Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > РК Вардар (page 953)

РК Вардар

Дефинитивно годинава без “дерби“ Пелистер- Вардар во Супер Лигата

vardar-vesprem-07.03.2015-1114(1)

По завршување на ф4 турнирот во Сеха лигата  за РК Вардар ќе почнат предизвиците и на домашната ракометна сцена во купот и првенството на Македонија . Вардар и Металург како учесници на СЕХА лигата се приклучуваат во последната фаза на првенствот во Супер лигата . Таму покрај двата тима ќе бидат и РК Прилеп,РК  Радовиш , РК Зомимак и РК ... Read More »

Филип Дамчески: Овој момент го чекав безмалку еден месец

11088236_1053146801367707_546428486_n

Младинците на Рк Вардар забележаа нова победа во првенството, вкупно девета за нив. Без поголеми проблеми ја победија екипата на Охрид, со резултат 24:41. По првото полувреме беше 9:23. Најефикасни беа Ончев и Јагуриносвки кои постигнаа по 7 голови во мрежата на РК Охрид . После подолга пауза во екипата се врати и крилото Дамчески кој на овој меч успеја ... Read More »

Алија Амзоски: Сите одигравме максимално ангажирано

11035704_334764876719562_7755148544892709570_n

Во предпоследното коло за оваа сезона, кадетите на Рк Вардар забележаа нова убедлива победа. Во С.Р.Ц. Кале црвено-црните беа подобри од екипата на Бутел, забележувајќи висока победа со резултат 50:13. Најдобри поединци беа Анастасовски со 11 и Амзоски со 8 постигнати голови. -Одигравме уште еден во низа одличен натпревар. Иако со послаб противник ние сериозно пристапивме кон овој натпревар, бидејќи ... Read More »

Загреб го победи Вардар и го освои третото место

10917255_567685590000852_8788710429301856691_n

Во еден израмнет и борбен натпревар, на крајот Загреб беше поуспешен и успеа да го освои третото место на завршниот турнир на Сеха-лигата, што оваа сезона се одржи во Веспрем. Вардар одлично го почна натпреварот, наметна едно брзо темпо на игра. Ние до десетата минута во континуитет имавме предност од два гола разлика. Загреб најпрво со голот на Брозовиќ успева ... Read More »

“Победничко селфи“ и за младинците на Рк Вардар

11084514_1423745301271744_1748916287_n

Со победа од Охрид се враќаат и младинците на Рк Вардар. Во рамките на деветото коло, Вардар беше поуспешен од своите врсници од Охрид, забележувајќи висока победа со резултат 24:41. Разликата во квалитет беше очигледна на наша страна, па избраниците на Стојан Петрушевски рутински го одиграа овој натпревар. На пауза се замина со резултат 9:23. Тоше Ончев и Томи Јагуриновски ... Read More »

Кадетите на Рк Вардар со “селфи“ ја прославија 50-тката во мрежата на Бутел

19982_891151177572631_6655081693426149807_n

Пред околу еден час во С.Р.Ц. Кале заврши натпреварот во рамките на кадетската лига, помеѓу екипите на Вардар и Бутел. Црвено-црните без поголеми проблеми забележаа убедлива победа на овој меч, со резултат 50:13. Уште по првото полувреме беше решен победникот, кога гостите постигнаа само шест гола. На полувреме се замина со предност од 24:6. Избранците на Зоран Петковски прикажаа солидна ... Read More »

Вардар против Загреб за трето место

10959700_567683966667681_7410355253963936332_n

Денес се затвара и четвртата сезона на Сеха-лигата. Веспрем арената е домаќин на првиот Ф6 систем кој се одигра оваа година. Само две екипи ќе имаат можност да се борат за првото место и приматот “Балкански Шампион“ кој сеуште го држи екипата на Вардар. Црвено-црните денес го играат натпреварот за третото место против екипата на Загреб. Во првите три сезони ... Read More »

На 6-ти април започнува продажбата на билети

rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

На 6-ти април (понеделник) започнува продажбата на билети за Вардар – Кјелце. Картите како и вообичаено ќе се продаваат пред СЦ. Јане Сандански, и онлајн преку мктикетс.мк Засега се заменуваат приоритетните карти. Натпреварот ќе се одигра на 11-април во 19 часот. Фото: rkvardar.mk Read More »

Гонзалес: Мешков беше подобар противник – Лазаров: Ни недостасуваше мотивација

SEHA Final Four - RK Vardar - Meshkov

Вардар не успеа во намерата да обезбеди четврто по ред финале во исто толку сезони во сеха натпреварувањето. На прескоференцијата после мечот со Мешков нашиот тренер ги потенцираше главните причини за поразот. - Прво да им честитам на Мешков за победата и пласманот во финалето. Тие беа пдообар противник денеска. Ние не игравме онака како што се очекуваше во одбраната. ... Read More »

Категориите на Рк Вардар продолжуваат со настапи викендов

11001737_931830406861277_3029207549436142574_n

Младинските категории на Рк Вардар продолжуваат со своите настапи во првенството. -Пионерите го започнуваат вториот дел од сезоната со дуел против екипата на Велес, на гостински терен. Натпреварот се игра денес со почеток од 12:00 -Кадетите во десетото коло ја пречекуваат екипата на Бутел. Мечот се игра во недела на Кале со почеток од 11:00 -Свој настап имаат и младинците.Во ... Read More »