Tuesday ,25 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 148)

Кошарка

КОШАРКА! КК Вардар гостува во сабота кај Тетекс, познат и целосниот распоред

ФОТО: Дуел од трета т.н. “НБА“-лига

Конечно почнува и кошаркарската сезона за црвено – црните во втората лига по квалитет во земјава. Како што е познато лани нашиот КК Вардар се “прошета“ низ третата лига и влезе во сегашното поквалитетно по ранг натпреварување. По многу перипетии летово одлучено е во оваа лига да има еден тим Вардар кој е “некаква  фузија“ од новолигашот и ланскиот вторологигаш ... Read More »

Младинските категории на К.К Вардар со победи ја започнаа новата сезона

vardarfans mladinski kategorii na kk vardar

Изминатиов викенд започна новата кошаркарска сезона во младинските категории. К.К Вардар со победи ја отворија новата сезона, во сите младински конкуренции кои настапија во првото коло. -К.К Вардар М-18 во првото коло немаа поголеми проблеми и забележаа убедлив триумф против екипата на Пинк Пантери. Конечниот резултат беше 94:72. Нашиот клуб се натпреварува во Б-1 групата, на кошаркари родени 1998-99 година. ... Read More »

КОШАРКА! Вардар второлигаш, но повторно “фузија”.Комбат 87 незадоволни од несериозниот пристап на клубот

vardarfans KOMBAT-5

Лани КК Вардар играше за жал во најнискиот ранг на кошаркарско натпреварување во земјава Третата македонска кошаркарска лига. Вардар успеја да се “прошета“ низ истата и да влезе во Втората лига каде годинава ќе се натпреварува. Но како и секогаш во овој наш црвено- црн колектив кој слободно може да кажеме дека е “најслабата алка“ од сите Вардарови колективи повторно ... Read More »

Две генерации на КК Вардар, беа дел од финалните серии во првенството

vardarfans KK VARDAR

Покрај освоеното прво место за кошаркарскиот клуб Вардар( М-18), кој во финалето беше подобра од екипата на Мзт Скопје, уште две генерации генерации – кошаркари на Вардар беа на чекор до титулата оваа сезона во рамките на младинските лиги на МКФ, а на крајот го освоија второто место. Генерацијата М-20 во финалето на Ф4 турнирот загуби во финалето од МЗТ ... Read More »

Кошаркарите на Вардар (М-18) станаа шампиони на Македонија

vardarfans kk

Кошаркарите на Вардар ја освоија шампионската титула во лигата за играчи до 18 години (М-18), откако во финалето го победија тимот на МЗТ Скопје со 2-0 во добиени натпревари. Шампионската титула беше освоена на теренот на противникот, откако во вториот дуел избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов успеаја да стигнат до потребната втора победа. Триумфот е уште поголем ако се знае ... Read More »

Младите надежи на КК Вардар (М-14) направија подвиг и се пласираа во финалето на лигата

vardarfans kk

Одлично издание на младите момчиња на КК Вардар (М-14) кои успеа да направат подвиг и да се пласираат во големото финале на националното првенство во своја категорија. Во полуфиналето Вардар (М-14) го победија Работнички со 2-1 во добиени натпревари. Во мајсторката на домашен терен противникот беше совладан по продолжение 92:88 откако во регуларниот дел беше 79:79. Претходно во полуфиналната серија Работнички ... Read More »

КК Вардар М-14 се пласираше во полуфиналето на националното првенство

vardarfans kk]

Кошаркарскиот клуб на Вардар генерација 2001 (М-14) се пласираше во полуфиналето на националното првенство, победувајќи ги Јуниор и на вториот натпревар со резултат 77-67. Така ја добија четврт-финалната серија со 2:0, откако претходно славеа победа и на гостински терен (68:71). Оваа генерација во полуфиналето ќе се сретне со екипата на Работнички, каде исто се игра во два добиени натпревари. КК Вардар ... Read More »

КК Вардар организира летен камп (ФОТО)

Кошаркарскиот клуб Вардар во периодот од 20-27 јуни ќе биде организатор на летен камп “Халкидики 2015“. Кампот ќе содржи шест кошаркарски терени со зглобни обрачи, стаклени табли, софт подлога, два базени и други спортски терени. На кампот ќе се работи со посебна програма специјално подготвена за возраста на учесниците, со цел за нивна кошаркарска наградба. Учесниците во кампот ќе имаат ... Read More »

ИТАМЕ КОН СИТЕ ДОМАШНИ ТИТУЛИ- ФК,РК,ЖРК ВАРДАР И КУПОВИТЕ ВО РАКОМЕТ, ШАМПИОНКИ НА Л.Ш, КУГЛАРИТЕ ВИЦЕШАМПИОНИ, КОШАРКАРИТЕ ВЛЕГОА ВО ВТОРАЛИГА

vardarfans-tri-logovci-660x330

Веќе е мај и полека се гледа расплетот во првенствата, црвено-црните итаат кон титулите. Трите клуба во сопственост на г-н Сергеј Самсоненко фудбалскиот и двата ракометни идат кон насловот Шампион на Македонија. Ракометарките избраничките на  Индира први, на неколку кола до крајот веќе ја обезбедија титулата во женската ракометна најсилна конкуренција . Ова е трета последователна домашна титула за црвено-црните ... Read More »

КОШАРКА: Вардар со 31 поен позитива на последниот меч во Прилеп се промовираше во Второлигаш

vardarfans kk

Сезонава за жал Кошаркарскиот тим на Вардар мораше да ја мине во најниската  лига во земјава тоа беше третата Македонска кошаркарска лига . Еспресно по само една сезона успеја да се врати во Втората Македонска кошаркарска лига во која ќе се натпреватува од оваа есен. Годинава Вардарци со еден млад и полетен тим покажаа дека се зрели за поквалитетна кошарка ... Read More »