Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > РК Вардар (page 942)

РК Вардар

РК Вардар ќе го брани Купот во четврток и сабота е Ф-4 завршниот турнир

vardarfans stoilov

Годинашното издание на завршниот турнир Ф-4 во ракомет како оргиназатор ја има Федерацијата која одлучи да изврши измена на првично закажаните термини викендов за ф-4 завршницата . РК Вардар влегува како фаворит за одбрана на трофејот во купот и за освојување на љубилејниот 10-ти куп трофеј. Така црвено-црните одбраната ќе ја започнат во четврток со полуфиналното соочување со тимот на ... Read More »

РК Вардар денес го игра одложениот меч во Радовиш 19-00

vardarfans-vardar

Поради случувањара оваа недела во нашата држава, и ракометниот натпревар на Радовиш и Вардар беше одложен. Истиот ќе се одигра денеска од 19 часот во Радовиш. Ова е натпревар од 5-то коло во Супер Лигата, Вардар има 4 од 4 додека пак екипата на Радовиш има запишано само една победа од четири натпревари досега. Ова ќе биде лесен тренинг за ... Read More »

Стефан Трпчевски: Заслужено, повторно го подигнуваме овој пехар

vardarfans stefan

Младинците на Рк Вардар се Шампиони на Македонија во својата категорија. Со тоа ја одбранија титулата, освоена минатата сезона. До овој трофеј дојдоа со две победи на завршниот турнир, кој се играше во Автокоманда. Најпрво во полуфиналето беа подобри од Тинекс Пролет, за во големото финале на убедлив начин да го освојат трофејот во националното првенство. -На овогодинешниот Ф4 го ... Read More »

Младинците на Рк Вардар се Шампиони на Македонија

vardarfans rk

Црвено-црните се ново-стари Шампиони на Македонија во младинска конкуренција. Избраниците на Стојан Петрушевски се победници на завршниот турнир на најдобрите четири екипи, кој вчера се играше во Автокоманда. Во големото финале, Вардар го декласираше тимот на Рк Прилеп, совладувајќи ги со резултат 28:18. Само на моменти екипата од Прилеп се доближуваше до предноста на нашите младинци. По првото полувреме резултатот ... Read More »

Шкендија – Вардар презакажано за вторник во Кичево, Денес одкажан мечот на РК Вардар во Радовиш и одложен Скопскиот Маратон

По вчерашните немили настани беше одложени сите три дуели од плеј-офот во Првата Македонска фудбалска лига помеѓу нив и дуелот на црвено-црните со Шкендија кој првично беше закажан за денес 16-30 часот  баш во Куманово на Стадионот на Башкими . Новиот термин на одигрување на второто коло од плеј-офот ќе се одигра во вторник 12ти Мај во 16-30часот на стадионот ... Read More »

Тоше Ончев: Сето ова го должиме на најдобриот тренер

Во недела ќе се одигра завршниот турнир на најдобрите четири екипи во младинска конкуренција, кога ќе се дознае новиот Шампион во оваа категорија. Црвено-црните во полуфиналето ги очекува дуел со Тинекс Пролет. Овој дуел е закажан да започне во 12:00 часот. Во другото полуфинале ќе се сретнат екипите на Металург и Рк Прилеп. Домаќин на Ф4 ќе биде екипата на ... Read More »

Александар Димовски: Се надевам дека и оваа сезона ке се радуваме, како и минатата

Во недела ќе се одигра завршниот турнир на најдобрите четири екипи во младинска машка ракометна конкуренција, на кој ќе го дознаееме новиот шампион во оваа категорија. Младинците на Рк Вардар за противник во полуфиналето ја имаат екипата на Тинекс Пролет. За овогодинешниот Ф4 oчекувањата се исти , одиме да ја браниме титулата од минатата сезона. Се надевам дека и оваа ... Read More »

Пионерите со победа го финишираа првенството

Пионерите на Рк Вардар завршија со настапите во првенството за оваа натпреварувачка сезона. Во последното коло успеаа да забележат голема победа , против екипата на Илинден Вардар. Избраниците на Горан Стојков се покажаа како многу поквалитетен противник, каде и на полувремето имаа предност. На пауза се замина со резултат 13:9. Во првиот дел гостинската екипа, некако одржуваше резултатска рамнотежа, иако ... Read More »

Завршниот турнир во младинска машка конкуренција, ќе се одигра викендов

Кој ќе биде новиот ракометен шампион во младинска конкуренција, ќе дознаеме викендов. Сеуште не е точно одредено дали сабота(9-ти) или недела (10-ти), ќе се игра завршниот турнир на најдобрите четири екипи во младинското првенство. Фајнл-форот најверојатно ќе се игра во салата во Автокоманда. Избраниците на Стојан Петрушевски во полуфиналето ќе се сретнат со екипата на Тинекс Пролет, а вториот 1/2 ... Read More »

Терзиќ продолжува во Шпанија

Десниот бек на нашиот тим Вардар, Стефан Терзиќ на лето ќе си замине од Скопје. Следна негова дестинација ќе биде шпанската Асобал лига, поточно екипата на Логроњо. Според информациите Стефан ќе потпише две годишен договор со овој шпански клуб. Со оглед на фактот што во Вардар пристигнува Хорхе Македа, беше јасно дека ростерот на екипата на десната бековска позиција ќе ... Read More »