Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Интервјуа (page 8)

Интервјуа

Стојан Петрушевски: Натпреварот против Металург беше најдобар за Вардар Јуниор, се надевам дека ќе го оствариме зацртаното од почетокот на сезоната, тоа е опстанок во супер лигата

vardar-junior-metalurg-super-liga-20-11-2019-229541

Тимот од кој се „црпат“ играчи за првата екипа на ракометниот клуб Вардар, тоа е Вардар Јуниор и оваа сезона има за главна цел да обезбеди опстанок во најсилната супер лига. Екипата која изминативе години ја води Стојан Петрушевски ја заврши полусезоната во најсилната-супер лига на одличното 6.место. Освоивме вкупно 18 бодови на 14 одиграни натпревари, па со оглед на ... Read More »

Марио Ричков: Јас сум „дете“ на Вардар и среќен сум што повторно имам можност да играм за најдобриот клуб во Македонија

81076656_707164503147661_5282970015014846464_n

Помладите пионери на ФК Вардар ја играат својата дебитантска сезона во рамките на помладата пионерска Супер лига. Оваа генерација која е предводена од Рап-Тап успеа да заврши на првото место во есенскиот дел од сезоната и да се пласира во полуфиналето на Купот. На почетокот на новата сезона оваа генерција ја засилија „повратниците“ во екипата, кои изминатите две години беа ... Read More »

Матеј Киш: Желбата за победа над секој противник и љубовта кон Вардар е она што не прави доминантни на терен

vardarfans-naslovna

Генерацијата 2008 на ФК Вардар се смета за една од најталентираните во Академијата на клубот. Оваа генерација во изминатите три години на доминантен начин успеваше да ја освои детската лига и да биде Шампион на Македонија. Голем број на деца од оваа генерација даваат големи надежи за во иднина, а еден од нив е сигурно и Матеј Киш. Енергичен играч, ... Read More »

Леа Христоска: На полувремето со Металург, знаев дека овој тим може и знае да направи пресврт за „Есенска круна“

l7

На Вардар фанс често ги „опеваме“ нивните успеси, пионерскиот тим на ЖРК Вардар е приказна сама за себе. Девојките на Платон и Папуџиева се во невидена низа оваа  2019 година, победуваат се пред себе. Дојдоа до две титули, оваа сезона во истите конкуренции, пионерска и кадетска на полусезоната се лидери.  Девојките добија прекар „Лавици“ за нивните пожртвувани игри. Дел од ... Read More »

Трпевска Ивона: На мечевите со Металург и младинскиот со Куманово одиме на „цел плен“

0000000000000000000000000000000

ЖРК Вардар, изминатата сезона како што  веќе добро е познато дојде до Куп „среброто“, а заврши во топ-3 во Супер лигата. Започна и новата сезона, позицијата ни е слична, во топ-3 сме во сениорската конкуренција, во младинска сме со 100% успех. Пред нас е голем испит дуелот со Металург кој може да не прати на „зимување„ како втори. Тимот повторно ... Read More »

Коцева Бојана: Бројните лични признанија ми значат, но секогаш за мене тимските успеси ќе бидат најважни

2

Девојките кои го добија прекарот „Лавици“ по многу нешта во оваа 2019 година го одбележаа македонскиот женски младински ракомет. Пионерската екипа на Вардар предводена до Платон и Папуџиева е одлично селектиран тим кој „гази“ на сите полиња. Две домашни титули, пионерска и кадетска бројни награди на турнири, екипни и поединечни ги остварија во изминатата сезона. Во оваа сезона, есенва  веќе ... Read More »

Равојска: Да си дел од Вардар е остварување на сонот, особено во екипа со големо срце и храбри соиграчи

jana2

Вардар може да биде горд на своите најмлади ракометарки, пионерскиот тим предводен од Платон и Папуџиева е екипа за големи дострели. Овој тим изминатата сезона успеа да дојде до пионерската титула, на изненадување на сите станаа шампиони и во кадетската лига, успешната сезона беше „зачинета“ со два пехари од меѓународни турнири. Во новата сезона зборот „перфекција“ ги опишува во целост, ... Read More »

Интервју со Марија Папуџиева: Освојувачот на Купот со Вардар `94г, сега дел во црвено-црните, личноста која беше вардарка кога сите беа за Кометал ЃП

39891538_10215143217667296_4583284288757170176_n

Обично воведот е најлесниот дел за изготовка на некое интервју, сепак кога ќе имаш чест да разговараш со посебна личност како неа, истото станува далеку потешка задача. Во следното интервју ви носиме одговори на неколку прашања со единствената, Марија Папуџиева. Вработена во ракометниот клуб Вардар, една од ретките со црвено-црна крв. Некаде на средината од 90сетите, кога сите фокуси беа ... Read More »

Миновска Сара: Капитенската улога во Италија ми донесе искуство кое го преточив во црвено-црниот дрес

q

Сезоната за ЖРК Вардар започна успешно, Ристова дебитираше со два триумфа. Една од девојките која посебно се истакнува во воведните кола е дефинитивно, крилото Сара Миновска. Таа добива поголема слобода за игра, постигна 12 гола или во просек шест по меч. Прв стрелец од игра на овој тим, доминира во контрите, ја користи интелигенцијата  која несомнено ја поседува за да го ... Read More »

Никола Серафимов: Покажавме дека можеме да се носиме со притисокот и одговорноста на секој меч, се надевам дека ќе продолжиме во ист победнички ритам

0c

После одигрување на 7.коло, екипата на Вардар е нов лидер на табелата во ПМФЛ. Црвено-црните се наоѓаат во одлична победничка серија од пет натпревари, која им донесе прво место на првенствената табела. Последен кој „падна“ пред налетот на вардарци беше екипата на Силекс, која уште по првите 45 минути прими три гола во својата мрежа. Избраниците на Васоски се наоѓаат ... Read More »