Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Slider (page 30)

Slider

Осум ракометари на Вардар денес ќе настапат за своите репрезентации

vardarfans-rusija

Денес на програмата се нови ракометни натпревари во рамките на квалификациите за пласман на Европското првенство. На терените ќе видиме вкупно седум ракометари од редовите на Вардар. Русија пред своите навивачи во дербито на групата ќе ја пречека селекцијата на Унгарија. Селекторот и воедно спортски директор на Вардар, Едуард Кокшаров го објави составот на кој ќе смета за вечерашниот меч, ... Read More »

Македонија со голема победа во Исланд, ни се „насмевнува“ ново ЕП

49431860_562376780841509_394828247507927040_n-660x330

Македонската ракометна репрезентација со голема победа се враќа од гостувањето во Рејкјавик, откако успеа да слави со резултат 33:34. Исланд имаше контрола на резултатот во првите 15 минути од мечот кога стигна и до највисока предност од четири голови разлика (9:5). Домашната селекција беше во предност и од 12:9, но Македонија направи серија од 0:4 од кои три последователни голови ... Read More »

(ВИДЕО) Кристопанс се најде и во изборот за најдобри голови на Ф4 турнирот во СЕХА-лигата

vardarfans-kristopans1-660x330

Играчот кој беше прогласен за МВП на завршниот турнир во СЕХА-лигата, Даинис Кристопанс, се најде и во изборот за најдобри голови на Ф4 турнирот кој се одигра во Брест, на кој Вардар успеа да стане шампион. Покрај Кристопанс, место во овој избор имаше и за ракометарите на Брест Мешков, се работи за Петар Џорџиќ и Симе Ивиќ, потоа Марин Шипиќ ... Read More »

Двете екипи на РК Вардар ги дознаа своите противници во 1/4 финалната група од купот и патот до пласман на Ф4 турнирот

vardarfans-kup

Денес во просториите на ракометната федерација на Македонија беа извлечени чевртфиналните групи во купот на Македонија. Познати се противниците за двете екипи на Вардар во групите и патот до пласманот на завршниот турнир. Вардар и оваа сезона е најголем фаворит за одбрана на куп трофејот, а за да стигне најпрво до Ф4 турнирот, треба да ја помине групата во која ... Read More »

Карачиќ: Се надевам дека еден ден пак ќе се вратам

vardarfans-karacic

 Игор Карачиќ е играчот кој ја игра својата последна сезона во црвено-црниот дрес, откако реши да ја промени средината и да се пресели во екипата на Киелце. Ова беше и негова последна сезона во СЕХА-лигата, од која се збогува со нов трофеј, вкупно петти во неговото седмо финале со Вардар. Сепак хрватскиот репрезентативец верува дека еден ден пак ќе се ... Read More »

Половина Вардар повикан во своите репрезентации, за претстојните квалификациски натпревари за пласман на ЕП

vardarfans-reprezentacija

Дури 10 играчи од Вардар добија повик од селекторите на своите репреззентации за претстојните квалификациски натпревари, за пласман на Европското првенство кое следната година ќе се одигра во Австрија, Норвешка и Шведска. Новиот селектор на Македонија, Данило Брестовац, ќе го има своето деби на клупата на сениорската репрезентација на 10.април кога гостуваме во Исланд, за четири дена подоцна да се ... Read More »

ЕХФ со честитки до Вардар за освоениот трофеј во СЕХА

vardarfans-sampioni-2

Вардар потврди дека е најдобриот тим на Балканот, откако успеа во големото финале на СЕХА-лигата да го победи тимот на Загреб и на тој начин да го освои дури петтиот трофеј во ова натпреварување. Секако честитки за доминацијата на црвено-црните имаше од сите страни, а честитка пристигна и од ЕХФ за третиот последователен трофеј на Вардар. Нашиот шампион има шанса ... Read More »

(ВИДЕО) Најдобрите моменти од победата на Вардар во финалето и освојувањето на нов СЕХА трофеј

seha-f4-finale-2019-vardar-ppd-zagreb-198771

Вардар е победник и на осмата сезона на СЕХА-лигата, откако во големото финале ја победија екипата на ППД Загреб (26:23) и на тој начин стигнаа до својот петти трофеј во ова натпреварување. Кристопанс беше најдобар стрелец во нашите редови со 7 гола, додека Скубе и Дибиров постигнаа по 5. Погледнете ги најинтересните моменти од големото финале Read More »

(ФОТО) Дисингер: Голема победа, ви благодарам момци

00-3

Засилувањето кое пристигна оваа сезона во редовите на Вардар, Кристијан Дисингер немаше среќа до крај да го заврши финалниот дуел во СЕХА-лигата, откако на неколку секунди пред крајот на првото полувреме, заработи повреда, откако на него грубо стартуваше Поточник, по што заработи црвен картон. На прв поглед изгледаше страшна повредата на германецот, но првичните прегледи покажаа дека не се работи ... Read More »

Видео од завршната церемонија, Карачиќ го подигна трофејот

vardarfans-video

Вардар е победник на осмата сезона на СЕХА-лигата, откако славеше во големото финале на Ф4 турнирот, против тимот на ППД Загреб, кој го совлада со резултат 26:23. Третото место е за Брест Мешков кој во малото финале го совлада Нексе. Со оглед дека оваа е последна сезона за Карачиќ во Вардар, до крајот на сезоната сите трофеи кои ќе ги ... Read More »