Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 457)

Прв тим

Куп на РМ: Шкендија ќе го пречека Вардар на Чаир

vardarfans fkv

Првиот 1/4 финален натпревар од Купот на РМ треба да се одигра во среда со почеток во 13 часот. Како домакин, Шкендија одбра, да го пречека нашиот црвено – црн тим на стадионот во населбата Чаир. Шкендија веќе еднаш му беше домаќин на ФК Вардар, но тоа беше во Куманово кога нашиот тим победи на тоа гостување со резултат 3:1. ... Read More »

Среќен роденден Дашјан!

vardarfans-fkvardar

Артак Дашјан го праславува денеска својот 26 роденден. Дашјан е роден во Ерменија (Ереван) во 1989 година. Му посакуваме уште многу настапи, голови, и подигнати трофеи со ФК Вардар во понатамошната кариера.  Read More »

Конечно се отвара тренинг центарот на Фк Вардар, во населбата Хиподром

vardarfans se otvara trening kampot na fk vardar

Конечно тоа што долго се очекуваше и беше во изработка, најтрофејниот македонски клуб екипата на Фк Вардар ќе добие свој тренинг камп кој се наоѓа во населбата Хиподром. Ова е уште еден голем проект, дело на сопственикот на фудбалскиот и ракометните клубови на Вардар, господинот Сергеј Самсоненко. Фудбалскиот клуб конечно ќе добие тренинг центар изработен по сите стандарди, какви што ... Read More »

Бартон Јосип главен судија на гостувањето во Турново

sudija2-470x330-470x330

Фудбалската федерација на Македонија за неделниот дуел помеѓу домаќинот ФК Хоризонт Турново и црвено-црните за главен судија го одреди тетовчанецот Бартон Јосип. Дуелот е закажан  за недела со почеток во 13-00 часот на Стадионот “Кукуш“ во село Турново-Струмица. За помошници на Бартон се делегирани Емурли Иса од с.Шемшово-Тетово и Јовчевски Дарко од Тетово. Четврти судија е струмичанецот Гоцевски Марјан, а за делегат на овој ... Read More »

Среќен роденден ЧИЧКО ДОНЧО!

vardafans-cicko-donco

Денеска 80-ти роденден прославува легендата на ФК Вардар, славниот Андон Дончевски. Чичко Дончо, црвено – црниот дрес го носеше 12 сезони, од 1953 до 1965 година. Името на чико Дончо е запишано со огромни букви во нашата историја, Чичко Дончо е најдобар стрелец во нашиот клуб, со 217 постигнати погодоци на 335 одиграни натпревари. Вардар Фанс, му посакува многу здравје, среќа, и ... Read More »

По едно неделна пауза, се враќаат возбудувањата во ПМФЛ

vardarfans-fkvardar

По едно неделна пауза поради репрезентативните настапи, се враќаат возбудувањата во првата македонска фудбалска лига. Нашиот тим, направи предност од  три бода на првенствентата табела по победата над Брегалница од 3:1, и киксот на Шкендија против Турново. Токму овој викенд, нашиот шампион оди на гостување во Турново, против тимот на Хоризонт. Нашиот тим оди по нови три бода, и зацврстување ... Read More »

Б-ЛИГА! Вардар минимално поразен од Шкендија. Младиот вардаров голман Трајчевски скроти пенал на Вручина

hh

На дуелот од 4.коло во б-лигата  кој се играше во тетовска Речица вардарци го забележаа првиот пораз во ова натпреварување. Во претходните три меча имавме една победа и два нерешени исхода. Денес резервистите на Шкендија беа подобри од нашите со резултат 1-0. Првиот дел заврши со резултат 0-0, а голот за домаќините во вториот период го постигна косовскиот интернационалец Меритон Кореница, ... Read More »

Горан Попов ќе биде ”фит” за Турново

popov-fkvardar

Поради ситна повреда заработена на натпреварот против Брегалница, Горан Попов беше принуден да одмaра неколку денови. Сепак, повредата на листот не е сериознa, и Попов ќе биде во коомбинација за неделниот натпревар против Турново на гостински терен. По едно неделна пауза, се враќаат возбудувањата во ПМФЛ.  Read More »

Македонија на мегдан со Либан, нови минути за Глигоров и Брдаровски

vardarfans brdarovski

Нашата сениорска фудбалска репрезентација, денеска од 13 часот на Националната Арена Филип II, ќе одигра уште еден контролен меч, овој пат против селекцијата на Либан. По одличниот натпревар против Ц. Гора, амбициите кај нашите играчи пораснаа многу, па затоа и денеска одат на нова победа. Речиси е сигурно, Глигоров ќе го започне натпреварот од првата минута, додека пак, другиот наш ... Read More »

Б-Лига! Вардар утре гостува кај Шкендија

aaa

По одигрувањето на заостанатиот меч со резервите на “Романтичарите“ и победата од 3:1 следат следни предизвици за резервите на ФК Вардар. Б-тимот на црвено-црните продолжува со одигрување на натпреварите предвидени во  натпреварувачки календар за оваа сезоната во ова натпреварување. Мечот од рамките на четвртото коло нашиот резервен состав ќе гостува кај Б-екипата на  Шкендија од Тетово. Средбата ќе се  игра утре ... Read More »