Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > РК Вардар (page 938)

РК Вардар

Никола Стојковски: Задоволен сум од нашиот труд и залагање и сметам дека сме тргнати во вистинската насока

Заврши уште една сезона во младинската ракометна лига во машка конкуренција. Младинците на РК Вардар успеаа да ја одбраната титулата освоена од минатата сезона. На завршниот турнир на четирите најдобри екипи, кој се играше во салата во Автокоманда, црвено-црните во финалето ја победија екипата на Прилеп. Претходно во полуфиналниот меч, беа подобри од тимот на Тинекс Пролет. - Минатата година ... Read More »

Црвено-црните, на чекор до освојување на Шампионската титула

vardarfans pobeda

Избраниците на Раул Гонзалес забележаа нова лесна победа, која е вкупно седма и се зацврстија на врвот на табелата. За краток период одигравме повторно дуел со Струмички Зомимак, и бевме уште еднаш супериорни забележувајќи висок триумф од 40:23. Уште на стартот на мечот направивме серија од погодоци, со која се одлепивме и ја задрживме до крајот на првото полувреме. На ... Read More »

(ФОТО)Раул и Дејвис го одржа првиот тренинг за регрутирање пионери

vardarfans selekcija

Вчера во спортскиот центар Кале кој е претворен во база на младите категории на црвено-црните од како сениорите добија нов дом во Јане Сандански се одржа првиот регрутен тренинг за пополнување на пионерските категории на машкиот ракометен клуб Вардар. Тренерот на сениорскиот тим шпанецот Раул Конзалес и неговиот помошник Давид Дејвис им пренеа дел од своето искуство на овие млади ... Read More »

Рк Вардар го зачува “костурот“ на тимот, но и осетно се засили за следната сезона

phoca_thumb_l_DD1_1483

Црвено-црните полека ја привршуваат оваа натпреварувачка сезона, но истовремено го подготвуваат тимот за следната. Како и што најавивме, изминативе денови се работеше на продолжување на договорите со дел од ракометарите, но и веќе се официјализираа новите играчи кои од јули ќе го засилат тимот. Вардар го задржи костурот на тимот, кој оваа сезона понесе голем дел од играта и товарот ... Read More »

Официјално: Деревен во наредните три сезони ќе го носи дресот на Вардар

Како и што најавивме пред долго време, сега станува и официјално. Младиот лев бек на Чеховски Медведи и Руската репрезентација, Александар Деревен во наредните три сезони ќе го носи црвено-црниот дрес. Деревен зад себе имаше одлична сезона во Лигата на Шампионите, каде постигна дури 63 голови, и тоа само во првата групна фаза, со оглед дека неговиот тим не продолжи ... Read More »

ГОЛЕМО ШАМПИОНСКО СЛАВЈЕ ВО САБОТА 23МАЈ/19Ч !ЌЕ СЕ СЛАВАТ ТРОФЕИТЕ НА ФК И РК ВАРДАР !

vardarfans-tri-logovci-660x330

Утрово до нас пристигна следново кратко соопштение со детали за прослава на титулите од  нашиот најголем спортски бренд нашата љубов Вардар . Истото  со големо задоволство ќе го споделиме со нашата црвено- црна јавност . Драги симпатизери, подржувачи… Драги Комити! Управата на РК Вардар и ФК Вардар заедно со играчите Ве поканува во сабота,23 Мај на паркингот на Спортскиот Центар ... Read More »

РК И ЖРК Вардар ќе вршат избор за пополнување на пионерските категории

Нашиот најголем бренд Вардар секогаш бил и ќе биде расадник на млади таленти. Во младите категории се води сериозна политика за вистински тренажен процес и професионален пристап се со цел создавање на иди спортски ѕвезди. Ракометните секции ќе ги пополнуваат пионерските редови по тој повод имаа соопштение кое гласи : Ракометната академија на Вардар во наредните неколку седмици ќе врши селекција ... Read More »

Црвено-црните со победа се враќаат од Прилеп

vardarfans 7

Екипата на Рк Вардар со висок триумф се врати од Прилеп, совладувајќи ја истоимената екипа. Ова е веќе вкупно шести триумф, во исто толку мечеви. Избраниците на Гонзалес играа онолку колку што беше потребно да се забележи победа. Домаќините долго време даваа отпор, но недоволно да се направи нешто поголемо. Само во првите 30 минути успеваа да одржуваат резултатска рамнотежа ... Read More »

Нови договири за Стоилов, Брумен ,Тоскиќ и капитенот Лазаров!

Раководството на РК Вардар во сериозна офанзива за создавање на силен тим за следната сезона . Повторно нови договори со четири стандарни првотимци . Подпис на нови договори ставиа Столе, Тоскиќ , Брумен и Филип Лазаров. Стоилов доби најдолго продолжување на својот договор од три години , нашата икона и понатака ќе биде со црвено-црните фанови во новите успеси на ... Read More »

Марсениќ 3 години во РК Вардар!

Како што најавивме уште на почетокот на оваа година, претпоставките се остварија. Трет во низата нов играч на РК Вардар ќе биде поранешниот пикер на Металург, и српски интернационалец Марсениќ кој потпиша три годишен договор. Ова ќе биде замаена за Михаил Чипурин кој на крајот од сезоната ќе си замине од нашиот клуб. Ова е 3-то од низата нови засилувања ... Read More »