. Што се однесува до статистиката на вардаровите екипите, две генерации ... Read More »

Немаат конкуренција, вардарците од генерација 2007 и четврта последователна година станаа шампиони, а освоија и три турнири

6310-660x330

Долг беше патот кон освојување на четвртиот последователен трофеј во детската лига, за генерацијата 2007 на ФК Вардар. Оваа генерација претрпе и најмногу тренерски промени, вкупно три тренери ги водеа шампионите оваа сезона. Започна Горан Петрески кој имаше одличен биланс после завршување на есенскиот дел од сезоната, на 20 одиграни натпревари имаше исто толку победи, што беше за почит. На ... Read More »

Пет играчи од Вардар се најдоа на финалното селектирање, за прием на играчи во Академијата на ФФМ, родени 2006 година

385

Пет играчи од Академијата на ФК Вардар родени 2006 година се најдоа на списокот на кандидати кои се квалификувани, за прием во Академијата на ФФМ. Играчите кои ги поминаа сите прелиминарни кругови и се најдоа на финалното селектирање се: Дарко Сековски, Стефан Коловски, Кристијан Галевски, Матеј Гаштаров и Давор Лефковски. Во наредниве денови треба да се знае и официјално кои ... Read More »

Генерацијата 2006 на ФК Вардар од четврт обид успеа да стане Шампион на Македонија

1329-660x330-1

Генерацијата 2006 на фудбалскиот клуб Вардар успеа во својот четврт обид да стане шампион на Македонија и на тој начин да ја искористи последната можност да ја освои детската лига. Тоа им успеа на нашите млади надежи, кои во третото свое финале успеаа да ја победата екипата на Албарса и делумно да им се „одмаздат“ за претходните две изгубени финалиња. ... Read More »

Пет златни медали и еден бронзен од турнирите, како и Шампиони на Македонија за најтрофејната генерација 2008 на ФК Вардар

61350915_10214447594965864_378296072277065728_n-660x330

Генерацијата 2008 на фудбалскиот клуб Вардар и трета година по ред ја потврди доминацијата и неприкосновеноста, што се однесува до настапите во детската лига, но и на сите турнири на кои земаа учество. Се работи за една талентирана генерација, која повторно докажа дека е најдобра и заслужено го одбрани приматот, Шампиони на Македонија. Во претходните две години освоија прво место ... Read More »