Sunday ,21 July 2019
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 252)

Прв тим

Среќен роденден Томе Пачовски!

tome

Денес својот 34-ти роденден го прославува  нашиот прв чувар на мрежата, Томе Пачовски. Тој  е роден во „градот на конзулите“ – Битола, на 28 јуни 1982 година. Потекнува од младинската школа на тимот на Пелистер, каде и ја започнува својата професионална кариера. Потоа настапуваше и за скопски Работнички, од каде што во сезоната 2008/09 за прв пат дојде во редовите на ... Read More »

(ВИДЕО) Михајло Костиќ кондициониот тренер на ФК Вардар на утринската програма на МТВ

mihajlo-kostic

Во утринската програма на МТВ, гостин беше кондициониот тренер на Вардар, кои се грижи за кондициската подготвеност на играчите. Во оваа утринска програма Костиќ говори за подготвеноста на играчите, какви програми се прават за играчите, дали трча заедно со играчите и слично. Тој вели дека во Вардар се прават групи, и за секоја од нив се прави програма. Исто така Костиќ ... Read More »

Вардар во среда против Јагелонија

fkvardar-vardarfans

Во саботата ФК Вардар требаше да го одигра третиот, односно првиот тест во Хрватска, но поради извлекувањето на Динамо Загреб како наш противник во ЛШ, тестот против ”модрите” очекувано не се одигра, а Вардарци имаа вообичаен тренинг место натпревар. Па така првиот пријателски натпревар во Хрватска Мура ќе се одигра задутре, но не против хрватска Риека како што напишавме, туку против полскиот ... Read More »

(Видео) Кој е Тигран Барсегјан?

fkvardar-tigran

Во базата на Вардар во Хрватска Мура денеска пристигнува ново лице. Се работи за ерменскиот репрезентативец и играч од средината на теренот Тигран Барсегјан. Станува збор за млад играч (22) од Ерменија, кој во досегашната кариера има настапувано само за ерменски прволигаши, односно ова ќе му биде прв интернационален клуб. Барсегјан важи за еден брз играч, кој е технички одлично поткован, кој ... Read More »

Тигран Барсегјан пристигнува во ФК Вардар

Според ФБ страната ”Црвено – црно семејство”, во ФК Вардар утре треба да пристигне нов играч. Се работи за ерменскиот играч од средината на теренот Тигран Барсегјан. Барсегјан има (22) години и доаѓа од тимот на Ганжахар, за овој тим минатата сезона настапил на 21 средба и постигнал четири погодоци. Во својата кариера има настапувано и за тимовите на Мика и Банантс. ... Read More »

Етникос беше надигран и во Скопје од Вардар

fkvardar-vardarfans-istorija-vlatko

На денешен ден пред 12 години, по петте гола на Кипар, се одигра и натпреварот во Скопје. Нашите црвено – црни играчи и на таа средба го надиграа и го совладаа кипарски Етникос со високи 5-1. Овој двомеч се одигра во сезоната 2004/05, а Вардар успеа да даде рекоредни 10 голови во само два натпревари против овој тим на Етникос. ... Read More »

(ВИДЕО) Денешно издание на Вардар ТВ

krale

Погледнете го овонеделното  издание на вардаровиот црвено-црн магазин Вардар ТВ кој се прикажува секоја недела на телевизија Алфа. Има ова издание посебен акцент на подготовките на првиот тим и извештај од приот тест-меч од Австрија, се разбира има прилог и за ждребката во ЛШ. Повторно Вардар ТВ посвети дел од емисјата за завршниот ден од фудбалската Јуниор Лига и на младите ... Read More »

Историја! 1985 Вардар по втор пат во Европа ја преставуваше С.Ф.Р.Ј

ffffffffffffff-660x330-660x330

Црвено-црните 1961 по освojување на трофејот во купот на Маршалот ја преставуваа тогашна СФР Југославија во фудбалска Eвропа,  а втората шанса ја добиа по дури  24 години. Вардар се враќа на меѓународната сцена, освојувајќи го петото место во првенството на СФРЈ. Вардар во сезоната 1984/84 заврши со 37 бодови, еден зад Ц. Звезда, а два зад Партизан, остварувајќи скор од ... Read More »

Матија Кобетиќ замина во Брегалница Штип

matej

Голманот на црвено-црниот фудбалски колектив Матија Кобетиќ својата кариера ќе ја продолжи во друг македонски прволигаш, тој е нов член на штипска ФК Брегалница. Хрватскиот голман за времето поминато во Вардар не усепеа да се наметне како прва опција првин кај Андреев, а сега и кај Седлоски и ако добиваше повремено шанса помеѓу стаивите. На двоецот Пачовски- Гачевски сега како трет ... Read More »

(ФОТО) Оргиналниот документ за основање на ФК Вардар !

dokument

Тој 27 јули 1947 во повоена Македонија се роди “Вечниот “ љубимецот на многу генерации Скопјани на Македонија ФК Вардар. Ви го донесуваме оргиналниот документ – Решението од тогашното Оделение за Внатрешни работи за основање на ФК Вардар . На тој ден Вардар се роди и доби право да фунционира од тогашните Социјалистички власти. Интересен е крајот на документот со типичниот ... Read More »