Wednesday ,15 August 2018
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 2)

Прв тим

Ставрев на дербито во Тетово

stavrev-sudii

Како и што се очекуваше, Ставрев Александар од Скопје е делегиран да го суди првото дерби оваа сезона во ПМФЛ на кое се среќаваат Шкендија и Вардар. На Ставрев Александар помошници ќе му бидат Костадинов Дејан и Петрески Гоце исто така од Скопје, четврти судија ќе биде Димитријевиќ Дејан. Дуелот ќе биде одигран во сабота од 17 часот во Тетово. Read More »

Среќен роденден Брага

16299291_1418819784826008_2231734099958846835_n-660x330

Денеска свој 44-ти роденден прославува легендата на ФК Вардар и македонскиот фудбал, некогашниот миленик на Вардаровата публика Агиналдо Брага. Брага покрај значајните настапи во кариерата за нашиот тим, играше и за репрезентацијата на Македонија. “Вардар Фанс” му го честита роденденот на Брага и му посакува се најубаво во животот. Read More »

Васоски: Имаме уште неколку дена пред овој дерби натпревар и верувам дека ќе одговориме максимално на предизвикот

vardarfans-vasoski-660x330

Новиот тренер на Вардар Александар Васоски, вели дека неговите играчи се подготвени за предизвиците кои стартуваат овој викенд. Пред новиот тренер ќе биде исклучително тешка задача, бидејќи ова ќе му биде прва сезона како водечки тренер на една екипа. Васоски потенцира дека главен приоритет ќе биде секако враќањето на титулата од ПМФЛ. „Искрено резултатите на овие контролни натпревари не ми беа ... Read More »

Вардар од Форино прв противник во Купот

fkv-vardar

Денеска беше извршена ждрепка за натпреварите од 1/16 финалето од Купот на Македонија. Вардар мечевите од најмасовното натпреварување во Македонија ги почнува со дуел со Вардар но од Форино. Дуелот со истоимениот тим ќе се игра на 22. август со почеток во 17 часот на теренот на противникот. Доколку Вардар победи ќе се пласира во 1/8 финалето. Read More »

ФК Вардар состав 2018/19

fkv-vardar

Сите фудбалери на ФК Вардар за престојната сезона 2018/19. Голмани: 1. Александар Кировски (чека пасош) 25. Филип Илиќ 90 Филип Гачевски (заменик капитен) Одбрана: 2. Кристијан Тошевски 3. Горан Попов (капитен) 4. Коста Манев 6. Николас Херанц 15. Филип Антовски 21. Евгениј Новак 30. Тодор Тодоровски 31. Никола Серафимов 77. Владица Брдаровски Среден ред: 5. Кларенс Битанг 8. Дарко Мицевски 10. ... Read More »

Јуфо: Подготвен сум за настап во првенството, ќе му помогнам на тимот во освојување на шампионската титула

vardarfans-jufo

Бразилскиот интернационалец во редовите на Вардар, Виктор Нилдо Јуфо се враќа на терените после паузата, која ја имаше поради повреда здобиена на подготвителниот период во Словенија. Јуфо не беше во можност да му помогне на својот тим, на мечот против Пјуник во 1.квалификационо коло од Лигата на Европа. Полека се враќаше на теренот, тренираше самостојно, а потоа и со тимот. ... Read More »

На денешен ден Вардар ја елиминираше ЦСКА од Москва

7204-vardar-so-golema-pobeda-vo-moskva-nad-cska-660x330-660x330

Најголемиот успех во Вардаровата историја заедно со ланскиот пласман во ЛЕ се случи токму денеска. На денешен ден пред 15 години Вардар после победата во Москва над ЦСКА од 1:2, во Скопје одигра 1:1 и се пласираше во третото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Први во водство дојдоа гостите со гол во 30 минута преку Гогниев. Златниот гол за Вардар и израмнувачки ... Read More »

Вардар со голот на бразилецот Лира го совлада Силекс, црвено-црните ја прекинаа серијата од три меча без победа и погодок

17456-triumf-na-vardar-vo-kratovo-za-cvrsta-vtora-pozicija

На последниот тест пред почетокот на ПМФЛ, денес ФК Вардар го совлада Силекс на пријателски натпревар одигран во Кратово. Нашиот тим победи со  со минимални 1:0 (0-0). Вардарци настапија во следниот состав: Гачевски, Тошевски, Новак, Попов, Манев, Најдовски, Битанг, Мицевски, Цветаноски, Барсегјан и Лира. Во вториот дел влегоа: Тодороски, Талески, Јуфо, Попзлатанов, Бала, Максимов. Ние до минимална предност дојдовме уште  во првиот ... Read More »

Првите четири кола од кои дури три ни се во гости, ќе му го покажат “курсот“ на “реновираниот“ ФК Вардар во првата лига

vardar-ne-mina-dobro-vo-tetovo-vo-revanshot-na-kupot-16950

Фудбалскиот клуб Вардар денес во Кратово ќе го одигра последниот тест-дуел пред почетокот на првата лига во сезоната 2018/2019 година. Почетокот е закажан за идната недела на 12.август, со дербито во Тетово против ФК Шкендија, актуелниот шампион кој дојде до титулата прекинувајќи ја низата од три титули на нашиот љубимец. На почетокот од сезоната не очекуваат пеколни четири кола од ... Read More »

ФК Вардар утре ќе “тестира“ со Силекс в Кратово, време е по три меча без погодок да го прекинеме “постот“

vardar-dominirashe-so-igrata-no-samo-remizirashe-vo-kratovo-15197

Фудбалскиот клуб Вардар последен пат пред почетокот на првата фудбалска лига  ќе одигра тест-дуел. Натпреварот ќе се игра утре, сабота 4. август со почеток во 17:30 часот  во Кратово. Ние на истиот ќе гостуваме кај   тимот на ФК Силекс.  Овој дуел   ќе биде „генерална проба“ пред првиот дуел на Вардар во првенството против Шкендија, во рамките од 1. коло во ... Read More »