Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > РК Вардар (page 941)

РК Вардар

Младинците на Рк Вардар се Шампиони на Македонија

vardarfans rk

Црвено-црните се ново-стари Шампиони на Македонија во младинска конкуренција. Избраниците на Стојан Петрушевски се победници на завршниот турнир на најдобрите четири екипи, кој вчера се играше во Автокоманда. Во големото финале, Вардар го декласираше тимот на Рк Прилеп, совладувајќи ги со резултат 28:18. Само на моменти екипата од Прилеп се доближуваше до предноста на нашите младинци. По првото полувреме резултатот ... Read More »

Шкендија – Вардар презакажано за вторник во Кичево, Денес одкажан мечот на РК Вардар во Радовиш и одложен Скопскиот Маратон

По вчерашните немили настани беше одложени сите три дуели од плеј-офот во Првата Македонска фудбалска лига помеѓу нив и дуелот на црвено-црните со Шкендија кој првично беше закажан за денес 16-30 часот  баш во Куманово на Стадионот на Башкими . Новиот термин на одигрување на второто коло од плеј-офот ќе се одигра во вторник 12ти Мај во 16-30часот на стадионот ... Read More »

Тоше Ончев: Сето ова го должиме на најдобриот тренер

Во недела ќе се одигра завршниот турнир на најдобрите четири екипи во младинска конкуренција, кога ќе се дознае новиот Шампион во оваа категорија. Црвено-црните во полуфиналето ги очекува дуел со Тинекс Пролет. Овој дуел е закажан да започне во 12:00 часот. Во другото полуфинале ќе се сретнат екипите на Металург и Рк Прилеп. Домаќин на Ф4 ќе биде екипата на ... Read More »

Александар Димовски: Се надевам дека и оваа сезона ке се радуваме, како и минатата

Во недела ќе се одигра завршниот турнир на најдобрите четири екипи во младинска машка ракометна конкуренција, на кој ќе го дознаееме новиот шампион во оваа категорија. Младинците на Рк Вардар за противник во полуфиналето ја имаат екипата на Тинекс Пролет. За овогодинешниот Ф4 oчекувањата се исти , одиме да ја браниме титулата од минатата сезона. Се надевам дека и оваа ... Read More »

Пионерите со победа го финишираа првенството

Пионерите на Рк Вардар завршија со настапите во првенството за оваа натпреварувачка сезона. Во последното коло успеаа да забележат голема победа , против екипата на Илинден Вардар. Избраниците на Горан Стојков се покажаа како многу поквалитетен противник, каде и на полувремето имаа предност. На пауза се замина со резултат 13:9. Во првиот дел гостинската екипа, некако одржуваше резултатска рамнотежа, иако ... Read More »

Завршниот турнир во младинска машка конкуренција, ќе се одигра викендов

Кој ќе биде новиот ракометен шампион во младинска конкуренција, ќе дознаеме викендов. Сеуште не е точно одредено дали сабота(9-ти) или недела (10-ти), ќе се игра завршниот турнир на најдобрите четири екипи во младинското првенство. Фајнл-форот најверојатно ќе се игра во салата во Автокоманда. Избраниците на Стојан Петрушевски во полуфиналето ќе се сретнат со екипата на Тинекс Пролет, а вториот 1/2 ... Read More »

Терзиќ продолжува во Шпанија

Десниот бек на нашиот тим Вардар, Стефан Терзиќ на лето ќе си замине од Скопје. Следна негова дестинација ќе биде шпанската Асобал лига, поточно екипата на Логроњо. Според информациите Стефан ќе потпише две годишен договор со овој шпански клуб. Со оглед на фактот што во Вардар пристигнува Хорхе Македа, беше јасно дека ростерот на екипата на десната бековска позиција ќе ... Read More »

ИТАМЕ КОН СИТЕ ДОМАШНИ ТИТУЛИ- ФК,РК,ЖРК ВАРДАР И КУПОВИТЕ ВО РАКОМЕТ, ШАМПИОНКИ НА Л.Ш, КУГЛАРИТЕ ВИЦЕШАМПИОНИ, КОШАРКАРИТЕ ВЛЕГОА ВО ВТОРАЛИГА

vardarfans-tri-logovci-660x330

Веќе е мај и полека се гледа расплетот во првенствата, црвено-црните итаат кон титулите. Трите клуба во сопственост на г-н Сергеј Самсоненко фудбалскиот и двата ракометни идат кон насловот Шампион на Македонија. Ракометарките избраничките на  Индира први, на неколку кола до крајот веќе ја обезбедија титулата во женската ракометна најсилна конкуренција . Ова е трета последователна домашна титула за црвено-црните ... Read More »

Ракометарите на Вардар ги завршија обврските кон своите селекции

vardarfans russia reprezenacija

Викендов кој помина се играа нови натпревари во рамките на квалификациите за Европското првенство, кое во 2016 година ќе се игра во Полска. Играчите на Вардар настапија за неколку национални репрезентации. -Македонската селекција повторно доживеаа пораз, овој пат на гостувањето во Франција со резултат 35:24. И на овој натпревар се истакнаа Ангелов, потоа Филип Лазаров кој постигна 3 голови. Прибак ... Read More »

Лошо издание за младинската машка репрезентација на турнирот во Унгарија

Машката младинска ракометна репрезентација неславно го заврши учеството на турнирот во Унгарија. Оваа репрезентација во која најголем дел ја сочинуваат ракометари од најдобрите младински екипи кај нас, Вардар и Металург доживеаа три порази од исто толку мечеви на турнирот. Против Хрватска загубивме ( 27:16) , Норвешка (33:28) и од домаќинот, селекцијата на Унгарија( 36:27). Оваа репрезентација слаби резултати бележеше и ... Read More »