Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Author Archives: Д.Гогов (page 28)

Author Archives: Д.Гогов

ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: Гаџа се повреди!

Вардар ја оствари првата победа сезонава во новата група во СЕХА-лигата. Црвено-црните полесно од очекувањата убедливо славеа на гостувањето кај Војводина, триумфирајќи убедливо со резултат 16:26. Иако Вардар победи, голем проблем во овој момент е Анте Гаџа кој се повреди на стартот од дуелот и потоа не влегуваше во игра. Се работи за повреда на раката, а во Скопје прегледите ... Read More »

Вардар водеше, добро играше, но на крајот преку пенал Херманштад дојде до реми

fkv

Вардарци одиграа 1:1 на последниот тест дуел во Анталија. Иако Вардар водел со голот на Петковски од 38.минута, сепак противникот од Романија преку пенал во 62.минута израмнил на конечни 1:1.  Вардар дуелот го започна во следниот состав: Гачевски, Мишковски, Стојанов, Ристески, Глишиќ, Мицевски Дарко, Блажевски Мартин, Николов, Јованов, Дејан Блажевски и Петковски. По првиот дел Вардар имаше предност од 1:0 ... Read More »

Втора победа во Анталија, совладан тимот на Динамо Москва 2

sssss

Вардарци ја забележаа втората победа на третиот натпревар во Анталија, откако пред малку го совладаа тимот на Динамо Москва 2 со резултат 1:0 со голот на младиот Иван Николов во 82.минута од натпреварот. Вардар во првиот дел настапи во состав: Илиќ, Ричков А. Ричков М, Стојанов, Стојковски, Нијаз, Велковски, Керим, Парталко, Костовски и Ѓорѓиевски. Пофалби за овој тим кој во ... Read More »

Стефан Додиќ го засилува Вардар

dd

18-годишниот ракометар Стефан Додиќ во следните шест месеци ќе го носи дресот на шампионот на Македонија, РК Вардар 1961. Додиќ доаѓа во Вардар да игра на позицијата среден бек и да му биде од поддршка на Анте Гаџа, единствениот вистински среден бек во Вардар оваа сезона. Додиќ е добро познато ракометно име. Го носеше дресот на Металург, а во овој момент е играч на ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар загуби од своја грешка, во првиот дел неискористени неколку добри шанси

fkv

Фудбалерите на Вардар за прв пат беа поразени во Анталија, откако вчера со резултат 1:0 славеше тимот на Томск од Русија. Вардарци одиграа добро, посебно во првото полувреме кога имаа три добри шанси за гол, но и овој пат реализацијата не беше на страната на ,,црвено – црните”. Голот на противникот дојде во раната фаза. Најпрвин Мишковски направи грешка но ... Read More »

Глигоров: Како членови на најтрофејниот клуб сите ние сме обврзани да одиме на победа на секој натпревар

vardarfans-gligorov

Тренерот на Вардар, Никола Глигоров даде мислење за тоа како течат зимските подготовки на ,,црвено – црните”, а говореше и за пријателскиот натпревар кој Вардар го доби со резултат 2:0. . “Поминаа 23 дена од стартот на подготовките и работите се одвиваат според зацртаниот план. Одработивме голем број на тренинзи на кои се посвети внимание на физичката подготовка, меѓутоа фокус се ... Read More »

,,Противникот го започна натпреварот агресивно, наметна борба на секој дел од теренот”

272956219_4809882769106699_4424711943666314147_n

Вардар тргна со победа во Анталија. Вчера ,,црвено – црните” сосема заслужено со резултат 2:0 славеа над екипата на СКА Ростов. По натпреварот тренерот на СКА Ростов, Андреј Козлов даде мислење за текот на дуелот. ,,Противникот го започна натпреварот агресивно, наметна борба на секој дел од теренот. Носевме одлуки брзо. Имавме добри моменти во акциите, но повторно потфрливме во реализацијата”, рече Козлов. - Целосната ... Read More »

Вардар тргна со победа во Анталија

fkv

Попладнево во Анталија тимот на Вардар го одигра првиот контролен натпревар и тоа против екипата на СКА Ростов од Русија. Дуелот помеѓу овие две екипи на крајот заврши со победа на Вардар од 2:0. Вардар по првиот дел можеше да жали што не постигна барем еден погодок, а имаше три супер шанси за тоа. Најпрвин Петковски излезе сам пред голманот на противникот ... Read More »

Илијоски го напушти Вардар

Толку беше од Ристе Илијоски во Вардар. По само шест месеци минати во таборот на ,,црвено – црните”, бекот си замина и е во потрага по нов клуб. Илијоски имаше свои натпревари како стартер во Вардар, но по доаѓањето на Глишиќ падна во втор план. Вардар сега во тимот го донесе и младиот Ричков, па стана јасно дека Илијоски ќе си замине ... Read More »

Вардар утре на дуел со СКА Ростов

272904602_4803253109769665_2759051045764439440_n

Фудбалерите на Вардар предводени од Никола Глигоров утре ќе го одиграат првиот натпревар во новата година и тоа во Анталија на зимските подготовки, а противник ќе им биде тимот на СКА Ростов од Русија. Се работи за тим кој во овој момент се натпреварува во една од вторите фудбалски лиги на Русија и која во овој момент е на првата ... Read More »