Sunday ,09 August 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим (page 22)

Втор тим

(ФОТО) Жрк Вардар јуниор викендов ќе ја почне трката за вице-шампионската позиција во плеј-офот

vardarfans-zrk-vardar-junior2-660x330-660x3301-660x330

Според натпреварувачкиот календар овој  викенд  ќе започне плеј-оф фазата од женската ракометна Супер лига. Во оваа фаза ќе се приклучи и нашиот шампион екипата на ЖРК Вардар, кој ќе учествува со најдобрите четири екипи од регуларен дел од сезоната . Беспредметно е да се анализира дека единствен неприкосновен фаворит за титулата се избраничките на Кастратовиќ и Камара кои воедно се актуелни  ... Read More »

Жрк Вардар почнува со одбраната на титулата, Вардар јуниор дел од плеј-офот

Picture-0871-660x330

Овој викенд  започнува плеј-оф фазата од женската ракометна Супер лига. Покрај најдобрите четири екипи во т.н регуларен дел од сезоната во оваа фаза ќе се приклучи и нашиот шампион екипата на ЖРК Вардар. Избраничките на Кастратовиќ и Камара  се актуелни  бранители на титулата во суперлигашкото друштво, и ќе се обидат трета година по ред да дојдат до шампионскиот наслов. Покрај ... Read More »

Жрк Вардар јуниор го совлада убедливо Пелистер на гостувањето во Битола

zrk-junior-pelister-7

Избраничките на Симе Симовски со победа  го завршија т.н регуларниот дел од сезоната во женската Супер лига. Младите вардарки успеаа да го победат тимот на битолски  ЖРК Пелистер во гости со високи  17-29. Ова беше последен меч пред почетокот на разигрувањето, истиот   неможеше да донесе никаква значајна промена на табелата. На овој дуел црвено-црните млади ракометарки одиграа моќно, доминантно и сигурно ... Read More »

Жрк Вардар Јуниор гостува кај Пелистер во Битола

r1-660x330

Екипата предводена од Симе Симовски по изненадувачкиот пораз на домашен терен од екипата на Жрк Металург во минатонеделниот дерби меч кој се одигра во малата сала при спортскиот центар “Јане Сандански“ своите “рани ќе ги лечи“ во Битола овој викенд. Во 12 рунда за нас во женската супер лига гостуваме кај екипата на ЖРК Пелистер. Овој меч ќе се одигра ... Read More »

Жрк Вардар јуниор и Металург во сабота ќе го одиграат дербито во Супер лигата

zrk-junior-pelister-4-660x330

Во сабота не чека исклучитечно важниот меч од 1/4-финалето од ЕХФ Лигата на шампионите на првиот тим на  Вардар и Ларвик. Интересно е што истиот ќе има интересна   увертира бидејќи истотака во спортскиот центар “Јане Сандански“ (мала сала ) е закажано дербито во женската ракометна лига. Тој меч ќе се одигра во  сабота со почеток во  14:00 часот и ... Read More »

Жрк Вардар јуниор убедлив нагости против Ѓорче Петров

vardarfans-zrk-vardar-junior2-660x330-660x330

Избраничките на Симе Симовски имаа одличен старт на пролетната сезона во Супер лигата тие во првиот меч забележаа победа над екипата на  Ѓорче Петров. Ние овој меч го одигравме како гости  во истоимената скопска населба. Подобри бевме на овој дуел од  домашна екипа со резулат 26:14. Тимот на Вардар јуниор немаше проблеми да ја оствари и десеттата победа во десеттиот натпревар.  Мечот ... Read More »

Вардар јуниор гостува во првото пролетно коло кај Жрк Ѓ.Петров

r

Конечно по екстра голема зимска пауза овој викенд ќе продолжат мечевите во женската Супер лигата. Во македонскиот женски ракомет зимската пауза е едноставно предолга последниот првенствен  дуел на екипата на ЖРК Вардар јуниор предводена од Симе Симовски беше дури на 12 декември против Жрк Куманово. Нашите девојки својот 10-ти дуел во единствената женска ракометна конкуренција оваа сезона ќе го одиграат ... Read More »

Погледнете го новото издание на Вардар ТВ

vardar tv

Овој викенд излезе и најновото издание на Вардар ТВ. Во ова издание можете да ги погледнете сите актуелноси поврзани со спортското друштво Вардар. Како и секоја недела, така и оваа има гости во емисијата. Во ова ново издание гости се младите ракометарки на Вардар Јуниор  Сара Митова и Симона Стојановска. Read More »

Пораз на Македонија против Словенија

dimo

Вчера нашите девојки го одиграа и вториот натпревар во квалификациите за СП. Нашите девојки по убедливата победа против Израел, вчера беа поразени од врсничките на Словенија со резултат 26-20 (14-12) Во првиот дел нашите млади девојки одиграа солиден меч, но во вториот дел нашите девојки постигнаа само осум погодоци, што значеше дека немаме шанси за победа. По овој пораз нашите девојки ... Read More »

Првата пречка мината, Израелките декласирани!

Женската репрезентација до 20 години денеска ги започна натпреварите во борба за пласман на СП. Нашите млади девојки се во група со Израел, Словенија и домаќинот Франција. Директно на СП заминува само една селекција. Најголем фаворит во нашата група е репрезентацијата на Франција, но нашите девојки нема да влезат на тој дуел со бело знаме. Првата пречка беше повеќе од успешно ... Read More »