Monday ,04 March 2024
Последни:
Home > Интервјуа (page 9)

Интервјуа

Стоилов: Вардар е посебен клуб со голема навивачка група, нашата цел е повторно да стигнеме до Келн, а таму се може да се случи

vardarfans-stole

Утре, Вардар ја стартува одбраната на Европската титула, со гостувањето во Франција, против екипата на Монпелје. Вардарци ќе се обидат и четврта година по ред да стигнат на завршниот турнир, во обид да ја освојат и по трет пат Лигата на Шампоните. Во пресрет на новата сезона, ЕХФ направи интервју со капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов. Имавте драматична сезона во ... Read More »

Јаковчевска Ива: Тимот одлично се подготвува, очекувајте нови радости од ЖРК Вардар

111

Во спортот успеваат само најсилните, најжестоките, оние кои се предаваат максимално на својата цел. Такви се младите девојки од женскиот ракометен клуб „Вардар“. Изминатата сезона на возраст на кадетки беа исправени пред предизвикот да ги бранат сениорските црвено-црни бои. Тимот кој беше „отпишан“ покажа дека на нив треба да се смета во македонскиот ракомет, одигра сезона за паметење. Дел од ... Read More »

Пешиќ Мила: Титулите ги освоивме сплотени како едно семејство, заедно марширајќи кон врвот

67979794_378169692897304_7624032971531485184_n

Во  новата сезона во ракометна Македонија многу очи ќе бидат вперени во помладиот женски црвено-црн тим. Пионерската екипа на ЖРК Вардар зад себе има сезона за паметење, овие млади девојки направија нешто неверојатно. Тие ги  обединија пионерската и кадетската титула во иста сезона, што е подвиг сам по себе. Во пионерската лига и беше помалку очекувано, во кадетската лига тоа е вистински успех да ... Read More »

Јосиф Грујовски: Мојот успех се должи на трудот, посветеноста и љубовта кон Реалното Аикидо

55845490_2385535108342321_2262067976683388928_n

Вардар фанс е голем поддржувач на колективи од С.Д Вардар, особено ставаме акцент на младите надежи, досега сме имале серија интервјуа со млади и истакнати членови од сите спортови. Клубот за Реално Аикидо „Вардар“ постои пет години, тој функционира како и сите други вардарови колективи во нашиот главен град, Скопје. Моментално во него членуваат повеќе од 50 членови, a тренинзите се одржуваат ... Read More »

Мими Петковска со емоционална порака за крај: Чао мој Вардаре, но не и збогум…

mm10-2-660x330

Секоја спортска приказна има свој почеток и крај, па така и четиригодишната дружба на црвено-црниот тим и одличното десно крило Мими Петковска ја има “последната епизода“. Девојката која дојде како мала и таленирана ракометарка, од ден во ден прераснуваше во квалитетен ракометар од репрезентативен калибар. Мими беше на 16.години повикувана за младинската селекција (У19), а одигра стандардно на ЕХФ Шампионатот ... Read More »

Ристова: Сите девојки работат максимално мотивирано; Диневска: „Храбрите срца“ и искуството од лани се наша предност

d4-2

Веќе една недела ЖРК Вардар ги одработува летните подготовки во Скопје, половина од тимот ги започна истите, додека останатата половина поради ангажираноста на ЕХФ Шампионатот во Италија за девојки до 17.години на крајот од неделава ќе се стави на располaгање. Тренер на црвено-црниот тим ќе биде Драгана Ристова, поранешната македонска репрезентативка и успешен тренер во младинските конкуренции. Лани во првата ... Read More »

Иван Ташовски: Прекрасната атмосфера во екипата и другарството се главната „формула“ за успех на нашата генерација

2

Вардар Фанс како медиум кој активно ги следи натпреварите на младинските екипи, продолжува со промоција на играчите од Академијата на фудбалскиот клуб Вардар. Во следното наше интервју ќе ве запознаме со играчот кој доаѓа од шампионската генерација 2008. Се работи за Иван Ташовски, кој ја одигра својата втора сезона во црвено-црниот дрес. Игра во дефанзивната линија, се работи за одличен ... Read More »

Лука Јакимовски: Во Академијата на Вардар има одлични услови за работа, најдраг трофеј ми е оној од регионалната лига освоен минатата сезона

vardarfans-luka

Генерацијата на ФК Вардар родени 2005 година успеаа во својата прва сезона на регионалната-скопска лига, да станат шампиони на Македонија. Дел од шампионската генерација е Лука Јакимовски, кој игра на бековските позиции во тимот. Борбеноста е главната одлика за овој млад играч, кој има свој придонес во екипата, како еден од најстандардните во составот предводен од Зоран Петковски, за изминатата ... Read More »

Радевска Бојана: Местото во ол-стар тимот ми значи, но двете титули и тимската радост многу повеќе

Играта во дефанзива е една од нејзините специјалности...

Пионерската екипа на ЖРК Вардар зад себе има сезона за паметење, овие млади девојки направија нешто неверојатно. Успеаа да ги обединат пионерската и кадетската титула во иста сезона, нешто што ретко на кој му успеало. Ако во пионерската лига и беше помалку очекувано, во кадетската лига тоа е висински успех да се стане „владетел“ во конкуренција каде играш со повозрасни ... Read More »

Николиќ: Операцијата мина одлично се враќам во форма, во новата сезона ќе гледате уште помотивирани вардарки

s6

ЖРК Вардар е на летна пауза од клупски настапи, поголем дел од девојките се ангажирани во кадетската и младинската селекција. По крајот на репрезентативните обврски повторно ќе се собере тимот за нови атаци на сите титули. Минатата сезона вардарки иако најмали одиграа страшно добро, беа во топ-3 во лигата и играа во големото Куп финале. Вардар е тим на кадетки ... Read More »