Wednesday ,28 September 2022
Последни:
Home > Slider (page 12)

Slider

Дибиров и трета сезона по ред постигна ист број на голови во ЛШ

vardarfans-dibirov

Тимур Дибиров ја одигра и својата шестта сезона во редовите на Вардар. Руското лево крило кое дојде од екипата на Чеховски Медведи и шестта година по ред со успех го носи црвено-црниот дрес и е еден од најдобрите стрелци во клубот. Интересно, Дибиров сезоната во која Вардар успеа и по втор пат да стане Европски Шампион ја заврши со идентичен ... Read More »

Пред точно еден месец, Вардар по втор пат ја „покори“ Европа и ја освои ЛШ

vardarfans-rk-vardar

Точно еден месец помина откако Вардар успеа по втор пат да ја покори Европа и да ја освои Лигата на Шампионите. На третото последователено учество во Келн, црвено-црните повторно излегоа како најдобри и станаа Европски Шампиони. Во големото финале пред месец дена се сретнавме со екипата на Веспрем, која ја совладавме со резултат 27:24. Само еднаш и тоа во првите ... Read More »

Толедо се заблагодари на Висла Плок, но истакна дека е време за нов предизвик во неговата кариера

vardarfans-toledo

Она што претходно се навестуваше, денес доби и официјална потврда од клубот. Бразилскиот репрезентативец Хозе Гиљермо Де Толедо (25).  е ново засилување за Европскиот ракометен Шампион. Толедо кој доаѓа од екипата на Висла Плок, се заблагодари на клубот за прекрасните четири години поминати во Висла. Толедо во редовите на полскиот вицешампион одигра 161 натпревар на кои успеа да постигне 436 голови. ... Read More »

Вардар се наоѓа во ТОП-10 екипи кои имаат најголем број следбеници на социјалните мрежи

61931958_10158135654800348_341242607730425856_n

Европскиот ракометен Шампион, тимот на РК Вардар се наоѓа во ТОП-10 екипи кои имаат најголем број следбеници на социјалните мрежи. Така, Вардар со нешто повеќе од 184.000 следбеници се наоѓа на 9.место на оваа листа. Според оваа статистика, убедливо на првото место се наоѓа екипата на Барселона, која има речиси 5 милиони следбеници на социјалните мрежи, додека на второто место ... Read More »

Играчи од младинската школа на клубот, на собир со првиот тим на ФК Вардар

fkv

Фудбалскиот клуб Вардар во текот на вчерашниот ден започна со подготовки за новата натпреварувачка сезона. На првиот собир, шефот на стручниот штаб сметаше и на играчи од младинската школа на Вардар. Со оглед дека клубот има забрана за трансфери во наредните две години, како и поради заминувањето на неколку интернационалци, факт е дека празнината мора да биде потполнета со играчи ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ФК Вардар означи старт на подготовките за новата сезона, Васоски ги собра вардарци

fkv

Фудбалскиот клуб Вардар попладнево на спортскиот комплекс во населбата „Хиподром“ означи старт на подготовките за новата сезона. Шефот на стручниот штаб, Александар Васоски заедно со неговите помошници, Златко Таневски и Раденко Бојовиќ ја имаа првата прозивка, на која беа присутни голем дел од играчите, кои настапуваа во црвено-црниот дрес во сезоната која измина. На собирот ги немаше Вилијам Лира, Кларенс ... Read More »

Вардар е 14.најдобриот тим на сите времиња во Лигата на Шампионите

vardarfans-lista

Според најновата ранкинг листа, двократниот Европски Шампион, тимот на РК Вардар се наоѓа на 14.место на најдобрите тимови на сите времиња. Досега, Вардар во Лигата на Шампионите има одиграно вкупно 142 натпревари, од нив 69 ги има победено, на 14 натпревари одиграл со нерешен резултат, додека има и 58 порази. Овие бројки го ставаат Вардар, на 14 позиција на најдобрите ... Read More »

Вардар и во новиот систем на натпреварување би имал сигурно учество во ЛШ

vardarfans-rk-vardar

Од Европската ракометна федерација ги презентираа измените во Лигата на Шампионите, за натпреварувачката сезона 2020/21. Во новиот формат ќе се натпреваруваат вкупно 16 екипи, а учество ќе имаат шампионските екипи кои доаѓаат од земјите кои се во ТОП-9 најдобри ракометни репрезентации. На овој начин ќе имаме девет екипи, додека десеттиот учесник ќе доаѓа од земјата која во последните три години ... Read More »

СЕХА-лигата се комплетира со уште еден дебитант, Татабања од Унгарија е последниот учесник

vardarfans-seha-liga

Екипата на Татабања од Унгарија ќе биде последниот учесник во СЕХА-лигата, за новата натпреварувачка сезона. Се работи за дебитант во ова натпреварување и за третиот најсилен тим во Унгарија, после екипите на Веспрем и Пик Сегед. Во сезоната која помина, Татабања се натпреваруваше во ЕХФ купот, каде стигна до најдобрите осум екипи, што само говори за квалитетот на овој тим, ... Read More »

(ВИДЕО) Одбрана на сезоната во ЛШ, ЕХФ му честиташе на Милосављев

vardarfans-milosavljev

Жалиме што нема да го гледаме од следната сезона во Вардар, се работи за Дејан Милосављев кој остави посебен „траг“ во успесите на црвено-црните.  ЕХФ со честитки за одбрана на сезоната во ЛШ, која му припаѓа на Дејан Милосављев. Српскиот голман со брилијантна одбрана на три минути пред крајот го откажа Веспрем и ја најави големата победа на Вардар во ... Read More »