Sunday ,09 August 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 21)

Втор тим

ЖРК Вардар Јуниор триумфално низ Битола во дуелот со Пелистер

vardarfans-zrk-vardar-junior2-660x330-660x3301-660x330-660x330

Во меч од плеј-офот во женската Скопско Супер Лига младите вардарки од екипата на Жрк Вардар јуниор однесоа убедлива победа против ЖРК Пелистер во 5-тото коло. Избраничките на Симе Симовски прикажаа одлична игра, особено  во одбраната, а тоа го крунисаа во нападот за победа од  29-15. Мечот го почнавме одлично со серија од пет последователни погодоци за одлично отварање на мечот ... Read More »

Охрид и Автокоманда ќе бидат домаќини на завршните турнири од купот на Македонија

vardarfans-zrk-vardar-junior-so-osma-pobeda-660x330

Одредени се домаќините на завршните турнири од ракометниот куп на Македонија, во машка и женска конкуренција. Познато е дека четири екипи на Вардар ќе бидат дел од Ф4 турнирот, на кој РК И ЖРК Вардар ќе ги бранат трофеите освоени минатата сезона. Во периодот од 13-14-ти април, градот Охрид и салата “Билјанини извори“ ќе биде домаќин на завршниот турнир на ... Read More »

ЖРК Вардар Јуниор гостува кај Пелистер

zrk-junior-pelister-71-660x330

Младиот вардаров колектив ЖРК Вардар јуниор предводен од шефот на стручкиот штаб на вардарки и селектор на македонската А-селекција Симе Симовски го чекаат нови предизвици во плеј-офот од суперлигашката женска конкуренција.  Следен противник за нашите млади девојки е тимот на битолски ЖРК Пелистер. Во овој дуел од плејофот зелено-белите ракометарки ќе бидат домаќинки во спортската сала “Младост„ во градот под ... Read More »

Машките и женските ракометни екипи на Вардар, ги добија противниците во 1/2 од купот на Македонија

vardarfans kup dvojki

Денес во седиштето на ракометната федерација на Македонија беа извлечени двојките за полуфиналните натпревари од завршниот турнир во купот на Македонија, во машка и женска конкуренција. Ракометните екипи на Вардар ги дознаа своите противници, а познато е дека Вардар и Вардар Јуниор во двете конкуренции обезбедија учество на Ф4 од националниот куп. Завршниот турнир во машка конкуренција ќе се одигра ... Read More »

ЖРК Вардар Јуниор сигурен на гостувањето во Куманово

vardarfans zrk vardar junior

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор стигна до втората победа во плејофот, по триумфот во дуелот со Куманово. Конечниот резултат на овој натпревар гласеше 23:27. Нашите девојки ја имаа контролата на резултатот и во текот на целиот меч имаа постојано водство. Сепак домашната екипа даде цврст отпор и не дозволуваше Вардар да стигне до поубедлива предност. Речиси во најголем дел од ... Read More »

Вардар јуниор и ЖРК Вардар во сабота ќе ги играат мечеви од Плеј-офот

zrk-junior-pelister-7

Вчера свој меч во плеј-офот одиграа Вардар јуниор како домаќин и ЖРК Вардар како формален гостин, истиот се одигра во  малата сала  при нашиот ракометен храм  „Јане Сандански“. Во дуелот првотимките на нашиот женски ракометен колектив беа доминантни и убедливо  им нанесоа пораз на своите помлади колешки од екипaта на ЖРК  Вардар јуниор  со високи и  убедливи 43:9. По одигрување на овој меч веќе во ... Read More »

ЖРК Вардар убедлив во сестринскиот дуел со младите колешки од Јуниор

vardarfans-sokac-vo-tri-zvezdi-660x330

Првотимките на нашиот женски ракометен колектив беа доминантни и убедливо  им нанесоа пораз на своите помлади колешки од екипaта на ЖРК  Вардар јуниор. Во меѓусебниот дуел тие победија со високи и  убедливи 43:9. Ова беше меч  во рамките на 3-то коло од плеј-офот во женската  Супер лигата. Избраничките на Симе Симовски на овој дуел се водеа  формално беше домаќин, истиот се одигра во ... Read More »

ЖРК Вардар Јуниор минимално поразен во дербито кај Металург

zrk-junior-pelister-4-660x3301-660x330

Вчера во спортската сала Автокоманда се одигра мечот кој го носеше приматот “дерби за вице-шампионската позиција“. Во истиот младите вардарови надежи, девојките од ЖРК Вардар јуниор гостуваа кај ланскиот вице-првак екипата на ЖРК Металург. Избраничките на Симе Симовски пропуштија прилика со бод да се вратат од ова исклучително тешко гостување за нив, тие беа поразени од домашните ракометарки со резултат ... Read More »

ЖРК Вардар Jуниор денеска против ЖРК Металург

vardarfans zrk vardar junior

Денеска ЖРК Вардар Јуниор игра нов натпревар од Супер лигата во женска конкуренција. Нашите млади девојки го играат дерби натпреварот на ова второ коло против ЖРК Металург. Овој натпревар започнува во 16 часот во спортската сала во населбата Автокоманда. Нашите девојки првиот натпревар во Супер лигата го добија на убедлив начин против Пелистер со резултат 32:18, се надеваме дека и ... Read More »

ЖРК Вардар Јуниор “лесно“ преку Пелистер, до првата победа во плејофот од супер лигата

vardarfans zrk vardar junior

Започна првото коло во плеј-офот во женската ракометна супер лига. ЖРК Вардар Јуниор со победа го стартуваше овој дел од сезоната, против екипата на Пелистер од Битола. Овој дуел се одигра во С.Ц. Јане Сандански и заврши со убедлив триумф на црвено-црните, со резултат 32:18. Уште на стартот беше познато кој ќе ги освои бодовите на овој натпревар, откако Вардарки ... Read More »