Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 318)

Останати спортови

АТЛЕТИКА! Вардарците Завировски и Ивановски ќе трчаат на полумаратонот во Подгорица

vardarfans-atletika-660x330

На 25 октомври ќе се одржи 22-от Подгорички маратон. На него учество ќе земат околу 50 атлетичари од Македонија. Скопскиот маратон во соработка со подгоричкиот маратон обезбедува бесплатен превоз и сместување за сите атлетичарите од Македонија. АК Вардар ќе има два преставника на овој полумаратон во Црна Гора. Должината на патеката изнесува  21,097 километри. На полумаратонската трка која се одржува во ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардарецот Бојан Влаќевски во топ-10 најдобри на завршениот европски НБЦ-куп

vardarfans 9

Годинешното издание на НБЦ-купот се одржа во Австрија. На овој европски кугларски собир зема учество и нашиот црвено – црн кугларски колектив. За КК Вардар ова беше деби на европска сцена и веднаш добар резултат пласман во првата половина од 24 учесници на истиот, поточно завршивме на 10 место оставајќи зад себе 14 екипи со послаб пласман од нас. Покрај ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар го заврши својот деби настап во Европа, со пласман во првата половина од екипи на НБЦ-купот во Австрија

vardarfans 007

Кугларскиот тим Вардар го заврши дебито за нив на европска сцена со повеќе од солиден пласман на НБЦ- купот во Австрија. Овој европски собир за нашите црвено – црни куглари траеше од 29 септември до 1 октомври. Вистинско искуство за ова екипа беше натпреварувањето во овој куп со тимови кој зад своето име имаа и европски титули од минатото. Пласманот ... Read More »

(ФОТО)КУГЛАЊЕ! Вардарци пристигнаа во Австрија, денес настапуваат на европскиот НБЦ-куп

1

Нашите момци од црвено – црниот кугларски колектив од вчера се во Австрија каде ќе дебитираат денеска на за нив првиот европски предизвик НБЦ-купот, турнир на кој учествуваат поранешни екипи кој се европски шампиони. Во текот на вчерашниот ден нашата делегација се појави на свеченото отварање , вистинска гордост е што на овој европски куп престаник е тимот на Вардар. Вардарци ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Утре последна контролка на вардарци против КК ГТЦ пред заминувањето во Австрија на “НБЦ“-купот

vardarfans hhhhhhhhh

Подготовките за европскиот предизвик и дебито на меѓународна сцена за нашиот црвено – црн кугларски колектив се во самиот финиш. Утре нашите момци ќе ја имаат последната контролка пред заминувањето во Австрија каде ќе се одржи НБЦ-купот. Противник на нашите момци во последната трета контролка е другиот учесник во истото европско натпреварување тимот на КК ГТЦ. Во подготовките веќе еднаш ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар вчера го “преслуша“ и КК Работнички

vardarfans-kuglarite-660x330

Вчера нашите момци од кугларскиот колектив во  кугларницата при Спортскиот Центар Борис Трајковски во Скопје се сретнаа на  тест-дуел со тимот Работнички. Ова беше втор тест-меч во подготовките за НБЦ-купот и нормално издвојувана е и втората победа . За напомена е дека и двата тима се преставници на земјава во европските кугларски купови. Тимот на КК Работнички е македонски преставник ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Втора контролка за Вардар во подготовките за НБЦ-купот и тоа “дерби“ со КК Работнички

vardarfans dd

Денес е закажана втората контролка во летните подготовки на нашиот кугларски тим. Втор противник е тимот со кој секој меч е дерби екипата на КК Работнички. Мечот е закажан денес со почеток во 18-00 часот. Црвено- црните и тимот на Работнички својот денешен дуел ќе го одиграат во кугларницата при Спортскиот Центар Борис Трајковски во Скопје. Ова е дуел на ... Read More »

Донирајте да и помогнеме на оваа млада мајка на три деца

foto beti

Животот на една сопруга, мајка, жена е во прашање – да спасиме живот заедно – да донираме. На Елизабета Јакимовиќ и е дијагностицирана акутна миелоидна леукемија на 2015/06/07. Дијагнозата претставуваше комплетен шок за целото нејзино семејство.Елизабета го има завршено и вториот круг на хемотерапија. Моментално е во Universitätsklinikum Дизелдорф болница Германија. Нејзиното семејство е во процес на тестови за да ... Read More »

БОРЕЊЕ! Тренерот на Вардар по С.П проф.Пешко:Треба да се престане со: “Важно е само да се учевствува”- не ,важно е да се победи и оствари целта (ако ја има) !

vardarfans pese

Очигледно е пропуштена голема шанса, на веќе за нас завршеното Светско првенство во борење во Лас Вегас за “визирање“ на норма за Олимпијадата во РИО-2016. Навистина не јасно за сите е како може да се пропушти ваква прилика каде во секоја категорија по 6 места носеа норма. Нешто дефинитивно беше проблем во водењето на репрезенација за што и пишувавме. Еден ... Read More »

КОШАРКА! Вардар второлигаш, но повторно “фузија”.Комбат 87 незадоволни од несериозниот пристап на клубот

vardarfans KOMBAT-5

Лани КК Вардар играше за жал во најнискиот ранг на кошаркарско натпреварување во земјава Третата македонска кошаркарска лига. Вардар успеја да се “прошета“ низ истата и да влезе во Втората лига каде годинава ќе се натпреварува. Но како и секогаш во овој наш црвено- црн колектив кој слободно може да кажеме дека е “најслабата алка“ од сите Вардарови колективи повторно ... Read More »