Sunday ,09 August 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 19)

Втор тим

Челинџ куп: Вардар СЦЈС на мегдан со Свиленград од Бугарија

zrk sc

Младите вардарки  втора екипа, Вардар СЦЈС го дозна својот ривалот за третото коло во Купот Челинџ, наш противник е екипата  на Свиленград која доаѓа од соседна Бугарија. Првиот меч  против бугарките би требало да се игра на 12 или 13 ноември во Бугарија, а реваншот во Скопје ќе биде  седум дена подоцна . Бугарките  дебитират првпат   во Евро-куповите. Црвено-црните девојки се фаворитки во овој дуел ... Read More »

Моника Георгиевска: Преминот во Вардар Јуниор за мене е од големо значење, бидејќи ја остварив долго посакуваната цел

vardarfans monika georgievska

Моника Георгиевска е една од четирите ракометарки кои од младинскиот состав преминаа во редовите на Вардар Јуниор. Ова ќе биде едно ново искуство за неа, која започнува да тренира во школата на РК Кастратовиќ и ги има поминато речиси сите младински категории на ракометниот клуб Вардар. Има забележано настап и за првиот тим на Вардар, додека потпишувањето за Јуниор е ... Read More »

Ангела Тодоровска: Се чувствувам одлично, тренирам напорно и спремна сум да ја започнам новата сезона најдобро што можам

vardarfans angela todorovska

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор е најпријатното изненадување во сезоната која измина. Избраничките на Симе Симовски успеаа на крајот од сезоната во супер лигата да завршат на второто место, пред својот најголем конкурент екипата на Металург. Иако тимот од Автокоманда важеше за голем фаворит за тоа место кое води во ЕХФ купот, сепак младите Вардарки се надминаа себеси и на ... Read More »

Во вторник Вардар СЦЈС ќе го дознае противникот во Купот Челинџ

zrk sc

Младите црвено-црни ракометарки од  втора женска екипа Вардар СЦЈС годинава  по третпат во нивната кратка историја ќе игра во европските купови. Тие повторно како и лани ќе настапуваат во   Купот Челинџ. Европската куќа на ракометот, ЕХФ веќе ги објави имињата и барабаните на екипите што ќе играат сезонава. Нашите девојки   се сместени меѓу носители и директно ќе играат во 3 ... Read More »

Челинџ Куп: Жрк Вардар јуниор е носител и доби директен настап во 3.коло

vardarfans-zrk-vardar-junior2-660x330-660x3301-660x330-660x330

ЕХФ ги објави имињата и барабаните на екипите што ќе играат сезонава во ЕХФ натпреварувањето “Челинџ Куп“, а вардарки се сместени меѓу носители и директно ќе играат во 3 коло. Во ждрепката за 3 коло ќе има вкупно 32 екипи, и истата ќе биде на 19 јули. Првите мечеви  би требало да се играат на 12/13 ноември, а реваншите една недела подоцна. ... Read More »

Позната квалификациската група за С.П за Македонската женска А-селекција предводена од Симе Симовски

vardrafans-simka1-628x330

Избраничките на тренерот на Вардар јуниор и македонски селектор Симе Симовски, сениорската женска репрезентација на Македонија ги дозна противниците за  следните квалификации за СП. И овој пат  ждрепката не ни беше наклонета и повторно добивме ривали кои се со далеку подобар рејтинг од нас. Македонија за противници во квалификациите ги доби репрезентаците на Австрија, Исланд и Фарски Острови, од овие ... Read More »

Љупка Белмезова: Резултатите покажуваат дека сме една скала погоре од претходната сезона и доказ за нашиот напредок како тим

vardarfans belmezova

Заврши една успешна сезона за младата екипата на ЖРК Вардар Јуниор. Овие девојки има со што да се пофалат, имаа напорна година пред себе каде успеаа да стигнат до второто место во најсилната супер лига. Вицешампионското место добива на поголемо значење бидејќи се пласиравме пред екипата на Металург, која пред почетокот на сезоната беше голем фаворит за таа позиција која ... Read More »

Симона Стојановска: Ќе работиме уште понапорно за следната сезона и ќе се обидеме да постигнеме историски успех во ЕХФ купот

vardarfans simona stojanovska

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор е најпријатното изненадување во сезоната која измина. Избраничките на Симе Симовски успеаа на крајот од сезоната во супер лигата да завршат на второто место, пред својот најголем конкурент екипата на Металург. Иако тимот од Автокоманда важеше за голем фаворит за тоа место кое води во ЕХФ купот, сепак младите Вардарки се надминаа себеси и на ... Read More »

Црна Гора ја победи Македонија, ракометарките на Вардар расположени за игра во двете репрезентации

vardarfans poraz ood crna gora

Во рамките на 5 коло од квалификациите за европското ракометно првенство, селекцијата на Црна Гора излезе како победник во дуелот со Македонската репрезентација. Овој меч се одигра на Кале, пред околу 550 љубители на ракометот. Конечниот резултат гласеше 21:27. Цело прво полувреме се играше доста израмнето, а нашата подмладена селекција пружаше силен отпор на една од најсилните репрезентации. По првото ... Read More »

ЖРК Вардар јуниор и официјално вицешампион на Македонија

tt

Кратката историја на вториот женски црвено-црн колектив ЖРК Вардар јуниор од оваа сезона е побогата за уште неколку за нив историски подвизи. Најпрвин оваа сезона младите девојки предводени на клупата од одличниот стручњак и познавач на приликите во женскиот ракомет селекторот на Македонија Симе Симовски во европските ракометни купови остварија одличен резултат.  Тие стигна на “прагот“ од полуфиналето во Челинџ Купот. ... Read More »