Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Author Archives: Д.Гогов (page 12)

Author Archives: Д.Гогов

На Вардар му суди Трпчевски од Кавадарци

fkv

Официјално во сабота (20.08), стартува новата сезона во ВМФЛ, во која ќе се натпреваруваат вкупно 16 екипи. Вардар, новата сезона ја стартува во сабота, со гостување кај екипата на ФК Аресими 1973. Натпреварот ќе се одигра на стадионот во с.Чегране, со почеток од 17:00 часот. Главен судија ќе биде Стојанче Трпчевски од Кавадарци. Очекуваме фер и коректна ,,свирка”. Read More »

Лука Стојковски на позајмица во Локомотива

78603345_2503833859889239_2858692256116768768_o-660x330

Младиот голман на ФК Вардар роден 2003 година, Лука Стојковски својата фудбалска кариера ќе ја продолжи во екипата на ФК Локомотива од Скопје. Стојковски е уште еден во низата играчи што заминува од Вардар во овој скопски тим и тоа на позајмица, каде оваа сезона треба да биде прв голман и фудбалски речено да се кали кај тимот кој исто така ... Read More »

Утре контролен дуел со Локомотива

fkv

Утре требаше да стартува новата сезона во Втората македонска фудбалска лига, арно ама од тоа нема ништо, па така Вардар ќе одигра натпревар, ама од пријателски карактер. Утре во скопската населба Маџари со почеток од 17.00 часот ,,контрола” ќе одиграат нашиот Вардар и тимот на Локомотива од Скопје. Ова ќе биде последна можност за Грнчаров да ги воигра сите играчи ... Read More »

Вардар започнува од Чегране

296818829_545912090659411_7592200535503977373_n

Стартот на сега веќе едната Втора лига започнува овој викенд. ФК Вардар одново е главен фаворит и се освен враќање во Првата лига ќе значи катастрофа по нашиот тим. Патот на Вардар до Прва лига започнува од едно ,,жешко” гостување и тоа во селото Чегране кај екипата на ФК Арсими. Арсими е нов второлигаш, откако минатата сезона се натпреваруваше во третата ... Read More »

Среќен роденден Брага!

000000000000000001

Денес свој 48-ми роденден прославува легендата на ФК Вардар и македонскиот фудбал, некогашниот миленик на вардаровата публика Агиналдо Брага. Брага покрај значајните настапи во кариерата за нашиот тим, играше и за репрезентацијата на Македонија. ,,Вардар Фанс” му го честита роденденот на Брага и му посакува добро здравје и долг живот. Read More »

Христијан Вецески за посилен Вардар

veceski

ФК Вардар договори ново име пред стартот на новата сезона. Нов играч на ,,црвено – црните” e Христијан Вецески. Се работи за млад фудбалер кој во минатото има настапувано за екипите на Работнички, Пелистер, Победа. Игра на позицијата централен дефанзивец, а може да одговори и како последен играч за врска. Вецески нема да биде последното летно засилување за Вардар. Се очекува ... Read More »

Панчев жали зошто Вардар не игра на „Градски“

navivaci-gradski

Македонската легенда Дарко Панчев во интервју за „Индекс.хр“ направи споредба со стадионите на Динамо, Црвена Звезда и на Хадук со Градскиот стадион на кој играше Вардар. Тие стадиони, исто како и клубовите, беа и другите брендови на Белград, Загреб и Сплит. Кај нас се е поинаку. Градскиот стадион во Скопје беше стадионот на Вардар повеќе од половина век. Пред неколку ... Read More »

Давидоски на позајмица во Локомотива, Ѓорѓиевски во Тетекс

292245839_460753779386525_4390285158609462067_n

Петар Давидоски е член на Вардаровата генерација, родени “2003“ година кој има и настап за сениорскиот тим на Вардар, а во новата сезона ќе игра во тимот на ФК Локомотива како позајмен играч од редовите на Вардар. Давидоски се враќа по тешката повреда, па ќе му требаат натпревари за да влезе во препознатливиот ритам. Уште еден играч од средината на теренот ... Read More »

Георгиевски: Има доста млади играчи, кои мислам дека ќе експлодираат оваа сезона

georgievski

Вардарци ги започнаа подготовките за новата сезона. Еден од најискусните играчи во тимот, десното крило Гоце Георгиевски смета дека Вардар има добар тим и сезонава и дека младите играчи очекува да експлодираат оваа сезона со добри настапи и да ја оправдаат довербата што играат за Вардар. „Почеток на нова сезона, исти амбиции, исти цели. Мислам дека за нас најдобро е да ... Read More »

Вардар пристигна во Охрид, утре дуел во поразличен формат со ГФК Охрид

Фудбалерите на Вардар се веќе во Охрид, каде од денес ги започнуваат главните подготовки пред стартот на новата сезона во Втората македонска фудбалска лига. Црвено – црните се екипираа во Охрид, каде денес имаат и еден тренинг, а утре ќе одиграат и прв контролен дуел. Утрешниот контролен дуел ќе биде против тимот на  ГФК Охрид Лихнидос и тоа од 17:30 часот. ... Read More »