Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-17 (page 90)

У-17

Вардаровиот голман, Методија Велковски “јунак“ во ремито на Македонија У 17 против домаќинот Италија

vardarfans-velkovski-junak

Македонската фудбалска репрезентација до 17 години оствари одличен резултат на гостувањето во Форли, играјќи со нерешен резултат 0:0 против селекцијата на Италија. На тој начин останавме во игра за европското првенство кое наредната година ќе се игра во Хрватска. На вчерашниот натпревар јунак за Македонија, беше Вардаровиот голман Методија Велковски кој спаси неколку чисти погодоци за Италија. Нашата репрезентација најголемата ... Read More »

Вардар – Шкендија, дерби во деветото првенствено коло на младинските фудбалски категории

vardarfans-9-kolo

Во сабота и недела ќе биде одиграно деветото коло во првенството на младинските фудбалски категории. Вардаровите генерации за противник ќе ја имаат екипата на Шкендија. Пионерските екипи во недела ќе гостуваат во Тетово, додека кадетите и младинците ќе бидат домаќини. Помладите пионери ќе се обидат да ја прекинат серијата од два последователни порази и да освојат барем бод на тешкото ... Read More »

Селекцијата на топлички регион од Србија “лесен плен“ за пионерите на ФК Вардар во контролниот дуел

gh0-660x330

Пионерите на фудбалскиот клуб Вардар вчера  на теренот на  Академија на ФК Вардар во градски парк , одиграа “контролна“ средба со  селекција на врсниците од т.н топлички регион од Србија. Нашите момци кој се носители на “ двојната круна“ во пионерската конкуренција во Македонија лесно се справија со екипата од нашиот северен сосед Србија  и однесоа триумф  со резултат 4:1. ... Read More »

Пионерите и младинците на ФК Вардар сигурно “газат“ во лигата, кадетите одиграа со нерешен резултат, додека пом.пионери се поразени во дуелите со Металург

Изминатиов викенд се одигра осмото коло во првенството на младинските фудбалски категории. Победи забележаа пионерите и младинците, кадетите ремизираа, додека пом. пионери се поразени во дуелите со тимот на Металург. Помладите пионери го претрпеа својот четврти пораз оваа сезона. Иако по првото полувреме имавме водство со голот на Ибрахим Ариф, во вториот дел голема пад во нашата игра, каде дозволивме ... Read More »

Александар Ѓорѓиески: До крајот на оваа полусезона очекувам да ја задржиме лидерската позиција на табелата и да се пласираме во следната фаза од купот

vardarfans-aleksandar-gjorgieski

Пионерите на фудбалскиот клуб Вардар стигнаа до седмата победа во првенството, откако го добија дербито против екипата на Металург. Овој меч се одигра на академијата и заврши во корист на црвено-црните со резултат 2:1. Со тоа продолжи одличната серија на оваа генерација, која се наоѓа на првото место на табелета. Пионерите на ФК Вардар по осум одиграни кола имаат седум ... Read More »

Вардарците Велковски, Антовски и Битиќи повикани за У-17 за квалификациите за Е.П

Мето Велковски.

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација до 17 години Добринко Илиевски  повика тројцата вардарци од нашиот пионерскиот состав за квалификациите за Европското првенство. Македонската селекција У-17 во квалификациите ќе игра мечеви со селекциите на: Србија, Италија и селекцијата на Албанија. Од фудбалскиот клуб Вардар се повикани голманот на пионерите Методија Велковски кој после одличните игри во пионерската лига и куп добива ... Read More »

Пионерите продолжуваат со победничкиот од, Металург нова ”жртва”

14724202_10207676352529035_67530384_o

Денеска на теренот на фудбалската Академија на ФК Вардар се одигра скопското дерби во пионерска конкуренција помеѓу екипите на ФК Вардар и Металург. Црвено – црните пионери иако ослабнати поради отстуството на тројца првотимци, сепак, дојдоа до нов триумф во лигата. Однесоа победа со резултат 2:1 (2:0). Сашо Тодоровски настапи со следниот состав: Денковски, Рамиќ, Спасиќ, Ѓорѓиески А, Стојчевски, Дарлишта, ... Read More »

Металург е следен предизвик за Вардаровитге екипи, во рамките на осмото првенствено коло

a18

Претстојниов викенд ќе се одиграат натпреварите од осмото коло во првенството на младинските фудбалски категории. Противник за Вардаровите екипи ќе биде Металург. Пионерските екипи во сабота се домаќини на теренот на академијата, додека кадетите и младинците во недела ќе гостуваат на Железарница. Паузата од две недели се надеваме дека добро им дојде на помладите пионери, кои имаат лош старт на ... Read More »

Пионерите на ФК Вардар со активен резултат се враќаат од гостувањето кај Шкендија во првиот меч од 1/8фин. од Купот

pion

Денес во Тетово се одигра првиот меч од 1/8 финалето во Купот на Македонија во пионерска конкуренција. Вардаровите пионери, избраниците на  Сашо Тодоровски  гостуваа кај екипата на Шкендија. Тие извадија одличен резулат за реваншот во Скопје, одиграа 1-1 во овој дуел. Тренерот на црвено-црните се одлучи за следниве стартери: Велковски , Спасиќ, Антовски, Пешевски, Ѓорѓиески , Стојчевски, Дарлишта, Али, Стојановски, ... Read More »

Натпревари од Купот за младинските екипи на фудбалскиот клуб Вардар

licina

Во наредниве три дена натпревари од националниот куп ќе одиграат неколку младински екипи на фудбалскиот клуб Вардар. Во недела од 11 часот својот реванш од осминафиналето на купот ќе го одигра Вардаровата генерација родени “2002“ година. По првиот натпревар одигран во Скопје избраниците на Петар Ѓорѓиевски имаат предност од 2:1, која ќе се обидат да ја зачуваат на гостувањето во ... Read More »