Sunday ,25 February 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 85)

Младински лиги

Анастасија Тодоровска: Како екипа бевме сложни и пополека научивме од срце да се радуваме на победите

vardarfans kadetki

Кадетките предводени од Благојче Весиќ и Билјана Пецевска финишираа со натпреварите во лигата, за оваа натпреварувачка сезона. На крајот завршија на второто место, зад нивниот главен конкурент, екипата на Металург која го освои првото место. Своите впечатоци од сезоната која заврши, ни ги изнесе Анастасија Тодоровска, која настапува за кадетките и младинките на Жрк Вардар. Што се однесува до кадетското ... Read More »

Младинската ракометна репрезентација ги доби противниците за Европското првенство

vardarfans zdrepka

Денеска беше извлечена ждрепката за Европското првенство, кое ова година треба да се игра во Градот Валенсија(Шпанија). Нашата репрезентација после успешно одиграните квалификации, на кое го освоивме првото место со три победи, доби можност да игра на едно големо ракометно натпреварување. Македонија ќе игра во групата Б, заедно со репрезентациите на Русија, Германија и Литванија. Првите две пласирани селекции од ... Read More »

Младинките на Жрк Вардар ги совладаа своите врснички од Куманово

DAD_7157

Во еден квалитетен и неизвесен натпревар до самиот крај, избраничките на Благојче Весиќ забележаа триумф против своите врснички од Куманово. Конечниот резултат гласеше 24:22. Почетокот на мечот им припадна на црвено-црните, кои имаа константно водтсво, кое на моменти достигнуваше и позитива од пет голови. Како одминуваше времето, гостинките играа се подобро и стануваа рамноправен противник. На полувреме заминаа со еден ... Read More »

Младинките подобри од Куманово – Олгица Костовска: Задоволна сум од целокупната игра и од залагањето на екипата

vardarfans kostovska

Младинките на Жрк Вардар забележаа нов триумф во првенството, откако денес ги совладаа своите врснички од Куманово. Мечот се играше во С.Р.Ц. Кале и заврши со резултат 24:22 за Вардарки. Најефикасна во нашите редови беше Анастасија Николовска која постигна 7 голови. -Во Куманово, во првата полусезона одигравме фантастичен натпревар , на кој победивме со девет гола разлика. Денес одлично го ... Read More »

Леонида Гичевска: Верувам во успех на оваа репрезентација

vardarfans ep

Кадетската ракометна репрезентација изминатиов период учествуваше на турнир во Никшиќ(Црна Гора), каде го освои одличното второ место. На четири одиграни натпревари, забележа две победи и два нерешени дуели и само поради послаба гол разлика не се најде на првото место. Шест ракометарки од Вардар беа во составот на оваа репрезентација на турнирот. -Ние сме млада репрезентација која прв пат се ... Read More »

Младинките во очекување на ждрепката, за Европското првенство во Шпанија

vardarfans baraban

Младинската ракометна репрезентација после успешните квалификации во Скопје, каде успеаа да забележат три победи и да го освојат првото место, ќе бидат сместени во вториот шешир за ждрепката која ќе се одржи на 5 мај. Да потсетиме дека во Кале, ги победивме Исланд, Холандија и Црна Гора и на убедлив начин се пласиравме на Европското првенство во градот Валенсија(Шпанија). Македонската ... Read More »

Кадетската ракометна репрезентација го освои одличното второ место, на турнир во Ц.Гора

kadetki-vo-niksic-624x351

Кадетската ракометна репрезентација на турнирот во Црна Гора(Никшиќ) го освои второто место. Оваа селекција предводена од селекторот Јулија Црвенковска одигра четири натпревари на турнирот, каде успеаа да забележи две победи и два нерешени резултати. Беа остварени победи против екипите на Младост(Србија) со резултат 28:6 и тимот на Левалеа(13:12). Одигравме нерешно со клубовите од Ц.Гора, Будуќност и Бар. Шест ракометарки од ... Read More »

Нови победи во првенството за кадетките и пионерките на Жрк Вардар

vardarfans mladi

Кадетките и пионерките на Жрк Вардар, забележаа нови победи во својата лига. Кадетките забележаа минимална победа на гостински терен, против екипата на Велкова. Мечот се играше во салата Ѓорче Петров, и заврши со резултат 12:13. По првото полувреме имавме водство од 4:6. Повеќе од половина од головите ги постигна Анастасија Николовска. Зад нејзиното име на крајот беа запишани 7 голови. ... Read More »

Ангела Петровска: Испишавме уште една успешна приказна, во ракометната тврдина Кале

vardarfans ep

Младинската ракометна репрезентација до 19 години успеа да направи голем успех и да се пласира на Европското првенство, кое годинава ќе се игра во градот Валенсија-Шпанија. За три дена колку и што траеше квалификацискиот турнир, успеаа да забележат три големи победи. Пред нашите надежни девојки потклекнаа репрезентациите на Исланд, Холандија и Црна Гора. -Пред почеток на овај квалифицикациски турнир ние ... Read More »

Падна и Црна Гора, младинките убедливо се пласираа на Европското првенство

vardarfans mladinki

Иако денешниот натпревар против репрезентацијата на Црна Гора беше само формален и за престиж, така не мислеа и избраничките на Симе Симовски. Во еден тежок натпревар со моменти на доминација на двете страни, нашите девојки подобро се снајдоа во завршницата и успеаа да забележат победа. По едно полувреме им припадна на двете репрезентации. Ние во првиот дел имавме константно водство ... Read More »