Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Slider (page 29)

Slider

Антонио Мирков: Полека ја враќам „старата“ добра форма, во Прилеп одиме по нов триумф

vardarfans-mirkov

Полека се ближи крајот на сезоната во фудбалските лиги на младинските категории, а помладите пионери на ФК Вардар се наоѓаат во добра форма и тоа во вистинско време. Изминатиов викенд генерацијата 2003 на Вардар која ја предводи Филип Деспотовски стигна до многу убедлива победа во дуелот со Брегалница (9:0), која беше вкупно 15.оваа сезона во помладата-пионерска супер лига. Нашите млади ... Read More »

РК Вардар со победа против Пролет ја започна одбраната на шампионската титула

53761986_10157851633965348_6927197415636205568_n

Вардар со победа го започна плеј-офот во супер лигата, откако на домашен терен ја совлада екипата на Пролет. Иако во составот недостасуваа голем број на играчи, сепак Вардар се покажа како пресилен за Пролет, кој даде отпор само во првите 30 минути од мечот. Тренерот Парондо немаше многу избор на овој меч, со оглед дека во составот недостасуваа голем дел ... Read More »

Милосављев и Кристопанс во најдобриот тим на ЛШ, според гласовите на тренерите кои се дел од големото натпреварување

55901742_10157928589455348_7561485302670295040_n

Тренерите на екипите кои оваа сезона се натпреваруваа во Лигата на Шампионите го избраа најдобриот тим пред одигрување на четвртфиналните мечеви, односно играчите кои им оставија најдобар впечаток во овој дел од сезоната. Место во ОЛ-СТАР тимот имаше и за двајца играчи на Вардар. Се работи за најголемото можеби откритие оваа сезона на голманската позиција, тоа е Дејан Милосаљев, а ... Read More »

Вардаровите играчи постигнаа 19 од вкупно 23 гола на Русија, Карачиќ се пласира на ЕП, блиску до пласман и Кристопанс со Летонија

vardarfans-rusija

Во текот на вчерашниот ден се одиграа нови натпревари, во рамките на квалификациите за пласман на Европското раометно првенство во 2020 година. Повторно активни беа играчите на Вардар. Македонија и Исланд одиграа нов интересен натпревар кој во драматична завршница заврши со поделба на бодовите (24:24). Во првото полувреме и двете репрезентации се менуваа во водство, кое не беше повисоко од ... Read More »

Без победник во дербито, Вардар и Шкендија ги поделија бодовите

4

 Вардар и Шкендија ги поделија бодовите во дербито на ПМФЛ. На стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари, мечот заврши со почетниот резултат 0:0. Вардар стартуваше во следниот состав: Гачевски (c), Тошевски, Манев, Новак, Жуниор Најдовски, Мицевски, Аврамовски, Фелипе, Цветановски, Лира. Во првото полувреме гледавме голема борба на теренот, Вардар можеби имаше поголем посед на топка, но Шкендија ја имаше најконкретната прилика ... Read More »

Васоски: Мотивирани сме за да победиме на овој дерби меч

vardarfans-vasoski

Во недела на стадионот „Борис Трајковски“ во населбата Маџари на програмата е фудбалското дерби од 28.коло во ПМФл помеѓу екипите на Вардар и Шкендија. Екипата од Тетово има висока предност од 12 бодови на табелата, додека црвено-црните ќе се обидат да стигнат до својата прва победа оваа сезона во дуелите со Шкендија. Шефот на стручниот штаб на Вардар, Александар Васоски ... Read More »

(ВИДЕО) Радосните моменти на вардарци после добиеното финале со Загреб

vardar-e-seha-shampion-199021

Вардар успеа да го одбрани трофејот во СЕХА-лигата и на тој начин да стигне до рекордната петта титула во ова натпреварување. На завршниот турнир кој се одигра во Брест, вардарци во големото финале беа подобри од екипата на ППД Загреб, додека претходно го совладаа и домашниот тим на Брест Мешков. Погледнете ги радосните моменти после завршување на финалниот дуел со ... Read More »

Русија поразена, Кристопанс со победа, додека Милосављев и Карачиќ со „братска“ поделба на бодовите

vardarfans-karacic

Осум ракометари на Вардар во текот на вчерашниот ден беа активни со своите репрезентации, во рамките на квалификациите за пласман на Европското првенство во 2020 година. Русија за која настапија пет играчи на Вардар, беше поразена на домашен терен од селекцијата на Унгарија. Долго време во првото полувреме гледавме израмнета игра, Русија немаше поголема предност од еден гол, додека Унгарците ... Read More »

Четири генерации на ФК Вардар во големото финале на купот, познати се и противниците во борбата за трофејот

192

Академијата на фудбалскиот клуб Вардар е на прагот да стигне до една од најуспешните сезони во историјата на клубот. Четири од вкупно шест генерации на Вардар ќе играат во големото финале на националниот куп и ќе се борат за трофејот во ова натпреварување. Генерацијата 2004 предводена од Петар Георгиевски успеа да се пласира во ново финале во националниот куп, откако ... Read More »

Интересни факти пред одигрување на 1/4 финалните мечеви во ЛШ, шест шпански тренери, Чупиќ со шанса за нов трофеј, Вардар има тројца стрелци во ТОП-6 од екипите кои се пласираа во 1/4

vardarfans-vardar

Вардар го делат уште 120 минути до нов историски пласман на завршниот турнир во Келн, а последна пречка до остварување на целта ќе ни биде екипата на Пик Сегед. Од ЕХФ излегоа со интертесни факти пред одигрување на четвртфиналните мечеви. Интересно во најдобрите осум екипи за оваа сезона, има дури шест шпански тренери кои имаат можност и да се најдат ... Read More »