Friday ,27 January 2023
Последни:
Home > РК Вардар (page 940)

РК Вардар

Борац без шанси против Вардар.

phoca_thumb_l_DD1_4804

Екипата на Рк Вардар со победа ја заокружи оваа година во Ј.Сандански каде беа подобри од екипата на Борац,со резултат 36:31.Иако влегоа отпуштено во натпреварот,момците на Раул Гонзалес сепак не го потценија противникот.Играа колку што требаше за да забележат уште една нова победа во ова натпреварување.Предноста од 2-3 гола,ја одржуваа во текот на целиот прв дел.На полувреме се замина со ... Read More »

Рк Вардар втор пат сезонава, го победи Металург во Сеха лигата.

10384750_544460495656695_8380715049557970321_n

Вардар забележа победа во дербито во Сеха-лигата,против екипата на Металург.Натпреварот се одигра во С.Ц.Борис Трајковски.Црвено-црните имаа постојано водство,и на крај забележаа заслужена победа со резултат 20:26. Само во првите пет минути тимот од автокоманда беше достоен противник,кога резултатот беше израмнет.Можеби клучната предност Вардарци ја остварија во моментите кога направија серија од 0:5,а во која Металург десет минути не успеа да ... Read More »

Рк Вардар со победа се враќа од Русија.

Рутинска победа за црвено-црните на гостувањето во Русија.Иако не беше лесно,сепак Вардар впиша два нови бода со кои остануваат на втората позиција во групата Ц. Домашниот тим го отворија мечот со погодок.Во првите 15 минути следиме изедначен натпревар со менување на водството на двата тима.До крајот на првото полувреме следи доминација на Вардар.Во 26 минута со голот на Прибак,поведуваат со ... Read More »

Рк Вардар им се врати на победите во ЛШ.

IMAG0179

Во еден цврст и тежок натпревар,екипата на Вардар успеа да забележи многу важна победа против екипата на Целје П.Л.Со оваа победа,вардарци се наоѓаат во одлична позиција за задржување на второто место во групата по нејзиното завршување.Како и што најавија играчите и стручните штабови од двете страни дека овој меч ќе биде многу неизвесен и пред се квалитетен за гледање. Црвено-црните ... Read More »

Веспрем рутински против Вадар

Еден од најсериозните кандидати за највисок пласман оваа сезона,екипата на Веспрем пред 5.500 гледачи го пречека Вардар. Натпреварот во првиот дел течеше лесно и надмоќно за домаќинот.По само десет минути играа унгарците имаа предност од +4,па така до крајот на првиот дел ја зголемуваа предноста која на полувреме гласеше 16:10 Во вториот дел Вардарци ги консолидираа своите редови,почнаа да играа ... Read More »

Рк Вардар ја продолжува победничката серија,падна и Словачкиот шампион.

phoca_thumb_l_DD1_9024

Момците на Раул Гонзалес продолжуваат со одличните настапи,забележувајќи нова победа против екипата на Татран Прешов. Сериозниот пристап кон играта,црвено-црните го покажаа уште од почетокот кога поведоа со 5:0 во 6 минута.Тимур Дибиров беше во вниманието во овие моменти постигнувајќи три гола.Првиот погодок за гостинската екипа следи дури во 8 минута.Разликата стекната во првата половина од полувремето беше клучна на пауза ... Read More »

Ви ја преставуваме екипата на Татран Прешов,следниот противник на Вардар во Сеха-лигата.

481 (5)

Нема одмор за ракометарите на Вардар,веќе во петок ги очекува нов натпревар против секогаш незгодниот противник,екипата на Татран Прешов од Словачка.Минатата сезона Татран беше учесник на Ф4 во Војводина,каде во полуфиналниот меч беше поразен од екипата на Брест Мешков.На табелата во регуларниот дел беа на првото место,забележувајќи 15 победи и 3 порази.Од оваа сезона имаат нов тренер во името на ... Read More »

Рк Вардар забележа нова победа во Регионалната лига.

Picture 098

Нова рутинска победа за Вардар во Сеха-лигата,против екипата на Раднички од Крагујевац со резултат 39:33.Вадар го контролираше целиот натпревар,освен почетното и единствено водство за гостинскиот тим. Во составот за овој натпревар се најдоа и крилните играчи,Владо Недановски и Влатко Јовчевски.Раул Гонзалес реши да им даде шанса на овие двајца ракометари,кои беа дел од првата екипа минатата сезона,а сега членови на ... Read More »

Ја преставуваме екипата на Раднички,следниот противник на Вардар во регионалната лига.

481 (4)

После натпреварите од Лигата на шампиони,црвено-црните се враќаат со настапи во Регионалната лига.Следен противник е екипата на Раднички(Србија). Тимот е речиси ист од минатата сезона,со неколку нови ракометари и само еден заминат играч.Главен тренер е Недељко Вучковиќ,а негов помошник е Младен Ољача. Од оваа натпреварувачка сезона нови имиња во клубот од Крагујевац се:Игор Арсиќ,Милош Продановиќ,Богдан Медуриќ,Страхиља Симиќ,Филип Вујовиќ,Лука Радовиќ и ... Read More »

Вардар се спасуваше во Франција

2014-10-19_ldc_egalite_parfaite_entre_montpellier_et_vardar_34_34

Каков возбудлив натпревар се играше денес во Франција. Монпеље почна многу фуриозно,имаше контрола на играта и водството,ја диктираше играта. Го имаа во своите редови одлично расположен играч во името на Греби.Робусниот бек скоро да не утна шут кон голот на Штербик.На полувреме резултатот беше 19:17 Во вториот дел вардарци влегоа како што се очекуваше од нив,па дури по десет минути ... Read More »