Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 (page 43)

У-16

Шест играчи од Вардар добија повик од селекторот Јакимовски, за контролниот турнир во Хрватска

110-660x330

Македонската фудбалска репрезентација до 16 години во вторник заминува за Хрватска каде ќе биде дел од меѓународен турнир. Македонија ќе биде во група заедно со селекциите на Замбија, Босна и Херцеговина и Романија, додека другата група ја сочинуваат Хрватска, Катар, Црна Гора и Бугарија. За овиј контролен турнир селекторот на оваа генерација,Тони Јакимовски, повика и шест играчи од редовите на ... Read More »

Нов триумф за помладите пионери, на пријателски натпревар совладан тимот на Работнички

117347612_2579946012316440_2768502422513668513_o

Нова победа на контролен меч за помладите пионери на фудбалскиот клуб Вардар. На теренот на Академијата момците на Драган Стефановски-Гаге за противник ја имаа екипата на Работнички, која ја победија со резултат 4:3. По првото полувреме, црвено-црните имаа високо водство од 4:0, а на стартот од вториот дел во игра влезе втората постава на вардарци, па екипата на Работнички успеа ... Read More »

Контролни натпревари за младинските екипи на ФК Вардар, победи за генерациите 2003, 2005 и 2009

kontroli

Младинските екипи на фудбалскиот клуб Вардар се подготвуваат за новата натпреварувачка сезона. Три генерации беа активни со одигрување на контролни натпревари. Кадетите на ФК Вардар кои се предводени од Филип Ивановски, вчера на теренот во Ѓорче, одиграа пријателски меч со екипата на Њу Старс. Нашите млади надежи триумфираа со резултат 2:1. По првото полувреме имавме предност од 1:0 кога резултатот ... Read More »

Новата натпреварувачка сезона во супер лигата на младинските категории ќе стартува на 12.септември

117945882_2585772441733797_2692300536359456034_o

Новата натпреварувачка сезона во супер лигата на младинските категории треба да стартува на 12.септември. Познато е дека минатата сезона не го дочека својот крај, односно беше прекината само после две пролетни кола, поради пандемијата со корона вирусот. Генерацијата 2005 на ФК Вардар ќе дебитира во рамките на помладата пионерска супер лига, додека генерацијата 2004 ќе игра во пионерската лига. Генерацијата ... Read More »

Апостоловски, Здравковски, Курти и Фидановски се старо-нови засилувања за Вардар

117318296_300806227656127_4209692530034224992_n

После две години поминати во Академијата на ФФМ, четворица играчи се решија да се вратат во Вардар. Се работи за голманот Илија Апостоловски, потоа Симеон Здравковски, Арбин Курти и Зоран Фидановски. Се работи за репрезентативци на македонската репрезентација до 16 години, кои треба да претставуваат големо засилување за генерацијата 2005 на ФК Вардар, која во новата сезона ќе биде под ... Read More »

(Фотогалерија) Пом.пионери под водство на Стефановски започнаа со подготовки за новата сезона

1

Генерацијата 2005 која во новата натпреварувачка сезона ќе дебитира во рамките на помладата пионерска Супер лига, после долга пауза започна со тренинзи. Тренер на оваа генерација ќе биде Драган Стефановски-Гаге, а екипата ќе биде засилена со четворица играчи. Всушност се работи за повратници во Вардар, кои изминативе две години беа дел од Академијата на ФФМ, каде преминаа токму од редовите ... Read More »

Младинската школа на ФК Вардар од денес стартува со тренинзи, познати тренерите на сите генерации

22

Денес со тренинзи започнува и Академијата на фудбалскиот клуб Вардар. После долга пауза, конечно, младите надежи на Вардар се враќаат на терените. Денес, сите генерации на Вардар ќе го имаат својот прв собир. Познати се и тренерите кои ќе ги предводат вардаровите генерации во новата натпреварувачка сезона. Изминатата сезона која не го дочека својот крај беше последна натпреварувачка за генерацијата ... Read More »

Со голем број на поединечни признанија, Стефан Тасев се одјави од Вардар, во новата сезона ќе биде дел од Македонија Ѓ.П

stefan-tasev

Младиот голман на Вардар, Стефан Тасев, во новата натпреварувачка сезона ќе го брани голот на Македонија Ѓ.П. Тасев беше голем талент на Вардар, клуб, за кој настапуваше од 2014 година. Во изминативе шест години успеа да освои голем број на поединечни награди, за најдобар голман, како во домашни, така и во меѓународни рамки. Во 2017 година со генерацијата 2004 стана ... Read More »

Листа на стрелци кај пом.пионери, Бесар Гуџуфи заврши како прв во Вардар и втор во лигата

89288453_2785317204848441_5687687656650047488_o

Генерацијата 2004 на ФК Вардар беше на добар пат да стане Шампион на Македонија, во својата дебитантска сезона во рамките на помладата пионерска супер лига. Сезоната беше прекината само после одиграни 16 кола, а ФФМ одлучи да не прогласува шампиони во младинските натпреварувања. Вардар освои вкупно 40 бодови, додека постигнавме 56 голови, што беше и најдобар напад во лигата. Најдобар ... Read More »

Пом.пионери на ФК Вардар беа на добар пат да ја освојат лигата, истата не го дочека својот крај поради корона вирусот

454

За жал не го дочекавме крајот на младинските фудбалски лиги во натпреварувачката 2019/20 сезона. Поради пандемијата со корона вирусот, младинските лиги беа прекинати после 16 одиграни натпревари, односно после само две одиграни пролетни кола. Генерацијата 2004 на ФК Вардар имаше можност да дебитира сезонава во помладата пионерска супер лига и беше на добар пат да ја освои шампионската титула. Сепак, ... Read More »