Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Slider (page 28)

Slider

Милосављев, Дибиров, Кристопанс, Чупиќ и Парондо влегоа во номинацијата за избор на најдобриот тим во ЛШ

52612847_10157831189665348_1254761978128236544_n

ЕХФ ги објави играчите кои се номинирани во изборот за најдобриот тим во Лигата на Шампионите, меѓу нив има и играчи од редовите на Вардар. За првпат, гласањето ќе се одвива исклучиво преку новата смартфон апликација VELUX EHF FINAL4. Апликацијата може да се преземе на iOS или Android. Дејан Милосављев се најде во изборот за најдобар голман, а негова конкуренција ... Read More »

Медија тимот на СЕХА-лигата со интересна анализа, дали за Вардар може да се повтори 2017 година

vardarfans-rk-vardar-2

Во пресрет на денешниот прв меч од 1/4 финалето во Лигата на Шампионите, помеѓу екипите на Вардар и Пик Сегед, од официјалната страна на СЕХА-лигата излегоа со интересна најава. Во 2017 година кога Вардар успеа да испише историја и да стане Европски Шампион, се започна од завршниот турнир во Брест, каде успеавме да ја освоиме СЕХА-лигата. Во големото финале ја ... Read More »

Две мајстории на Бојан Колевски за триумф на Вардар кај Македонија Ѓ.П

236

Вардар успеа да сврзе две победи по ред, откако денес во рамките на 30.коло од ПМФЛ на стадионот во Ѓорче, ја победи екипата на Македонија Ѓ.П, со резултат 0:2. Стрелец на двата гола беше младиот напаѓач, Бојан Колевски. Тренерот Васоски стартуваше со следните 11-сетмина: Гачевски (c), Тошевски, Манев, Најдовски, Новак, Адем, Фелипе, Битанг, Ибиши, Колевски, Попзлатанов. Во првото полувреме освен ... Read More »

Кадетките на РК Вардар го победија конкурентот за пласман на Ф4 турнирот, црвено-црните влегуваат во отворена борба за второто место во групата

vardarfans-kadetki

Кадетките на ракометниот клуб Вардар стигнаа и до втората пролетна победа, откако денес успеаа да ја совладаат екипата на РК Алушовски во рамките на групата 2 од кадетската лига. На мечот кој се одигра во С.Ц. Форца, славеше Вардар со резултат 21:24. Домашниот тим покажа сила во првите 8.минути од натпреварот кога имаше предност од 4:2, но црвено-црните му дадоа ... Read More »

Дибиров: Во Вардар поминав многу убави моменти, со солзи ќе ја напуштам Македонија

vardarfans-dibirov

Заминувањето на сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко силно одекна не само во Македонија, туку и пошироко низ светот. Сите беа изненадени од одлуката на господинот Самсоненко кој преку соопштение ја извести јавноста дека од следната сезона нема да биде во можност да продолжи со финансирање на ракометниот клуб Вардар. Еден од играчите кој дојде во клубот уште од ерата на ... Read More »

Рутинска победа на Вардар во дуелот со Прилеп, утре го играме финалниот дуел за пласман на Ф4 турнирот во купот

vardarfans-naslovna

Екипата на РК Вардар очекувано се пласираше во финалниот дуел за пласман во полуфиналето на купот. Денес во големата сала на С.Ц. Јане Сандански, црвено-црните беа подобри од екипата на Прилеп. Натпреварот со гол го отвори Чупиќ, за веднаш после него да погодат и Мишевски, како и Дибиров, додека првиот погодок прилепчани го постигнаа во 5.минута за намалување на 3:1. ... Read More »

Прес – конференција на РК Вардар за мечот со Пик Сегед

pokana-za-pres-konferencija-15476

Во вторник со почеток од 12:00 часот, ракометниот клуб Вардар ќе одржи прес-конференција, по повод натпреварот од 1/4 финалето во Лигата на Шампионите против екипата на Пик Сегед. На истата присутни ќе бидат тренерот Гарсија Парондо и капитенот Стојанче Стоилов кои ќе ги изнесат очекувањата за првиот дуел. Натпреварот меѓу Вардар и ПИК Сегед е закажан за во четврток (25.04.2019) ... Read More »

Вардар последен пат загубил од Пик Сегед пред 15 години, црвено-црните ги добија последните пет од шестте меѓусебни дуели

vardarfans-rk-vardar

Полека се ближи четвртфиналниот двомеч во Лигата на Шампионите за екипата на Вардар, која за противник го има Шампионот на Унарија, се работи за тимот на Пик Сегед. Што се однесува до меѓусебните дуели на овие две екипи, досега имаат одиграно вкупно осум натпревари. Црвено-црните имаат позитивен билан од пет победи, само еден пораз, додека во два наврати мечевите завршувале ... Read More »

Вардар се враќаше од девет гола негатива па успеа да ја освои Битола и да го победи Еурофарм

55849415_10157928589950348_5138199273195700224_n

Вардарци се враќаа од „мртвите“ откако имаа голема негатива на денешното гостување кај екипата на Еурофарм, сепак на крајот славеа со резултат 28:30. Сигурно најлошо прво полувреме за Вардар во последниве неколку сезони. По првите 30 минути екипата на Еурофарм имаше неверојатна предност од осум гола позитива (18:10), а најголем виновник за стекнатото високо водство беше голманот Благојче Трајковски кој ... Read More »

„Маратонот“ за вардаровите играчи продолжува, вечерва не очекува дуел против Еурофарм Работник

vardarfans-najava

Вечерва во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола, вардарци ќе го одиграат своето 2.коло во рамките на плеј-офот од Супер лигата. После вчерашниот триумф против екипата на Пролет, нема многу одмор за црвено-црните кои вечерва ги очекува меч против екипата на Еурофарм Работник. Еурофарм оваа сезона направи респектебилен тим кој не смее никако да се потцени. Битолчани успеаа да обезбедат ... Read More »