Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > РК Вардар (page 939)

РК Вардар

РК Вардар – РК Зомимак во петок 14-00, влез бесплатен

Во рамки на седмото коло РК Вардар ќе биде домаќин на Струмичкиот супер лигаш РК Заомимак. Мечот е закажан за 22 Мај петок со почеток во 14-00 часот .Влезот на овој дуел ќе биде бесплатен за сите вљубеници во ракометната игра. Нашиот  Вардар ќе  ги нагости Струмичани во малата сала на Спортскиот Центар Јане Сандански. За мечот РФМ ги делегираше  ... Read More »

Ракометните клубови на Вардар ги обединија титулите на домашната сцена

Оваа сезона машкиот и женскиот ракометен клуб Вардар ќе ги соедини двата трофеи од домашната сцена. По освоените куп трофеи, двата тима се веќе сигурни и Шампиони во националното првенство. Девојките во саботата го освоија вкупно третиот трофеј во куп натпреварувањето, а веќе втор последователен. Во финалето нашиот тим беше подобар од екипата на Металург. Во првенството се веќе сигурни ... Read More »

Душебаев до 2017 останува црвено-црн, има нов двегодишнен договор

vardarfans reprezentacija

Убава вест за фановите на ракометниот клуб Вардар квалитетниот ,млад и надежен Шпански ракометар Алекс Душебаев останува во Скопје најмалку до јуни 2017 годидина. Како што известуваат  утрово од клубот на обострано задоволство е продолжен неговиот договор со црвено-црните. И ако ова вест беше одамна позната денеска официјално беше потврдено продолжувањето од страна на клубот. Алекс имаше прекрасен настап годинава ... Read More »

РК Вардар утре гостува кај РК Прилеп

По завршување на куп финалето викендов и освојување на истиот за РК Вардар утре следи шестиот дуел од плеј-офот во ракометната лига . Нашите ракометари ќе гостуват во градот под Марковите кули кај тимот на РК Прилеп. По првите пет кола црвено-црните имаат исто толку победи , а утрешниот противник забележа исто толкав број на неуспеси . Вардар како и ... Read More »

Прв трофеј за ФК Вардар во ерата на Самсоненко, неговите тимови од 6 домашни титули освоија 4 до сега 5та повеќе од сигурна

Одкако г-н Сергеј Самсоненко го презема и третиот клуб односно фудбалската секција на црвено-црните минатото зимо стигна до првиот пехар со истиот. Ова е прва цела сезона како Самсоненко го менаџира фудбалскиот тим бидејќи кога ги одкупи акциите од Град Скопје сезоната беше навлезена во втората фаза . По година пауза повторно во фудбалска Македонија пехарот  е “обоен“ црвено-црно. Од ... Read More »

Алекс Душебаев: Сега ја сакаме и титулата од првенството

Црвено-црните се првата екипа во Македонија, која дојде до двоцифрена бројка на освоени купови, во својата историја. Победата во финалето против Металург беше вкупно 10-ти трофеј во националниот куп. Душебаев беше најдобар стрелец на завршниот турнир. Во финалниот меч, беше најефикасен играч со вкупно 8 постигнати голови. -Металург одигра добро денеска, а ние не бевме на нашето вообичеаено ниво, но ... Read More »

Како што најавивме: Лука Циндриќ прво официјално засилување на Вардар

Како и што најавивме ЕКСКЛУЗИВНО на нашиот сајт, уште во фебруари месец, довчерашниот член на Металург, и хрватски репрезентативец Циндриќ ќе биде ново, прво официјално засилување на РК Вардар за ова лето. Нашата тогашна вест денес се исполнува . Тој доаѓа на местото на Прибак, кој си заминува по завршувањето на оваа сезона. Хратскиот тандем Карачиќ – Циндриќ во  следната ... Read More »

Среќен роденден Стефан Терзиќ

Денеска својот 21 роденден го прославува ракометарот на Вардар, Стефан Терзиќ. Нашата редакција му посакува многу здравје, среќа и успех во професионалната кариера. Терзиќ на крајот од сезоната заминува од Вардар, со освоени два куп трофеи, една Шампионска титула во првенството и трофеј од Сеха-лигата. Две години со својот тим се најде во најдобрите осум екипи во Европа. Read More »

Стоилов МВП на турнирот, Ангелов најдобар голман, Душебаев најдобар стрелец

Успешниот ден за црвено-црниот клуб, го заокружи екипата на Рк Вардар која со победата против Металург во финалето на купот на Македонија, го освои вкупно 10 трофеј во ова натпреварување. Заслужена победа за нашите момци, со оглед дека во текот на целиот натпревар имавме константно водство. Со ова титула, избраниците на Раул Гонзалес го најавија освојувањето на двојната круна. Во ... Read More »

ЦРВЕНО-ЦРНА ДОМИНАЦИЈА, РК ВАРДАР ГО ОСВОИ КУПОТ И НАЈАВИ ДВОЈНА ТИТУЛА

vardarfans kup rm

Црвено-црна доминација оваа сезона на домашната сцена. Вардар го освои купот на Македонија и со тоа ќе ги обедини двата трофеи на домашната сцена. Натпреварот започна доста израмнето, Металург покажа “заби“ на стартот на овој дуел. Се играше израмнето до 10 минута,(3:3) кога црвено-црните заиграа многу подобро. Во продолжение Вардар прави серија од 4:0 за предност од 7:3. Оваа разлика ... Read More »